LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Bakterijos, kurias turėtume gerbti ir tausoti: sužinokite kodėl

2017 05 16

Prof. Aurelija Žvirblienė

Mūsų organizme nuo pirmųjų dienų gyvena milijardai bakterijų. Dalis jų ne tik nekenkia mūsų sveikatai, bet dargi padeda mums išlikti sveikiems. Vaistai, netinkama mityba dalį šių mikroorganizmų sunaikina, ir dėl to galime pasijusti blogiau ar net susirgti.

Apie tai buvo kalbama XIII konferencijoje „Mikrobiota ir imunitetas“, skirtoje tarptautinei imunologijos dienai paminėti. Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje surengtoje konferencijoje pranešimą „Kaip žarnyno mikrobiota veikia mūsų imuninę sistemą?“ skaitė ir Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto ir Medicinos fakulteto profesorė Aurelija Žvirblienė.

Gerb. profesore, mikrobiota – gana naujas, ne visiems girdėtas žodis. Kas yra toji mikrobiota?

Mikrobiota – mikroorganizmų visuma mūsų organizme. Yra labai daug mikroorganizmų, kurie gyvena ant žmogaus odos, žarnyne, burnoje, lytiniuose takuose. Visi mūsų paviršiai iš esmės yra padengti įvairiais mikroorganizmais. Koks tai mikroorganizmų kompleksas, priklauso nuo to, kuri tai yra vieta. Pavyzdžiui, žarnyno mikrobiota skirsis nuo burnos ar odos mikrobiotos.

Kaip mikrobiota veikia mūsų organizmą?

Skirtingi mikroorganizmai veikia skirtingai – vieni jų vadinami geraisiais, kiti – blogaisiais. Gerieji ir yra reikalingi, tačiau tarp jų visada gali atsirasti patogeninių. Pavyzdžiui, žarnyne esantys įprasti mikroorganizmai padeda virškinimo procese. Mes jų nejaučiame, tačiau jie mums padeda reguliuodami medžiagų apykaitą ir panašiai. O jeigu tarp jų  pakliūva koks nors patogenas, tada mes apsergame. Kam mums reikalingi mikroorganizmai? Jie yra mūsų organizmo dalis – evoliuciškai jie išsivystė kartu su mumis. Kai kas netgi laikosi nuomonės, kad mūsų žarnyno mikrobiota yra tarsi atskiras organas, kuris reguliuoja metabolizmo procesus. Šį organą sudaro labai daug mikroorganizmų, turinčių poveikį mūsų sveikatai. Moksliškai įrodyta, kad žarnyno mikrobiotos poveikis neapsiriboja vien virškinimu. Ji veikia įvairias mūsų organizmo sistemas, netgi emocijas ir psichiką.

Kaip apsaugoti savo mikrobiotą, kad jos nepažeistų patogenai? Esame girdėję apie antibiotikų žalą mikrobiotai. Tačiau daugeliu atvejų antibiotikų neišvengiame. Ką daryti?

Gydydamiesi antibiotikais, galime nužudyti dalį mums reikalingų mikroorganizmų. Panašiai gali nutikti, jei labai pakeisime savo mitybą – imsime maitintis mūsų mikrobiotai nepalankiais produktais. Manoma, kad neigiamas poveikis mikrobiotai yra viena mūsų civilizacijos pasekmių, ir šis poveikis lemia tam tikras ligas, kurios dažnėja. Viena priežasčių yra įvairūs mūsų vartojami vaistai. Žinoma, tai jokiu būdu nereiškia, kad kai mes išgeriame antibiotikų ar kitokių vaistų, mūsų žarnynas pasidaro sterilus. Tiesiog dėl vaistų poveikio vienų rūšių mikroorganizmų gali atsirasti daugiau, o  kitų – mažiau, ir tam tikra jų sudėtis gali turėti įtakos mūsų sveikatai. Atstatyti mikrobiotą gali padėti dviejų tipų preparatai. Vieni tokių yra probiotikai, kuriuose yra pačios bakterijos, pvz., laktobakterijos. Kiti preparatai yra prebiotikai, kurie skatina tam tikrų bakterijų dauginimąsi ir padeda joms. Jie nėra bakterijos, o tam tikros maistinės medžiagos, skaidulinės medžiagos, kurios tiesiog padeda mikroorganizmams geriau jaustis žarnyne. Probiotikai gali būti naudingi, tačiau reikėtų suprasti, kad kai mes išgeriame kapsulę su keliais milijardais bakterijų, tai yra lašas jūroje palyginti, kiek tų bakterijų yra mūsų organizme – jų yra keliasdešimt trilijonų.

