LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Biobankai Europoje ir Lietuvoje: pažanga ir iššūkiai

2014 10 03

Rugsėjo mėnesį trijose Baltijos regiono šalių sostinėse – Taline, Helsinkyje ir Vilniuje – vyko biobankų pažangai tarptautinėje erdvėje aptarti skirtos mokslinės konferencijos. Iš įvairių šalių susirinkę politikai, mokslininkai ir biobankų specialistai diskutavo apie žmogaus biologinių mėginių rinkimo bei valdymo srityje pasiektus rezultatus, kylančius iššūkius ir ateities planus, dalinosi patirtimi.

TALINE VYKUSIAME FORUME APTARĖ BIOBANKŲ VEIKIMO PRINCIPUS
Rugsėjo 22-23 d. Taline vyko 3-oji metinė Personalizuotos medicinos konferencija bei 2-asis biobankų ir biomolekulinių išteklių tyrimų infrastruktūros – didelių perspektyvinių kohortinių tyrimų forumas (ang. BBMRI-LPC Forum) Kartu su konsorciumo „Biobank-LT“ atstovai renginyje dalyvavo LR švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis.
BBMRI-LPC yra vienas didžiausių biobankų tinklų Europoje, siekiantis sudaryti mokslininkams palankesnę prieigą prie didelių prospektyvinių studijų. Dėl ribotų išteklių ar konkrečios šalies teisinių procedūrų ir etinių aspektų, tarptautiniai tyrimų projektai dažnai susiduria su sunkumais mėginių ir duomenų rinkimo srityje. BBMRI-LPC užduotis – harmonizuoti standartus ir tokiu būdu padėti spręsti kylančias problemas. Šis Europos biobankų tinklas taip pat siekia išplėsti didelių mėginių kolekcijų panaudojimą žmogaus sveikatos tyrimams.
Vienas pagrindinių Taline vykusio forumo tikslų – dalintis patirtimi apie naudojamas technologijas, standartines biobankų veiklos procedūras, IT sprendimus, naujas technologijas bei finansavimo šaltinius. Šis forumas ypač naudingas šalims, kurios, kaip ir Lietuva, kol kas nedalyvauja tarptautinėje biobankų ir biomolekulinių išteklių tyrimų infrastruktūros veikloje.
„Kodėl šalims svarbu turėti išplėtotą biobankų infrastruktūrą? Atsakymas paprastas: be šiuolaikinių biobankų iš esmės neįmanomi taikomieji (transliaciniai) biomedicininiai tyrimai bei personalizuotos medicinos plėtra apskritai. Gyvybės mokslų srityje šalis gali likti Horizonto 2020 ir kitų Europos iniciatyvų antrajame ešalone“, – situaciją komentavo ministras D. Pavalkis.

KONFERENCIJA HELSINKYJE VIRTO Į INTERAKTYVIĄ PLATFORMĄ
Rugsėjo 24-25 d. Helsinkyje vyko Suomijos nacionalinio BBMRI centro inicijuota biobankų konferencija „HandsOn: Biobanks 2014“. Ši konferencija – tai interaktyvi platforma, kurioje sąveikauja mokslo ir industrijos atstovai. Konferencijos metu vyko paskaitos, etikos klausimų sprendimui skirtos diskusijos, interaktyvios idėjų laboratorijos. Renginyje taip pat buvo skaitomi pranešimai klinikinių biobankų, personalizuotos medicinos, inovatyvių IT sprendimų ir kt. temomis.
Sesijos metu dalyviams buvo suteikta galimybė gyvai susipažinti su biobanko veiklos procesais, pradedant nuo asmens sutikimo pasirašymo, mėginių surinkimo ir tvarkymo, mėginių saugojimo ir baigiant mėginių bei duomenų analizavimu.

„LIFE SCIENCE BALTICS 2014“ FORUMAS VILNIUJE
Rugsėjo 10-12 dienomis Vilniuje vyko tarptautinis gyvybės mokslų forumas „Life Science Baltics 2014“. Antrą kartą Lietuvoje vykusiame renginyje dalyvavo pasaulinio lygio gyvybės mokslų ekspertai, Nobelio premijos laureatai, biotechnologijų bei farmacijos industrijos atstovai.
Biobankų pažangai tarptautinėje erdvėje bei kylantiems iššūkiams skirtoje sesijoje pranešimą skaitė Biobankų ir biomolekulinių išteklių tyrimų infrastruktūros – Europos tyrimų infrastruktūros konsorciumo (BBMRI-ERIC) generalinis direktorius Jan-Eric Litton. Ši mokslinių tyrimų infrastruktūra remia aukštos kokybės biomolekulinius ir medicininius tyrimus. Vienas pagrindinių jos tikslų – steigti bei vystyti biobankų ir biomolekulinių išteklių mokslinių tyrimų infrastruktūrą visoje Europoje ir taip palengvinti prieigą prie biologinių išteklių ir įrangos. Taip pat, prisidedant prie Europos sanglaudos politikos ir Europos mokslinių tyrimų erdvės stiprinimo, didinti Europos gyvybės ir biomedicinos mokslinių tyrimų efektyvumą stiprinant pajėgumus šalyse, kuriose biobankų veikla yra mažiau išvystyta. BBMRI-ERIC, diegdama bendrus, procesų harmonizavimą užtikrinančius standartus, siekia sumažinti susiskaldymą tarptautinėje gyvybės ir biomedicinos mokslinių tyrimų erdvėje bei skatinti bendradarbiavimą aukščiausiu lygiu.
Renginyje taip pat pranešimus skaitė didelę patirtį gyvybės ir biomedicinos mokslų srityje turinčių šalių, tokių kaip Suomija, Estija ir Belgija, biobankų vadovai bei pirmuosius žingsnius biobankų veikloje žengiančios Latvijos atstovė. Valstybinio patologijos centro direktorius profesorius Arvydas Laurinavičius tarptautinei publikai pristatė Lietuvos biobankų vystymosi etapus. Jis pabrėžė, jog viena pagrindinių biobankų veiklos ilgametės stagnacijos priežasčių Lietuvoje – nesutvarkyta teisinė bazė. Tuo pačiu profesorius pasidžiaugė, jog baigiami derinti Biomedicininių tyrimų etikos įstatymo pakeitimai ir tikimasi, jog dar šiais metais jie bus priimti LR Seime.
Pilną profesoriaus A. Laurinavičiaus interviu apie biobankų plėtrą Lietuvoje galite rasti čia.

BIOBANKŲ PLĖTRA LIETUVOJE
Lietuvos mokslo infrastruktūrų kelrodyje numatyta mokslo biobankų plėtra ir narystė BBMRI. Šiais metais  universitetai, jų ligoninės, pacientų ir kitos asociacijos bei įmonės susibūrė į konsorciumą „Biobank-LT“, kuris siekia sukurti šiuolaikinį biobankų tinklą Lietuvoje ir integruotis į Europos bei kitas tarptautines infrastruktūras (http://www.biobank-lt.eu/ ).

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.