LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

“Elgiuosi su kitais taip, kaip norėčiau, kad elgtųsi su manimi„

2017 05 29

„Specialiai bendrauti ar būti „gera“ niekada nesimokiau. Tiesiog elgiuosi su kitais taip, kaip norėčiau, kad elgtųsi su manimi“, – sako Santaros klinikų gydytoja Indrė Valiulytė, Anesteziologijos, intensyvios terapijos ir skausmo gydymo centro, II reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriaus (RITS) gydytoja anesteziologė-reanimatologė. Gerumo tema pokalbiui parinkta neatsitiktinai: neseniai, švenčiant Tarptautinę medicinos darbuotojų dieną, ligoninės kolegos gydytojai Indrei suteikė Gerumo ambasadorės nominaciją.

Gerumo negalima išmokti

Gydytoja Indrė pasitikėjimą ir pagarbą Santaros klinikose užsitarnavo ne tik žiniomis ir profesionaliu darbu, bet ir nuoširdžiu bendravimu. Apie ją sakoma, kad tai – tikra gėrio, sąžiningumo, bendravimo kultūros propaguotoja ir skleidėja.

Daugelis esame girdėję pasakymą: „Gerumas – ne profesija“. Kartais šitaip netiesiogiai kritikuojami geri, tačiau prastai savo amatą išmanantys, daug klaidų darantys žmonės. Ką apie šį posakį mano gydytoja Indrė?

„Patarlė sako, kad gerumo negalima išmokti. Iš tiesų, daug kas atsinešama su genais. Tačiau gerumo ir kultūros sąvokos yra taip arti viena kitos, kad kartais sunku jas atskirti, viena kitą nuolat papildo. O kultūra yra tai, ką mes laviname, ko mokomės iš geriausių pavyzdžių, esančių šalia mūsų“, – aiškina I. Valiulytė.

Ligoninė – antrieji namai

Santaros klinikose gydytoja Indrė nesijaučia naujokė: ši ligoninė – jos didžioji profesinė mokykla, kurioje mokosi iki šiandien.  Dirbti klinikose ji pradėjo nuo 2013 metų rugsėjo mėnesio, kai atėjo čia kaip antrų metų anesteziologijos-reanimatologijos rezidentė. 2015 metais įsidarbino II RITS gydytoja asistente, o nuo 2017 metų vasario mėnesio jos pareigos pasikeitė į gydytojos anesteziologės-reanimatologės.

„Suprantu, jog visi žmonės yra skirtingi, todėl dirbant dideliame kolektyve būtina ugdyti toleranciją. Visada stengiuosi gerbti kito žmogaus požiūrį bei nuomonę, net ir tuo atveju, kai galvoju kitaip. Gydytojo kasdienybėje, o ypač anesteziologo-reanimatologo, daug įtampos. Tad norėtųsi darbe, kuris pagal praleidžiamą laiką dažnai vadinamas antraisiais namais, jaustis ramiai ir saugiai. Kartais reikia labai nedaug, kad tie norai išsipildytų“, – sako I. Valiulytė.

Kai kas sako, kad vis labiau klesti individualizmas, kad jauni žmonės vis mažiau moka gyvai bendrauti, nes daugiausia bendrauja virtualiai… Ką apie tai mano gydytoja Indrė?

„Keistai atrodo, kai galėdami susitikti žmonės susirašinėja virtualiai. Tačiau galimybė bendrauti virtualiame pasaulyje ar telefonu padeda palaikyti tokį ryšį, kuris kitu atveju tiesiog nutrūktų. Ne paslaptis, kad dabar turbūt kiekvienas turi draugą ar šeimos narį, gyvenantį svetur. Aš taip pat turiu. Sutikite, susirašinėjimas popieriniais laiškais gal ir atrodo romantiškai, tačiau daug stipresnį ryšį gali palaikyti bendraudamas per „Skype“, kasdien pamatydamas artimą žmogų, įvertindamas jo nuotaiką, atsakymus palydinčią neverbaliąją kalbą. Nors ranka paliesti negali, bet, tobulėjant technologijoms, gal greitai ir tokią galimybę turėsime“, – šypsosi gydytoja.

