LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Metai, kurie liks atmintyje: ne tik sustiprėjome ir pasimokėme, bet ir įgijome imunitetą

2018 12 19

Prof. Danguolė Jankauskienė

2018-ieji Santaros klinikų administracijai ir visai ligoninei nebuvo lengvi. Direktorė medicinai ir slaugai Danguolė Jankauskienė pripažįsta – teko valdyti kilusius iššūkius, susidurti su spaudimu, dirbti daug daugiau ir kantriau.

Laimė, pastangos atsipirko, bendruomenei pavyko sustiprėti, proveržis buvo pasiektas daugelyje medicinos paslaugų gerinimo sričių. D. Jankauskienė užtikrintai kalba apie Santaros klinikų ateitį – planus tęsti inovacijas ir pradėtus projektus, gerinti besivystančias universitetines medicinos sritis ir darbo aplinką.

Kaip vertinate praėjusius metus?

Metai nebuvo lengvi, jei kalbėsime apie psichologinę ir emocinę būseną, vadybinę išmintį, o ne kasdienius darbus teikiant paslaugas. Teko valdyti naujai kilusius iššūkius ir viešojoje erdvėje, ir kolektyve taip, kad to nepajustų pacientai, įstaiga išliktų stabili, bendruomenėje nekiltų neramumų ir nepasitikėjimo.

Atvirai sakant, tai padaryti nebuvo paprasta, nes patyrėme gana daug spaudimo, susidūrėme su noru pasinaudoti šia situacija įvairiems sau palankiems tikslams, atsiskleidė kai kurių asmenų ne pačios geriausios savybės, teko kantriai atlikti daug papildomo ir kartais bereikalingo darbo. Dabar tai – jau praeityje. Vis dėlto galiu drąsiai pasakyti, kad, atsižvelgiant į šią situaciją, išeiname tik labiau sustiprėję, pasimokę ir įgiję imunitetą.

Kaip pavyko to pasiekti?

Tam, kad išlaikytume kolektyvo sutelktumą, susikoncentravome į svarbiausių savo strateginių tikslų vykdymą, strateginius ir metinius planus. Daugelyje medicinos paslaugų gerinimo sričių pavyko pasiekti proveržio.

Ligoninėje esu atsakinga už mediciną ir slaugą, todėl galiu teigti, jog įstaigos medicininė veikla nė kiek nesutriko. Atvirkščiai – pagerinome terapijos, endokrinologijos, Vaiko raidos centro, intervencinės kardiologijos paslaugų teikimo sąlygas, įkūrėme atskirą modernų skyrių imunosupresuotiems pacientams, tapome lyderiais vaisingumo paslaugų vystyme. Šiuo metu Santaros vaisingumo centras teikia daugiau kaip pusę visos šalies nevaisingumo gydymo paslaugų. Rezultatai tikrai džiugina. Pavyko suburti kvalifikuotą kolektyvą, sustyguoti jo darbą.

Sparčiai vystosi neurochirurgija, kuri stebina savo drąsiais žingsniais. Pavyzdžiui, smegenys operuojamos žmogui esant sąmoningam, kas suteikia galimybę realiu laiku sekti aukštąsias neurologines funkcijas. Operacijos atliekamos ir taikant labai žemą temperatūrą. Gydant epilepsiją, daromos intervencijos, kurių metu implantuojamas klajoklio nervo stimuliatorius.

Kokius šių metų laimėjimus dar galėtumėte išskirti?

Šiemet buvome pripažinti ir gavome Europos retų hematologinių ligų tinklo akreditaciją „EuroBloodNet“ tinkle, kuri leidžia stoti į lygiavertes gretas su lyderiaujančiomis Europos klinikomis. Tai  reikalavo didelio pasiruošimo.

Kartu siekiame ir didesnio personalizuotos medicinos pritaikymo. Ši koncepcija taikoma, kai, pasitelkiant informaciją apie kiekvieno atskiro žmogaus genus, baltymus, klinikinius parametrus ir aplinką, siekiama arba išvengti ligos, arba ją itin anksti aptikti, arba tikslingai pagal individualias organizmo savybes gydyti. Tą vis labiau taiko dauguma mūsų padalinių.

Aukštesnės kokybės paslaugas ėmė teikti ir mūsų ligoninės priėmimo-skubios pagalbos skyrius. Pasiektas proveržis stebėjimo ir reanimacijos paslaugų srityje, įdiegta pacientų skirstymo sistema, leidžianti greičiau suteikti pacientams reikalingas paslaugas atsižvelgiant į jų būklės sudėtingumą.

