LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Dr. D. Montvilaitė ištyrė neišnešiotų naujagimių retinopatija sirgusių vaikų sveikatą

2016 10 11

Vaikų ligoninės Vaikų akių skyriaus gydytoja oftalmologė dr. Donata Montvilaitė apgynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją tema „Priešmokyklinio amžiaus vaikų, kurie sirgo neišnešiotų naujagimių retinopatija, regos sistemos ir auksologinių charakteristikų sąsajų analizė“.

Neišnešiotumas – didžiulė problema. Pasaulyje priešlaikinių gimimų skaičius išlieka pastovus, Lietuvoje per metus gimstančių neišnešiotų naujagimių skaičius svyruoja tarp 5,4 – 6 proc.

Net ir naujagimiui pasveikus, persirgtų ligų pasekmės gali neigiamai veikti tolesnį augimą, motorinę ir psichoneurologinę raidą. Dėl nebrandžių naujagimių organų pasireiškia įvairių funkcijų nepakankamumas, dėl nebrandžios tinklainės – neišnešiotų naujagimių retinopatija, kurios nedidelė, bet reikšminga baigčių dalis gali lemti aklumą. Iki šiol nebuvo atsakyta į klausimą, kaip sekasi augti vaikams, gimusiems laikotarpiu, kai ir Lietuvoje buvo išmokta diagnozuoti ir gydyti neišnešiotų naujagimių retinopatiją.

Neišnešiotų naujagimių, sirgusių retinopatija, raida ir augimas vėlesniais ontogenezės laikotarpiais mažai tyrinėtas ne tik Lietuvoje, bet ir pasauliniu mastu. Šiandien lieka neaiški sirgusių retinopatija neišnešiotų naujagimių raida ir būklė prieš pat mokyklą, taip pat individuali tokių vaikų augimo įvairovė, jų regos sistemos ir fizinės būklės branda, šių rodiklių sąsajos, pasirengimas mokyklai pagal pastaruosius biologinius parametrus.

Šiame darbe siekta nustatyti neišnešiotų naujagimių retinopatija sirgusių vaikų vėlyvuosius regos bei fizinės būklės ypatumus 5–7 metų amžiaus tarpsniu, atsižvelgiant į pastarųjų rodiklių būklę gimus ir retinopatijos sunkumą. Atliktas išsamus oftalmologinis ištyrimas bei išmatuoti  vaikų fizinės būklės rodikliai, apskaičiuoti įvairūs kūno proporcijų ir sudėties indeksai.

Atlikta kompleksinė daugiamatė regos sistemos ir fizinės būklės sąsajų analizė  suteikė naujų neišnešiotų naujagimių ontogenezės žinių: gimimo metu nesubrendusio regos organo ir viso kūno raidos panašumų ir skirtumų.

Atlikto tyrimo duomenys patvirtina, kad tokių vaikų mokyklos pradžios laikas neturėtų būti ankstesnis nei septyneri metai. Nuolatinė oftalmologinė ir pediatrinė priežiūra turėtų būti dažnesnė, nei rekomenduojama išnešiotiems vaikams.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.