Jeigu mikrobiota būtų labai stipriai pažeista, mes nesugebėtume jos atsistatyti išgėrę kelias kapsules probiotikų. Dėl to reikšmės turi labai daug veiksnių, saugančių mūsų mikrobiotą. Pavyzdžiui, labai svarbus yra imuninės sistemos vaidmuo: kad ji atpažintų ir nenaikintų tų gerų organizmų, bet atpažintų patogeninius. Sureguliuoti mikrobiotą nėra taip paprasta – nepakaks vien tik išgerti kokių nors vaistų.

Ar įmanoma išsitirti ir nustatyti mikrobiotos būklę, kad žinotume, ko jai trūksta?

Tai tikrai nėra plati klinikinė laboratorinė medicinos praktika. Įvertinti visą tam tikros mikrobiotos sąstatą yra gana sudėtingas uždavinys.  Kol kas galime nustatyti tik tam tikras  mikroorganizmų rūšis. Tačiau pastaraisiais metais mokslinių šios srities tyrimų yra labai padaugėję.  O juk dar prieš dešimtmetį šia sritimi nelabai kas domėjosi – mažai kam rūpėjo, kas yra mūsų žarnyne ir apskritai kam tai reikalinga. Šiandien jau žinome, kokia svarbi mums mikrobiota ir kad ją atkurti nėra labai lengva. Žinome ir tai, kokia sudėtinga yra mikrobiotos, imuninės sistemos ir mūsų mitybos sąveika.

Kaip mikrobiota veikia imuninę sistemą, o pastaroji – mikrobiotą?

Yra įrodyta, jog žmonės, nuo pat kūdikystės labiau susiduriantys su įvairias mikrobais, pasižymi mažesne rizika susirgti alerginėmis ligomis. Mikrobai tarsi treniruoja organizmą, kad jis įgytų adekvatų imuninį atsaką. Nes alergija arba autoimuninės  ligos yra neadekvatus imuninis atsakas. Paprastai tariant, nuo mažens susidurdami su mikrobais savotiškai padedame susireguliuoti imuninei sistemai, nes mikrobiotą turime nuo pat gimimo. Tai patvirtino ir eksperimentai su bemikrobėje aplinkoje nuo gimimo augintais peliukais. Tokie peliukai vėliau daug dažniau sirgo įvairiomis ligomis. Buvo įrodyta, kad bemikrobė aplinka ir mikrobiotos nebuvimas žarnyne padidina riziką susirgti daugeliu ligų. Kūdikis gimdamas per burną nuo pirmų minučių užsėja savo žarnyną mikrobais. Tai, kad mikrobiota yra svarbi mūsų imuninei sistemai ir jos normaliai būklei palaikyti, yra įrodytas mokslinis faktas.

Kokia mityba žalinga mūsų mikrobiotai?

Jeigu norime pagerinti savijautą, padidinti gerųjų bakterijų kiekį žarnyne, reikia vartoti labai paprastus produktus – tokius kaip rauginti kopūstai, rūgpienis, kefyras, nesaldintas jogurtas, skaidulinis maistas. Iš tiesų šie produktai dažnai rekomenduojami nesiejant jų su mikrobiota, bet kaip padedantys sulieknėti. Tačiau kaip tik jie pareguliuoja ir mūsų mikrobiotą. Didelis saldumynų kiekis, perdirbtas maistas ir kitokie produktai, kurie vadinami sveikatai nepalankiais, gali šiek tiek išreguliuoti mikrobiotą ar pabloginti savijautą. Jie nebūtinai iš karto sukelia ligas, tačiau gali pažeisti nusistovėjusią pusiausvyrą tarp imuninės sistemos ir žarnyno mikrobiotos, padidindami riziką susirgti.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.