Nesiruošia „perdegti“

Nelabai seniai socialiniame tinkle „Facebook“ ji pasidalijo nuoroda į publikaciją „Perdegę“ medikai – priežastis, kodėl dauguma gydytojų jums atrodo šalti ir ciniški“. Tekste rašoma, kad medikams tenka nuolat bendrauti su kenčiančiais ir turinčiais didelių lūkesčių pacientais, jų artimaisiais, susidurti su pacientų neįgalumu, neprognozuojama ligos eiga ir mirtimi, priimti sudėtingus sprendimus. Tai lemia būklę, kuri vadinama „perdegimu“. Be to, dažniausiai „perdega“ tie, kurie iš pradžių turi didelių lūkesčių yra energingi, jaučia atliekamo darbo prasmę ir pan. Ar mūsų Gerumo ambasadorė nebijo „perdegti“?

Anot gydytojos Indrės, nuo „perdegimo“ ir persidirbimo niekas neapsaugotas. Siekiant to išvengti svarbiausia yra gerai pažinti save, jausti ribas ir laiku pasakyti „stop“… Ji atkreipia dėmesį, kad patarimų, kaip tausoti save, yra daugybė: fizinis aktyvumas, mėgstamas hobis, meditacija ir t. t. „Manau, kad bėgant metams „neperdegęs“ lieka tas, kuris laiku atrado jam tinkamą atsipalaidavimo būdą. O atliekamo darbo prasmę jausti tiesiog būtina. Kitu atveju entuziazmą greitai pakeis demotyvacija“, – aiškina ligoninės Gerumo ambasadorė.

Sakoma, kad „profesinis „perdegimas“ yra neišvengiamas dirbant su dideliu skaičiumi kenčiančių pacientų. Gydytoja Indrė pripažįsta: ko gero, jai jau per vėlu saugotis – reikėjo rinktis kitą profesiją. „Sutinku, kad kasdieniame darbe matome daug kenčiančių pacientų, susiduriame su mirtimi. Tačiau lygiai taip pat matome ir teigiamus gydytojų bei slaugytojų darbo rezultatus, kas man asmeniškai yra geriausia prevencinė priemonė“, – pastebi medikė.

Sąžinė sąžinei nelygu

Beje, o kaip gi Gerumo ambasadorė atskiria, kuris gydytojas – geras ir sąžiningas, o kuris – ne? Kaip tai pamatuoti?

„Lietuvių kalbos žodyne rastume tokį žodžio „sąžiningas“ apibrėžimą: viską darantis pagal sąžinę.

Taigi, kiekvienas tik pats gali atsakyti, kada elgiasi sąžiningai, kada ne. Jei vieną sąžinė graužia dėl netyčia išsprūdusio grubesnio žodžio, kitam kas dieną kalbėti pakeltu tonu ar pašiepinėti žmones yra bendravimo norma. O jeigu gydytojas pateikia pagražintą informaciją apie sunkiai sergančio paciento būklę tam, kad neišgąsdintų ir nesugniuždytų jo artimųjų – ar jis elgiasi sąžiningai? Klausimas lieka atviras…“ – prisipažįsta gydytoja.

Ji taip pat jaučiasi dėkinga kolegoms gydytojams ir slaugytojoms, kurie ją daug ko išmokė ir kasdien tęsia „tą nedėkingą mokymo darbą“.

„Kaip bebūtų banalu sakyti, tačiau kiekvieno iš mūsų pasiekimai yra komandinio darbo rezultatas. Visiems ir pačiai sau linkiu dar daugiau kantrybės, šypsenų, palaikančių žodžių ir daugiau pakantumo kitokiems, nei mes esame. Nes „kitoks, kitaip mąstantis“, tikrai netapatus žodžiui „blogas“, – įsitikinusi Gerumo ambasadorė.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.