Akušerijos ir ginekologijos centras ne tik palaiko aukštą perinatologijos lygį, bet pradėjo vystyti ir vaisiaus medicinos intervencijas. Savo ruožtu pilvo chirurgijos specialistai atliko didelį darbą kepenų transplantacijos srityje, sukūrė pacientų, kuriems atlikta kepenų transplantacija, stebėsenos sistemą. Didžiuojamės jų moksliniais pasiekimais – centro vadovas prof. akad. Kęstutis Strupas apdovanotas Vilniaus universiteto rektoriaus mokslo premija už nuopelnus moksliniuose tyrimuose.

Milžiniškas darbas yra atliekamas ir organų transplantacijos srityje. Medikams stipriai talkina koordinacinis organų transplantacijos centras, jungiantis visų sričių transplantacijų specialistus, kurie ne tik derina dešimtis valandų trunkančias operacijas, bet ir patys jose dalyvauja.

Galų gale, mūsų specialistų sklandžiai, tyliai ir ramiai atlikta širdies transplantacija 6 mėnesių kūdikiui, kuris buvo jau penktasis kūdikis iš 19 vaikų su transplantuota širdele mūsų ligoninėje, aiškiai demonstruoja Santaros klinikų kolektyvo profesionalumo ir ligoninės valdymo dermę.

Santaros klinikos yra pagrindinė kardiologijos ligoninė sostinėje. Sakoma, kad ir mūsų kardiologai yra vieni geriausių pasaulyje.

Pagrįstai galime didžiuotis mūsų kardiologų pasiekimais, kurie leidžia nemaža apimtimi pakeisti sunkias kardiochirurgines operacijas į mažiau invazyvias, bet taip pat labai sudėtingas perkraujagyslines operacijas.

Mūsų hibridinė operacinė tarnauja struktūrinės širdies ligos hibridinių intervencinių procedūrų programos plėtrai. Čia atliekamos sudėtingiausios procedūros, reikalaujančios labai aukštos kvalifikacijos komandos. Pavyzdžiui,  šiais metais perkateteriniu būdu implantuoti 35 aortos vožtuvai, 4 plaučių arterijos vožtuvai, atlikta 11 paravalvulinių fistulių uždarymo procedūrų.

Kardiologai toliau stipriai plėtoja mokslą širdies ritmo sutrikimų ir kitose srityse. 2018 m. renovuotas intervencinės kardiologijos dienos stacionaras. Tai leido kelis kartus padidinti taip reikalingų gyventojams koronarografijų ir perkutaninių koronarinių intervencijų kiekį.

Gavus papildomą finansavimą, Santaros klinikose šiemet padidintas medikų ir slaugytojų darbo užmokestis, imtasi pokyčių darbo aplinkoje, organizacinėje elgsenoje. Kaip tai pakeitė atmosferą darbe?

Darbo užmokestis vidutiniškai pakilo 20 proc. Pradėjome gerinti ir kitas darbo aplinkos sąlygas. Vidinių personalo mokymo metu išrinkome 5 temas, kurias dėsto mūsų pačių ligoninės specialistai.

Pavyzdžiui, numatyta, kad visi ligoninės medicinos darbuotojai (šiemet jų buvo daugiau kaip 400) turės atnaujinti ir pasitikrinti pacientų gaivinimo įgūdžius. Kursus veda Santaros klinikų Anesteziologijos ir intensyvios terapijos bei skausmo gydymo centro specialistai. Savo ruožtu bendravimo su pacientais seminarus organizuoja mūsų ryšių su visuomene specialistės. Organizacinės kultūros formavimo seminarai buvo rengti daugiau nei 15-oje padalinių. Stengiamės padėti savo specialistams ir streso, „perdegimo darbe“ valdymo seminaruose, mokome juos ir gydytojus rezidentus diagnozių kodavimo pagal DRG sistemą.

Gera darbo aplinka ir daugiaprofilinis darbas specialistų komandose užtikrina aukščiausio lygio pagalbą sunkiomis ir retomis ligomis sergantiems pacientams. Ir tai įrodo mūsų pacientų skaičiaus kasmetinis augimas. Per metus Santaros klinikose apsilanko apie 1 mln.  pacientų – beveik 3 tūkst. per dieną. Iš jų apie 100 tūkst. gydoma stacionare. Siekiant suvaldyti tokią „mašiną“, reikia ne tik stiprios vadybos, bet ir daug išminties.

3 tūkstančiai pacientų per dieną – įspūdingas skaičius. Kaip ateityje žadate užtikrinti jiems reikalingų paslaugų pasiekiamumą?

Daug dėmesio skyrėme mūsų unikalios pacientų ligų istorijos ir kartu dokumentų, resursų valdymo elektroninės sistemos ELI gerinimui. Šiais metais informatikai mus pradžiugino nauju reabilitacijos paslaugų apskaitos moduliu. Pacientams tapo paprasčiau prisijungti prie savo elektroninės ligos istorijos: tai dabar galima padaryti naudojantis el. bankininkyste. Įdiegta ir daugiau patobulinimų, kad medikams dirbti būtų lengviau ir paprasčiau.

