LT EN
Lapkričio 17 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Chirurgai operuoja vis tobuliau, tačiau žarnyno sveikatą labiausiai lemia mityba

2018 09 24

Donatas Danys su prof. D. Larsonu, Mayo klinika

Žarnyno ligų sąrašo viršuje – onkologiniai susirgimai. Medicinos mokslo ir praktikos užduotis – padėti pacientams, kad po efektyvaus gydymo jie kuo greičiau galėtų tęsti įprastą veiklą. Kitos kryptys – skatinti pacientus skirti daugiau dėmesio profilaktikai, mitybai bei sveikatos priežiūrai apskritai. Apie tai kalbėjomės su Santaros klinikų koloproktologu, pilvo chirurgu Donatu Daniu. Gydytojas įvardijo ir 5 svarbiausius principus žarnyno sveikatai palaikyti.

Stažavosi JAV

Santaros klinikų I Pilvo chirurgijos skyriuje dirbantis D. Danys dar visai neseniai grįžo iš trijų mėnesių stažuotės garsiose JAV klinikose, o rugsėjo viduryje jau keliavo skaityti pranešimo į chirurgų kongresą Pietų Afrikos Respublikoje. Šios kelionės – būtinybė, norint neatsilikti nuo medicinos mokslo ir praktikos naujovių.

Minesotos valstijoje, Ročesteryje įsikūrusios Mayo klinikos lyderio pozicijų JAV neapleidžia jau keletą metų, o šiemet ligoninė ir vėl pripažinta geriausia Amerikos klinika. Kiekvienais metais čia diagnozės ar gydymosi tikslais atvyksta daugiau nei 1,3 milijono žmonių iš viso pasaulio.

Ligoninės JAV vertinamos pagal įvairius veiksnius, įskaitant pacientų mirtingumo rodiklį, slaugą, gydytojų ir slaugytojų personalą, gydymo standartus, paslaugas pacientams, technologijas ir reputaciją. Čia dirbant paciento interesai turi rūpėti nuolat.

„Tokios stažuotės papildo turimas žinias, padeda dar išsamiau, plačiau suprasti kolorektalines ligas. Teko mokytis iš vieno geriausių pasaulyje kolorektinio chirurgo dr. D. Larsono, kuris yra ir kolorektalinės klinikos vadovas“, – pasakoja D. Danys.

Siekis – kuo mažesni pjūviai

Kartu su dr. K. Behm, kuris savo arsenale turi keletą robotų

Gydytojui ypač patiko tobulai veikianti Mayo klinikų sistema, kurioje pacientas gauna geriausią gydymą ir gydytojas dirba ne kieno kito, o gydytojo darbą.

„Viskas labai griežtai ir aiškiai sustyguota. Mayo klinikos Ročesteryje jungia dvi dideles ligonines – per 200 operacinių, vien storosios ir tiesiosios žarnos operacijų atliekama daugiau kaip 3 tūkst. per metus. Operacijos organizuojamos pagal ligos pobūdį ir išplitimą: ligoninėje naudojama tiek atvira, tiek laparoskopinė, tiek ir robotinė chirurginė technika. Lokaliai išplitusių tiesiosios žarnos navikų operacijoje be pilvo chirurgų dalyvauja ir kitų sričių specialistai: urologai, ginekologai, plastikos chirurgai, taikoma intraoperacinė radioterapija“, – stažuotės įspūdžiais dalijosi Santaros klinikų gydytojas.

Jis pabrėžia, kad šiuolaikinės koloproktologijos kryptis – daryti kaip įmanoma mažesnius pjūvius, siekiant maksimaliai greitai sugrąžinti ligonį į įprastinę veiklą. Robotinė chirurgija kolorektinių ligų gydyme tampa rutinine operacija tiek Mayo klinikose, tiek ir  daugumoje kitų JAV klinikų, o spalio mėnesį Mayo klinikose turėtų būti atlikta ir pirmoji robotinė vieno pjūvio operacija, pašalinant tiesiosios žarnos naviką.

„Netgi po didžiųjų tiesiosios ar storosios žarnos operacijų ligonis yra maitinamas, siekiama, kad jis kuo anksčiau pradėtų judėti. Jei pooperacinė eiga nekomplikuota, ambulatorinei priežiūrai lifonis išleidžiamas jau antrą parą po operacijos“, – aiškina D. Danys.

