LT EN
Sausio 21 d., ANTRADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Daktaro Boriso Efroso 100-metis

2014 12 16

Šiais metais minimos 100-osios Boriso Efroso, medicinos mokslų daktaro, atlikusio pirmąją planinę širdies operaciją Lietuvoje, gimimo metinės. Nusipelniusiam medikui pagerbti buvo surengta mokslinė konferencija „Dr. Borisas Efrosas ir kardiochirurgijos raida Lietuvoje“.

Borisas Efrosas širdies chirurgijos mokėsi Maskvos klinikose pas profesorius A. Bakulevą ir E. Mešalkiną. 1958 m. kovo 12 d. medikas pirmasis Lietuvoje sėkmingai atliko širdies operaciją – mitralinę komisūrotomiją. Tais pačiais metais už nuopelnus Lietuvos chirurgijai B. Efrosui suteiktas nusipelniusio gydytojo vardas. Per 40 chirurginio darbo metų jis atliko daugiau kaip 12 tūkstančių operacijų, išmokė operuoti 25 chirurgus. B. Efroso atliktos operacijos davė pradžią kardiochirurgijos raidai Lietuvoje.

B. Efrosas turėjo daugybę apdovanojimų, bet nelabai juos vertino. Labiau džiaugėsi savo mokinių ir kolegų kardiochirurgų jo darbų įvertinimu bei nuoširdžiais pasveikinimais.

Į gydytojo 100-ųjų gimimo metinių paminėjimui skirtą konferenciją susirinkę daktaro kolegos, mokiniai, draugai, pacientai ar jų artimieji dalinosi atsiminimais ir klausė pranešimų apie šio medicinai nusipelniusio mediko atliktus darbus.

Doc. Dalia Triponienė pranešime „Žodis apie chirurgą dr. Borisą Efrosą“ apibūdino šį talentingą chirurgą kaip puikų kolegą, griežtą, bet labai teisingą mokytoją. Prof. Vytautas Sirvydis supažindino susirinkusiuosius su širdies chirurgijos raida pasaulyje ir Lietuvoje savo pranešime „Lietuvos širdies chirurgijos pradžia ir dabartis“. Plungės bibliotekos vyriausioji bibliografė ir projekto autorė Otilija Juozapaitienė papasakojo dr. Boriso Efroso archyvo atsiradimo Plungėje istoriją, supažindino konferencijos dalyvius su jame saugomais dokumentais ir tai progai skirtos parodos eksponatais. Sekančiais metais ši paroda bus eksponuojama Lietuvos medicinos bibliotekoje Vilniuje.

95-ųjų gimimo metinių proga plungiškiai pagerbė kraštietį dr. B. Efrosą prie namo, kuriame gyveno medikas pritvirtindami atminimo lentą. 2002 metais T. Archipovos-Efros, dr. B. Efroso dukters, iniciatyva atminimo lenta buvo atidengta ir ant Vilniaus geležinkelininkų ligoninės pastato, kurioje daug metų dirbo B. Efrosas.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.