LT EN
Sausio 20 d., PIRMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Apie širdies nepakankamumą kalbama vis garsiau

2014 10 06

Senstančioje visuomenėje įvairios sveikatos problemos tampa vis aštresnės. Viena iš tokių – širdies nepakankamumas, kuris yra toks pat piktybinis susirgimas, kaip ir vėžys. Patirtimi, gydant šia ligą, Vilniuje dalijosi Europos ir Amerikos medikai.

Spalio 3–4 dienomis Vilniuje vyko 4-oji Baltijos šalių Širdies nepakankamumo konferencija / 12-oji Tarptautinė konferencija „Aritmija Lietuva 2014“. Lietuvos ir užsienio specialistai kalbėjosi aktualiausiomis su širdies nepakankamumu susijusiomis temomis.

Lietuvos kardiologų draugijos kvietimu į Vilnių atvyko žymiausi Europos ir JAV širdies nepakankamumo ir aritmijų ekspertai, tarp jų – Europos Širdies nepakankamumo ir Širdies ritmo asociacijų prezidentai. Tarptautinio lygio mokslinių diskusijų tikslas – paskatinti Lietuvos kardiologus, šeimos gydytojus bei slaugytojus teikti mūsų pacientams aukščiausio lygio specializuotą priežiūrą.

Kongreso organizatorė gydytoja kardiologė Jelena Čelutkienė išskyrė tris svarbiausias renginio metu aptartas temas ir pranešimų kryptis. Tai – biožymenų panaudojimo naujovės širdies nepakankamumo diagnostikai ir pacientų priežiūrai, širdies nepakankamumo slaugytojų paruošimas, nuotolinės stebėsenos naujienos. Visa tai itin aktualu, kalbant apie širdies nepakankamumą.

Visuomenėje mažai kas žino, kad širdies nepakankamumas yra vis plačiau plintanti piktybinė liga, tampanti didele socialine ir ekonomine našta. Lietuvoje šia liga serga per 130 tūkst. asmenų, kurių susirgimo prognozė yra blogesnė nei daugelio onkologinių ligonių.

Specialistė primena, jog šiandien visuomenė labiau bijo onkologinių ligų. Tuo tarpu širdies nepakankamumas, dar vadinamas šiuolaikinės visuomenės liga, dažnai nepelnytai pamirštamas.
„Laikui bėgant problema vis didėja, sergamumas šia liga auga. Kartais širdies nepakankamumas būna net piktesnis už kai kurias onkologines vėžio formas. Kadangi visuomenė senėja ir žmonės gyvena ilgiau, ligos paplitimas taip pat didėja“, – sako gydytoja. Medikė pastebi, jog nutukimas ir diabetas yra priežastys, padidinančios riziką susirgti širdies nepakankamumu.

Tokios konferencijos kaip ši, anot J. Čelutkienės, labai svarbios. Jos skatina specialistus daugiau kalbėti apie širdies nepakankamumą bei užmegzti ryšį su visuomene. „Džiaugiamės, kad šiemet konferencijoje dalyvavo per 400 klausytojų. Ypač džiugu, kad dalyvavo daug jaunų specialistų: kardiologų, studentų, rezidentų. Taip pat siekėme įtraukti kuo daugiau bendrosios praktikos slaugytojų, šeimos, vidaus ligų gydytojų ir kone visus medicinos specialistus, nes kiekvienam svarbu žinoti, kokia tai liga ir kokią informaciją apie ją turi gauti pacientas“, – teigė gydytoja kardiologė.

Tarptautinė konferencija – puikus būdas pasidalyti patirtimi. Tuo neabejoja ir J. Čelutkienė: „Švedija yra pradininkė širdies nepakankamumo klinikų steigimo srityje. Tokioms klinikoms vadovauja specialius kursus apie širdies nepakankamumą baigę slaugytojai, kurie turi žinių ir gali suteikti pacientams kvalifikuotą pagalbą. Žinoma, jie nepakeičia klinikose dirbančių kardiologų, bet kadangi širdies nepakankamumas – lėtinė liga, slaugytojų indėlis čia ypač svarbus. Iš Estijos atvykę svečiai taip pat pasidžiaugė turintys kliniką, kuriai vadovauja širdies nepakankamumo slaugytoja.“ Pasak J. Čelutkienės, tai galėtų tapti siekiamybe ir Lietuvos medikams.

Šis tikslas gali būti pasiektas gana greitai, mat tikimasi, jog 2016 metais bus skirtas biudžetas įsteigti 15 širdies nepakankamumo kabinetų. Planuojama, jog šiuose kabinetuose dirbs kvalifikuota medikų komanda: širdies nepakankamumo slaugytojas, šeimos gydytojas ir kardiologas.

Renginyje dalyvavusi Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pritarė, jog specializuotų širdies nepakankamumo kabinetų steigimas galėtų tapti svarbiu žingsniu, siekiant geresnės pacientų priežiūros visoje Lietuvoje.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.