LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

D. Vajauskas: vadovo pareigos nepakeitė bendravimo su kolegomis

2015 01 29

Santariškių klinikose atidarytam vienam pažangiausių Lietuvoje pozitronų emisijos tomografijos/ kompiuterinės tomografijos (PET/ KT) kompleksui vadovaujantis dr. Donatas Vajauskas naujas pareigas vertina rimtai ir atsakingai. Sausio mėnesį daktaro disertaciją Vilniaus universitete apsigynęs medikas aktyviai dalyvauja tiek profesinių organizacijų, tiek mokslinių tyrimų veikloje. Anot jo paties, viskas telpa po vienu pavadinimu – darbas universitetinėje ligoninėje.

Trumpai papasakokite, kodėl pasirinkot mediko profesiją ir nusprendėt gilintis konkrečiai į Radiologijos ir branduolinės medicinos sritį?

Apsisprendimas dėl medicinos studijavimo įvyko paskutiniais mokslo metais mokykloje, nuo tada ir prasidėjo kryptingas pasiruošimas studijoms medicinos universitete didesnį dėmesį skiriant gamtos mokslams.

Kodėl pasirinkau radiologiją? Manau didelę įtaką turėjo KMUK radiologijos kursą dėstę radiologijos katedros dėstytojai, kuriems pavyko sudominti šia sritimi.

Šiais metais apsigynėte daktaro disertaciją. Apie ką buvo jūsų darbas?

Taip, tai buvo pastarųjų ketverių metų darbo rezultatų apibendrinimo ir pristatymo laikas. Daktaro disertaciją rašiau širdies autonominės inervacijos srityje. Iš tiesų, tai gana nauja sritis, kurioje šiuo metu vykstą daug tikrai įdomių tyrimų. Mano darbo tikslas – ištirti, ar galima prognozuoti kardiovaskulinius įvykius ir širdies nepakankamumu sergančių pacientų atsaką į gydymą. Jaučiuosi dėkingas savo darbo vadovui prof. Tamošiūnui už sudominimą tema ir pagalbą atliekant mokslinį tyrimą.

Santariškių klinikose jūs esat Branduolinės medicinos skyriaus vedėjas, dabar dar ir naujo pozitronų emisijos tomografijos/ kompiuterinės tomografijos (PET/ KT) komplekso centro vadovas. Kokias galimybes ši atsakomybė jums atveria, ką reiškia asmeniškai?

Manau PET, kaip diagnostinis įrankis buvo seniai lauktas įvairių sričių gydytojų, kadangi šis aparatas turi didelę reikšmę kasdieninėje klinikinėje praktikoje. Branduolinės medicinos gydytojams jis taip pat kelia naujus iššūkius, nuo šiol klinikiniai pacientų tyrimai vyks moderniausiame lygmenyje. Tai neabejotinai turi įtakos tiek pacientų ligos stadijos ir aprėpties nustatymui, tiek ir tolimesnės gydymo taktikos pasirinkimui.

Atsakomybės yra kelios: pirmiausia, atsakomybė prieš klinicistus dėl teisingo ir tinkamo tyrimų rezultatų pateikimo, sekanti atsakomybė – darnus skyriaus veiklų užtikrinimas. Yra begalo daug darbo, kuris ne visuomet matomas žvelgiant iš šono, tačiau yra labai svarbus siekiant užtikrinti, kad tyrimas būtų atliktas kokybiškai. Tuomet seka gautų tyrimo rezultatų interpretavimas, kas reikalauja didelių profesinių žinių. Labai džiugu, kad VUL Santariškių klinikose yra suburta multidisciplininė, įvairių specialybių gydytojus vienijanti specialistų komanda, kuomet kolegialiai yra aptariami pacientai, sergantys onkologiniais, kardiologiniais, neurologiniais susirgimais. Komandos viduje aptariame situaciją bei sprendžiame dėl tolimesnių tyrimų, gydymo eigos.

Kaip manot, kaip aukštos pareigos keičia santykius ir bendravimą su kolegomis?

Nemanau kad pareigos įpareigoja žmones keisti savo įprastinį bendravimą su kolegomis. Bet kuriuo atveju, esu gydytojas ir mano interesas yra pacientai, todėl visi santykiai su kolegomis yra paremti profesiniu bendravimu.

Savo kompetenciją ir medicinines žinias tobulinot Ciuricho universitetinėje ligoninėje. Kokios patirties iš ten parsivežėt?

Pirma reikėtų paminėti, kad tai buvo stažuotės ligoninėje, kurioje įdiegtas pirmasis klinikinis PET. Kitaip tariant, pasirinkimas nebuvo atsitiktinis. Šie žmonės sukūrė tai, ką mes šiandien žinome apie klinikinį darbą su PET, jie taip pat dalyvavo ir vis dar aktyviai dalyvauja šioje srityje vykdomuose moksliniuose tyrimuose. Darbo patirtis su šiais žmonėmis yra neįkainojama, kadangi, be įprastinio klinikinio darbo, visada būdavo galimybė platesnei mokslinei diskusijai. Visa tai buvo puikus pagrindas, nuo kurio buvo galima atsispirti pradėjus dirbti su PET.

Jūsų veiklų sąrašas ganėtinai platus: dalyvaujate Lietuvos ir tarptautinėse radiologų asociacijų veikloje, atliekate klinikinius tyrimus, skaitote pranešimus konferencijose ir paskaitas gydytojams tobulinosi kursuose, dirbate ligoninėje, apsigynėte daktaro disertaciją. Kuri veikla jum pačiam arčiausiai širdies?

Visos išvardintos veiklos galėtų tilpti po vienu pavadinimu – darbas universitetinėje ligoninėje. Sakyčiau netgi būtų keista, jei kažkurios grandies nebūtų. Lygiai taip pat visos veiklos yra savitai žavios ir įdomios, negalėčiau išskirti vienos.

Ar belieka laiko sau, šeimai ir pomėgiams? Ką veikiate, kai nesate gydytojas?

Visas likęs laikas, nesusijęs su profesine veikla, yra skiriamas šeimai. Turiu du vaikus, todėl didelis dėmesys yra skiriamas jiems. Iš asmeniniu pomėgiu galėčiau paminėti keliones visureigiais bei šios transporto priemonės priežiūrai skiriamą laiką.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.