 

 

Profilaktikos programos – nuo 45-erių metų

JAV kiekvienais metais nuo gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio miršta per 50 tūkst. žmonių. Vėžio profilaktikos programai šioje šalyje skiriama daug dėmesio, ji bus taikoma žmonėms nuo 45 metų, siekiant nustatyti kuo daugiau ankstyvų kolorektaliniu vėžiu sergančių pacientų ir sumažinti sergamumo rodiklius. Lietuvoje šiuo metu pacientai nuo 50 metų profilaktiškai pas šeimos gydytoją gali atlikti slapto kraujo išmatose testą.

Anot D. Danio, ir pasaulyje, ir Lietuvoje pavojingiausių ir aktualiausių žarnyno susirgimų sąrašo viršuje vienareikšmiškai yra onkologiniai susirgimai. Bet ir tokie susirgimai nėra nuosprendis, dėl kurio reikėtų pasiduoti ir nesigydyti.

Mayo klinika – viena pažangiausių gydymo įstaigų JAV

„Kolegos amerikiečiai juokauja, jog anksti nustačius diagnozę galima išgyti 9 iš 10 pacientų, o jei liga nustatoma pavėluotai ir yra išplitusi, pagydomas tik 1 iš 10 ligonių. Jei, pavyzdžiui,  storosios ar tiesiosios žarnos vėžys diagnozuojamas ankstyvoje stadijoje, gydymo rezultatai gali būti labai geri. Negalima pamiršti ir divertikulitų ar uždegiminių žarnų ligų, kurios negydant taip pat gali turėti rimtų komplikacijų“, – sako gydytojas.

Jis taip pat atkreipia dėmesį, kad pacientų amžius jaunėja, tad visus žarnyno funkcijos pasikeitimus pacientai turėtų aptarti su šeimos gydytoju.

Nors ir skanu – nebūtinai sveika

Koks elgesys labiausiai kenkia mūsų žarnynui?

„Tai, kas yra skanu – ne visada sveika. Pakenkiame savo žarnynui ir iš nežinojimo, kokios sudėties produktus ar skysčius vartojame. Socialinėje erdvėje dabar pilna nekvalifikuotų mitybos specialistų, nuobodžių dietų ar reklamų. Vis dėlto reikėtų kreiptis į specialistus ir vadovautis jų rekomendacijomis“, – pataria koloproktologas.

Raudonos mėsos, perdirbtos mėsos gaminių ir alkoholio vartojimas, taip pat nutukimas gali padidinti riziką susirgti gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžiu.

Anot D. Danio, didžiausią atsakomybę už savo žarnyno sveikatą, kaip bebūtų, turėtume prisiimti patys. „Niekas tavo sveikata nepasirūpins, tik tu pats. Iš savo patirties žinau, kad laiko visada yra per mažai, bet turime stebėti save. Pasireiškę nauji negalavimai gali būti rimtos ligos pradžia, tad nereiktų visko suversti nuovargiui“, – sako gydytojas.

D. Danys savo gyvenime vadovaujasi taisykle: sudėtingumas slypi paprastume. Anot jo, tai yra raktas į sėkmę tiek operacinėje, tiek dirbant su pacientais. Tą patį galėtume pasakyti apie kasdienę kiekvieno žmogaus rutiną, padedančią palaikyti žarnyno sveikatą.

Koloproktologo D. Danio patarimai sveiko žarnyno profilaktikai

  1. Svarbiausia – mityba! Tai, kaip maitinatės, daug svarbiau nei vaistinėlėje turimos priemonės ūmiems virškinimo negalavimams pašalinti.
  2. Maitinkitės saikingai, reguliariai ir nepamirškite sportuoti.
  3. Neniekinkite sveikos gyvensenos idėjų. Galima tik pasidžiaugti, jog Lietuvoje labai populiarėja sveikos gyvensenos propagavimas.
  4. Kreipkitės į specialistą. Pacientai turėtų dažniau kreiptis į dietologus.
  5. Išsitirkite ir nebijokite keisti įpročių. Įvairūs maisto netoleravimo testai ar mitybos įpročių pakeitimas gali likviduoti chroninius žarnyno negalavimus.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.