LT EN
Spalio 20 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Gamtos fotografijos veikia gydančiai

2015 11 23

Gražūs gamtos vaizdai padeda sveikti. Santariškių klinikų Psichiatrijos skyriaus vedėjas Edgaras Dlugauskas įsitikinęs, jog jie naudingi psichinėmis ligomis sergantiems pacientams, pagerina depresija sergančių asmenų savijautą. Jo iniciatyva spalio pabaigoje Santariškių ligoninės skyrių papuošė gamtos fotografės Eglės Lugauskienės darbų ekspozicija.

Įvertino psichiatro akimis

Pasak skyriaus vedėjo psichiatro E. Dlugausko, pirmiausia norėta sukurti jaukią aplinką skyriuje. „Tai ypač aktualu pacientams, kurie yra jautrūs aplinkai. Depresija sergantiems asmenims svarbu, kad juos supanti aplinka jiems būtų mažiau panaši į ligoninę, mažiau slegianti, o daugiau palaikanti, draugiškesnė. Tokia aplinka skatina sveikimo procesą“, – teigė psichiatras.

Radęs E. Lugauskienės fotogaleriją, gydytojas neabejojo, kad šie darbai puikiai tiktų Psichiatrijos skyriuje. Dėl to asmeniškai susisiekė su fotografe E. Lugauskiene ir pakvietė ją prisidėti prie šios iniciatyvos. Menininkė su džiaugsmu sutiko.

Fotografė pati įrėmino ir atvežė nuotraukas. „Jai irgi buvo smagu, kad tai gali būti naudinga žmonėms, kad jos darbai kažkam ne tik gražūs, bet ir padeda sveikti“, – sakė skyriaus vedėjas. Jį labai nudžiugino, kad žmonės nori padėti ir prisijungti prie tokių iniciatyvų.

Taikoma meno terapija

„Savo skyriuje pacientus gydome ne tik vaistais, pokalbiais, psichologinės edukacijos priemonėmis, buriame juos į psichologines grupes, bet taip pat taikome ir meno terapiją. Parodos atidarymas labai gražiai sutapo su rugsėjo mėnesį pradėtais meno terapijos užsiėmimais“, – kalbėjo E. Dlugauskas. Jis įsitikinęs, kad ne tik rami, bet ir įkvepianti aplinka skatins pacientus įsitraukti į jiems naudingas veiklas .

Meno terapijos užsiėmimus skyriuje veda du psichologai, susitikimai vyksta du kartus per savaitę. kartu su psichologais pacientai bando išreikšti savo jausmus, dalinasi įspūdžiais, kaip jie mato savo ir kitų piešinius.

„Tokiu būdu jie geriau supranta savo jausmus, emocijas, šitaip pasiekiamas didesnis terapinis efektas. Apie jausmus nėra lengva kalbėti, ypač sunkiai sergantiems pacientams, o per savo piešinį, per spalvas, per pastabas ir kitų piešinių matymą tai gali pavykti“, – aiškino gydytojas.

Jį labai nudžiugino tai, kad skyriaus pacientai su dideliu susidomėjimu sutiko E. Lugauskienės fotonuotraukų parodą, iniciatyvą palaikė ir ligoninės administracija.

Menas gydo

E. Lugauskienės gamtos nuotraukas palankiai įvertino ir kitų ligoninės skyrių medikai, domėjosi ar šios nuotraukos galėtų papuoštų ir jų patalpas. Gydytojai taip pat diskutavo apie galimybę rengti keičiamas ekspozicijas ligoninėje, nes tokia įstaigos aplinka, jų manymu, pirmiausia gerai veiktų pacientus.

Psichiatrijos skyriaus vedėjas sakė, kad mielai lauktų ir kitų fotografų, menininkų panašios iniciatyvos.

„Žmogų supanti aplinka turi neabejotinos reikšmės sveikimo greičiui, ypač tokių ligų, kaip depresija, adaptacijos sutrikimai, nerimas, atvejais. Jeigu mes patalpinsime ligonį į labai niūrią arba labai sterilią aplinką, ji neabejotinai darys įtaką žmogaus savijautai . Kodėl mes nenešiojame, pavyzdžiui, baltų chalatų skyriuje? Norime ir siekiame sukurti kaip galima šiltesnę, gražesnę, jaukesnę, artimesnę namams aplinką“, – sakė E. Dlugauskas.

Ar yra meno kūrinių, kurie ligoniams ne padėtų, o pakenktų? Į tai psichiatras atsako teigiamai. „Žinoma, gali taip atsitikti – kaip yra geros intencijos, kurios gali padėti, yra ir tokių, kurios gali pakenkti. Manau, labai ryškios, agresyvios spalvos arba kai kurie šiuolaikinio meno kūriniai galėtų sukelti didesnį vidinį nerimą ir padidintų stresą. Todėl ir yra pasirinktos gamtos nuotraukos, pasižyminčios didžiausiu raminamuoju poveikiu“, – teigė psichiatras.

Fotografės Eglės Lugauskienės kadrai

Fotografės Eglės Lugauskienės kadrai

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.