LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Doc. dr. A. V. Jakelevičius: ne visos emocijos, kurių siekiame, naudingos sveikatai

2018 02 08

Doc. dr. A. V. Jakelevičius

Santaros klinikas neseniai papuošė išraiškingų nuotraukų ekspozicija. Tai – buvusio ilgamečio ligoninės kardiologo, medicinos mokslų daktaro, docento Aleksandro Vytauto Jakelevičiaus dovana klinikoms. Parodoje – gydytojo per kelerius pastaruosius metus sukurti darbai. „Išėjęs į pensiją turėjau daugiau laiko fotografijai“, – sako nuo vaikystės fotografuojantis doc. dr. A. V. Jakelevičius.

Klinikose papuošusiose mediko nuotraukose vyrauja kraštovaizdžiai. Juos gydytojui fotografuoti maloniausia. Ilgą laiką prof. Algimanto Jono Marcinkevičiaus vadovaujamoje Širdies ir kraujagyslių klinikoje dirbusiam doc. dr. A. V. Jakelevičiui yra tekę fotografuoti ir filmuoti širdies operacijas. Yra sukūręs konkursuose puikiai įvertintų mokomųjų filmų, taip pat ir gydytojų portretų.

Medikas džiaugiasi, kad klinikų medikai ir pacientai gerai vertina jo darbus Santaros klinikose. Taip gerai įvertino, kad du darbai tiesiog dingo nuo sienos. Vienoje nuotraukoje buvo pavaizduotas brandaus amžiaus artojas, arklio traukiamu plūgu vagojantis lauką, tolėliau – moteris kaimiško kraštovaizdžio fone, kitoje nuotraukoje – debesys. „Tie vagys turi neblogą skonį“, – juokauja gydytojas. Ilgai nesigrauždamas, tuščias darbų vietas jis užpildė kitomis nuotraukomis.

Pakalbinome doc. dr. A. V. Jakelevičių apie tai, kokią įtaką žmogaus sveikatai turi emocijos ir gražūs vaizdai.

Kaip geros emocijos veikia širdį ir visą širdies-kraujagyslių sistemą? Ar visos emocijos, kurias mes patiriame, yra naudingos mūsų sveikatai?

Dirbtinis stresas, kurio daugelis taip nori, nėra sveika. Fizinis lavinimas, pratimai – taip, tai yra gerai. Pagerėja kraujotaka, daugiau kraujo gauna ir smegenys, ir skrandis, ir kepenys, ir lyties organai – visų jų funkcijos pagerėja. Tačiau profesionalus sportas nėra labai sveikas. Pripažinkime, juk yra nenormalu, jei 30–35 metų sportininkas – ar krepšininkas, ar boksininkas, ar kitas sportininkas, pasiekęs rezultatų pasaulyje – tampa pensininku ar invalidu.

Per didelės emocijos, kuomet blizga akys ar net krečia drebulys, taip pat nėra gerai. Kaip tai vyksta? Antinksčiai į organizmą išmeta daug adrenalino – dviem, trims valandoms, kartais visam pusdieniui. Paskui adrenalino kiekis sumažėja, emocijos nuslopsta. Be to, tokiam organizmui atstatyti reikia kelių dienų, ir per šį laikotarpį emocijų pakilimą išgyvenęs žmogus jaučiasi blogiau nei tas, kuris to nepatyrė. Vadinasi, šokinėti su virvėmis nuo tilto – nesveikata. Tai tėra dirbtinis organizmo užvedimas didelėmis pavaromis.

O štai saikingi fiziniai krūviai, saikingas ir net mažesnis maisto suvartojimas, kuris nevirsta riebalų sluoksniu, yra sveikata. Jeigu žmogus bent 7 ar 10 minučių per dieną mankštinsis, o gal tik sparčiau paeis, pakvėpuos, pasilankstys, jam bus į sveikatą. Aš ir pats, gyvendamas Antakalnyje, pakybau ant šakos: graži aplinka, paukščiai čiulba. Dėl to nebeskauda nugaros.  Kitaip sakant, sveikatai naudingas saikas. Jaunystėje buvau boksininkas, tarp Lietuvos jaunių buvau pirmas, antras. Bet kai pradėjo apie tai rašyti laikraščiai, pasikvietė mane universiteto rektorius: „Broliuk, baik! Durnas paliksi!” Jis paaiškino, kad jam nereikalingas sportininkas. Jis pasakė teisingai: kiekvienas nokautas – kraujo išsiliejimas smegenyse. Nors tada Lietuvoje buvo bokso pakilimas – Algirdas Šocikas, Ričardas Juškėnas. Nuo tada mano kaip sportininko karjera baigėsi.

Kitiems gerų emocijų suteikia meniškos nuotraukos. Tačiau ta pati nuotrauka vienam gali atrodyti graži, o kitam – nesukelti jokių jausmų… Kaip tai nutinka?

Gera nuotrauka nuteikia gerai. Ir pats nueinu į fotografijos parodas. Kartais atsisėdu koridoriuje be chalato ir stebiu, kaip į mano nuotraukas reaguoja praeinantys žmonės. Tai suteikia man gerų emocijų, kai matau, kad žmonės domisi, sustoja, gėrisi. O štai Šarūno Saukos tapybos darbų nesuprantu. Šiurpo man jie nekelia, bet nėra ir malonūs. Keliu sau klausimą: kam tai reikalinga? Jau man geriau patinka Marko Šagalo žydeliai, vargšai ar madonos su kūdikiais. Man tai yra gražu. Stebėjau moterų, kurios turi ne mažiau kaip tris vaikus, grožio konkursą. Kai kurios į sceną tiesiog įliūliuoja – po 150 kilogramų, ne mažiau. Tačiau jos man atrodė gražios, kėlė teigiamas emocijas. Žinot, apkūnus žmogus man yra gražus – kuo toliau, tuo labiau man tokie patinka.

Tačiau, kaip medikui, toks grožis Jums galėtų dar kitaip atrodyti. Juk Jūs tikriausiai turėtumėt suprasti, kad viršsvoris – apkrovimas širdžiai ir pan. Ar Jums netrukdo grožėtis Jūsų, mediko, profesija?

Gal ir trukdo, tas tiesa. Pradedu galvoti: esi graži, putli, bet tavo kraujospūdis turėtų būti per didelis, tuomet dažnai seka diabetas, kuris gali baigtis kojų amputacijomis. Tačiau tai gresia tik per daug pilnam žmogui. Nes, spėkite, kurie žmonės ilgiausiai gyvena: liesi, kuriems trūko iki normos, normalūs ir trečioji grupė – šiek tiek aptukę? Apie tai buvo atliktas didelis mokslinis darbas, ištirta ne mažiau kaip 20 tūkst. žmonių kiekvienoje grupėje. Rezultatai parodė, kad ilgiausiai gyvena būtent aptukę žmonės. Nes, pasirodo, riebalai turi teigiamos įtakos imunitetui, o taip pat apsaugo kraujagysles – jos mažiau traumuojamos. Galbūt todėl tokie žmonės man ir yra gražiausi.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.