LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

2014 metų pažangiausių medicinos naujovių dešimtukas

2014 12 08

Pasiekimais kardiologijos srityje garsėjantis Klyvlendo universitetinis medicinos centras kasmet atrenka „Pažangiausių medicinos naujovių Top 10“. Atranka atliekama atsižvelgiant į klinikinį vaisto, gydymo metodo ar technologijos poveikį ir didelę sėkmės tikimybę.
Į pažangiausių medicinos naujovių dešimtuką 2014 m. įtrauktos tokios technologijos kaip bioninės akies pritaikymas gydymui, žarnyno gydymas transplantuojant išmatų mikroflorą, vaisto suleidimas pacientui be anesteziologo pagalvos ir kt. Siūlome susipažinti, kokioms technologijoms 2014 m. buvo prognozuota didžiausia sėkmė ir kaip jos veikė.

1. Tinklainės protezavimo sistema
Per du dešimtmečius trukusių tyrimų ir testavimų bei gavus daugiau nei 200 mln. dolerių finansavimą, Amerikos maisto ir vaistų organizacija (FDA) patvirtino pradinės stadijos bioninę akį sunkios formos pigmentiniam ritinitui (degeneruojanti akių liga) gydyti. Nauja technologija apjungia chirurginiu būdu implantuojamą tinklainės protezavimą, videokamera įjungtus akinius ir vaizdo apdorojimo bloką, nešiojamą ties juosmeniu.

2. Genomo tyrimu pagrįsta kietųjų auglių diagnostika
Genomika arba genų grupių tyrimai, o taip pat kaip jie sąveikauja ląstelėse vis dažniau nagrinėjami žmogaus vėžinių ląstelių augliuose. Šios analizės gali numatyti vėžio agresyvumą ir sunkumą, o tai sumažina nereikalingą vėžinių gydymų skaičių.

3. Prisitaikantis neurostimuliatorius sunkios formos epilepsijai
Šis neurostimuliatorius yra implantuojamas po galvos oda. Prietaisas įrašo galvos smegenų biosrovių impulsus, tiekia trumpus elektrinius signalus, taip neduodamas atsirasti bet kokiems epilepsijos priepuolių simptomams.

4. Priešvirusiniai tiesiogiai veikiantys hepatito C vaistai
Sofosbuviras (angl. sofosbuvir) – pirmasis hepatito C geriamas antivirusinis tiesiogiai veikiantis vaistas. Šį vaistą greitu metu planuoja patvirtinti Amerikos maisto ir vaistų organizacija (FDA). Sofosbuviras būtų naujos kartos vaistas, kuris gali pagerinti hepatito C gydymą iki 90 proc. ar net daugiau.

5. Priešoperacinė pagalbos sistema
Ši nauja anestezijos valdymo sistema apjungia naujausias kompiuterines technologijas ir mikroelektroniką. Ji registruoja ir kaupia paciento sveikatos rodiklius operacijos bei anestezijos metu ir rodo viename ekrane.

6. Išmatų mikrofloros transplantavimas
Išmatų mikrobiotos transplantavimo iš sveiko žmogaus į kito asmens storąją žarną praktika tapo veiksmingu gydymo būdu žarnyno infekcijoms, įskaitant Clostridium difficile infekciją, sukeliančią sunkius pilvo spazmus ir viduriavimą.

7. Vaistas ūmiam širdies nepakankamumui
Seralaxinas (angl. seralaxin), sintetinis pakaitalas natūraliai atsirandančio hormono, gali pagerinti ūmius širdies nepakankamumo simptomus, sulašinant jo per 48 valandas ištikus širdies priepuoliui ar širdies nepakankamumui.

8. Kompiuterizuota asmeninė raminamoji sistema
Pagal atliktą Amerikos medicinos asociacijos žurnalo (angl. Journal of American Medical Association) tyrimą, 2003 m. 14% žmonių kolonoskopijos procedūros metu naudojosi anesteziologo pagalba, o šis skaičius 2009 m. išaugo iki 30%. Nauja raminamoji sistema, patvirtinta 2013 m., užtikrina receptinio vaisto propofolio (angl. propofol) suleidimą į veną procedūros metu. Tai pirmasis įrenginys pasaulyje, kuris gali tiekti raminimą per kolonoskopijos ir per skrandžio bei stemplės apžiūros procedūras be anesteziologo pagalbos.

9. Naujasis biomarkeris širdies infarkto, insulto rizikai
Mokslininkai nustatė, koks svarbus gali būti biomarkeris širdies ligoms, kuris gali būti naudojamas kaip patikros priemonė būsimam širdies priepuoliui ar insultui prognozuoti. Biomarkeris vadinasi TMAO (trimethylamine N-oxide) ir yra žarnyno bakterijos šalutinis mikrobinis produktas.

10. B-ląstelių receptorius kraujo vėžio gydymui
B-ląstelės organizme yra atsakingos už imunines ląsteles antikūniams gaminti, jos gali tapti vėžinėmis. Naujausi klinikiniai tyrimai parodė, kad inhibitorius ibrutinibas (angl. ibrutinib) yra efektyvi priemonė vėžiui gydyti: jis žudo piktybines ląsteles ir turi mažai įtakos sveikoms ląstelėms. Tikslingas vėžio gydymas dabar gali padėti sustabdyti vėžio progresavimą blokuodamas signalus, kurie nusako vėžinėms ląstelėms augti ir dalintis nevaldomai.

Medicinos inovacijų 2015 m. sąrašą pateiksime artimiausiu metu.
Parengta pagal Klivlendo klinikos informaciją.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.