LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Džiaugsmą medikams ir ligoniams dovanoja Clinica musicalis

2014 10 01

2004 m. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos inicijuotas projektas Clinica musicalis mini 10 metų jubiliejų. Pirmąjį koncertą VUL Santariškių klinikų Didžiojoje auditorijoje surengę talentingi Lietuvos klasikinės muzikos atlikėjai ir studentai tradicijos laikosi iki šiol – kartą per mėnesį savo pasirodymais džiugina klinikų medikus, pacientus ir jų artimuosius.
Clinica musicalis – tai gyvos klasikinės muzikos koncertinė terapija arba muzikos terapijos filharmonija. Jos tikslas – gyvų koncertų poveikis ten, kur to nesitikima, bet labiausiai reikia.

MUZIKINĖ KLINIKA – LIETUVOS MUZIKOS IR TEATRO AKADEMIJOS INICIATYVA
Prieš dešimtmetį Lietuvos muzikos ir teatro akademijos rektorius Juozas Antanavičius pasirašė bendradarbiavimo sutartį su tuometiniu VUL SK generaliniu direktoriumi Aleksandru Laucevičiumi ir M. Rostropovičiaus fondo pirmininke Rasa Kubiliene. Projekto vadove tapo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pianistė pedagogė Inesa Leonavičiūtė, kuriai ir gimė idėja įkurti muzikinę kliniką.
Šių koncertų tikslas – ligonių rekreacija, emocinė ir protinė atgaiva, psichikos stabilizavimas, kartu ir ligoninėje skirto gydymo kurso sustiprinimas. Clinica musicalis skiriasi nuo tradicinės muzikos terapijos seansų tuo, jog koncertų klausytojai – uždaros erdvės gyventojai, ligoniai ir ten dirbantys medikai. Ir vieni, ir kiti kurį laiką būna atskirti nuo pasaulio.

NEPAMIRŠTAMI CLINICA MUSICALIS PASIRODYMAI
Stengdamiesi būti kuo arčiau savo klausytojų, Clinica musicalis koncertuose kuria neformalią aplinką, artistai repetuoja pirmuosius muzikos garsus išgirdusių klausytojų akivaizdoje.
Vienas įspūdingiausių Clinica musicalis ciklo koncertų – Europos aukštųjų muzikos mokyklų jaunimo simfoninio orkestro (dirigentas J. Janulevičius) pasirodymas ligoninės auditorijoje. Dėl vietų stokos orkestrantai vos tilpo scenoje, todėl sėdėjo beveik prisiglaudę prie klausytojų.
Šio koncerto garbės svečias M. Rostropovičius po koncerto pasakė: „Visko mačiau, visur teko koncertuoti – Sibire, net Japonijoje, buvo improvizuota scena kalnuose ant uolų, bet tokio koncerto, kur kamerinėje erdvėje sutilptų didelis simfoninis orkestras, – to dar nemačiau. Tai ateities koncertai, nes mes privalome eiti pas klausytoją, o ne laukti, kad jis ateitų pas mus“.

GYDANTI MUZIKA
1500 m. pr. Kr. egiptiečiai papirusuose apie mediciną aprašė gydomąjį muzikos poveikį, o senieji Graikijos filosofai Platonas, Aristotelis, Pitagoras pastebėjo ne tik muzikos gydomąją, bet ir auklėjamąją reikšmę. Empiriniai duomenys apie gydomąjį muzikos poveikį toliau buvo renkami XX a. Paskelbus psichologijos ir psichofiziologijos mokslų atradimus, muzikos terapijos plėtra ypač suintensyvėjo po Antrojo pasaulinio karo.

Clinica musicalis koncertų dalyviai
Clinica musicalis koncertuose dalyvauja Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pedagogai ir studentai bei pasaulyje pripažintos tokios muzikos žvaigždės kaip S. Stonytė, I. Milkevičiūtė, V. Juozapaitis, S. Jonaitytė, I. Armonaitė, D. Balsytė, J. Dvarionas, A. Stasiūnaitė, I. Želvytė, R. Zubovas, E. Špokaitė, V. Landsbergis, taip pat Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų gimnazijos, B. Dvariono dešimtmetės vaikų muzikos mokyklos moksleiviai, Vilniaus kvartetas, fortepijoninis trio Camerata baltica ir kt.
Į pasirodymus pavyko pasikviesti ir garsių užsienio atlikėjų: M. Gantvargas (Sankt Peterburgas), L. Maxey (JAV), P. Giusiano (Prancūzija), L. Dorfmanas (Vokietija), V. Sondeckis (Vokietija).

 

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.