Sėkmingai vyksta savanorystės programa, kurioje dalyvauja mūsų apmokyti ir paruošti savanoriai, talkinantys pacientams įvairiausiais klausimais – nuo logistikos iki emocinės pagalbos.

Ambulatorinėje grandyje, kurią numatome stipriai plėtoti ir ateityje, turiu paminėti darbus diegiant taip vadinamą „žalią koridorių“. Tai sistema, padedanti pacientams, sergantiems ypač greito ligos diagnozavimo reikalaujančiomis (pavyzdžiui, piktybinių navikų) ligomis, sulaukti konsultavimo ir gydymo paslaugų greičiau. Tikimės, kad patirtis kuriant tokią pacientų registracijos sistemą pravers ir Sveikatos apsaugos ministerijai.

Šiais metais Santaros klinikose įkūrėte Inovacijų ir technologijų perdavimo skyrių. Ar tai reiškia, kad daugiau dėmesio bus skiriama naujovėms, inovacijoms?

Tikimės spartesnės pažangos visai ligoninei, tačiau, kalbėdama apie šių metų inovacijas, turėčiau paminėti praktiškai kiekvieną centrą.

Nemažai inovacijų pasiekta skausmo gydymo, mitybos sutrikimų (taip vadinamos enterinės ir parenterinės mitybos), biologinės terapijos, kochlearinės implantacijos, tinklainės degeneracinių ligų, neurodegeneracinių ligų srityse. Šiemet pritaikyta ir daugybė naujų gydymo metodų, pavyzdžiui, naudojant navigacinę techniką endoprotezavime, taikomos dubens osteosintezės ir kt. Išsiplėtė ekstrakorporinės membraninės oksigenacijos (EKMO) taikymo sritys, pavyzdžiui, torakalinėje chirurgijoje.

Pradėjome jungtines pelvioperinologijos operacijas. Jų atlikome 5 kartus daugiau, nei planavome. Populiarėja vienmomentinės krūtų plastikos operacijos, kurios atliekamos sergant krūties vėžiu. Tokiose operacijose dalyvauja jungtinė onkologų chirurgų ir plastikos chirurgų komanda. Praktiškai kiekvienas centras padarė pažangą. Medikams stipriai talkina psichologų ir socialinių darbuotojų tarnybos.

Kartu su Nacionalinio vėžio instituto, Inovatyvios medicinos centro, Vilniaus universiteto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto bei jo Kauno klinikų kolegomis sukurtas ir finansavimui pateiktas Nacionalinio biobanko projektas tikėtina, duos proveržį vystant biomedicinos mokslą Lietuvoje. Tai įrodė, kaip svarbu institucijoms bendradarbiauti tarpusavyje ir kartu kantriai, atkakliai derinti savo požiūrius bendriems ateities mokslo ir praktikos vienovės tikslams.

Gal galite pasidalinti savo vizija Santaros klinikoms 2019-iesiems?

Visų pirma, norėčiau nuoširdžiai padėkoti nuostabiems kolegoms už šiuos metus.

Kaip žinia, šiemet įpusėjo ir kitąmet, tikimės, bus baigtos naujo Infekcinių ligų centro ir Tuberkuliozės korpuso statybos, atsiras ir nauja automobilių stovėjimo aikštelė su daugiau kaip 2 tūkst. papildomų vietų. Sėkmingai projektuojami atnaujinimai Vaikų ligoninės Pediatrijos ir Vaikų raidos centro korpuse.

Mano nuomone, kitąmet taip pat turėsime stiprinti bendradrabiavimą su sveikatos priežiūros įstaigomis, tiek poliklinikomis, tiek aktyvaus gydymo, tiek slaugos ligoninėmis, tęsti inovacijas, stiprinant jau išvystytas sritis tiek Europos retų ligų referentiniuose tinkluose, tiek Lietuvoje, gerinti besivystančias universitetinės medicinos sritis (pavyzdžiui, skubios medicinos), anesteziologijos ir intensyvios terapijos darbo organizavimą, plėsti transplantologijos, neurochirurgijos, urologijos ir kitų sričių paslaugas. Tikimės, kad būsime dar patrauklesni pacientams.

Esame numatę nemažai mokslinių projektų, biomedicininių tyrimų. Toliau gerinsime darbo aplinką darbuotojams tęsdami edukacines ir savanorystės, adaptacijos darbui programas, tobulinsime motyvacinę sistemą bei socialinę atsakomybę.

Manau, kad kitąmet Santaros klinikų miestelyje bus tvarkingiau, pagerės aplinka ir sąlygos tiek gyventojams, tiek pacientams, tiek darbuotojams.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.