LT EN
Vasario 23 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Į gamtą pažvelgė mikrochirurgo akimi

2015 08 27

Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyrių papuošė čia dirbančio gydytojo gamtos fotografijos. Šių nuotraukų autoriui doc. dr. Vytautui Tutkui fotoaparatas svarbus ne tik per atostogas ar savaitgaliais, bet ir darbe.  Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojas prisipažįsta, kad fotografuodamas profesiniais tikslais jis palaipsniui suprato, kas dera geram, estetiškam kadrui.

FOTOGRAFUOTI IŠMOKĖ TĖVAS

Kai skyrius atsikėlė į Santariškes, koridoriaus sienos naujakuriams atrodė labai tuščios. Buvo svarstoma, kaip čia jas reikėtų papuošti. Vartant gamtos nuotraukų albumą, gimė sumanymas pagyvinti skyrių fotografijomis.

„Nelaikau savęs dideliu menininku. Tiesiog šiais laikais gali leisti sau fotografuoti ką nori, o paskui reikia tik turėti laiko viską peržiūrėti ir įvertinti, kas išėjo“, – kukliai apie savo kūrybos ekspoziciją sakė gydytojas.

Fotografija doc. dr. V. Tutkus sako pradėjęs domėtis labai anksti, dar vaikystėje. Fotografuoti bei naudotis visa fotografijos technika jį išmokė mėgęs fotografuoti tėvas. „Tais laikais reikėjo pačiam išmokti išryškinti juostą, pasigaminti nuotraukas. Tai buvo mano vaikystės hobis“, – prisiminė gydytojas. Vėliau jis fotografuodavęs šeimą, draugus, imdavo su savimi fotoaparatą ir keliaudamas.

Be gamtos jo dėmesio objektas yra šeimos istorija – šią fotografavimo kryptį jis vadina buitiniu dokumentavimu, kuriam specialių meninių uždavinių nekelia.

FOTOAPARATAS PRAVERČIA OPERACINĖJE

Fotografo aistrą medikas sako iš naujo pajutęs jau pradėjęs dirbti gydytoju. „Tuo metu pradėjome daug ką fotografuoti operacinėse. Fiksavome tai, ką ir kaip operuojame. Kai ruošiau pranešimus ar vykau į konferencijas, reikėjo kažką parodyti. Fotografija mano gyvenime tapo man naudinga“, – pasakojo mikrochirurgas.

Vėliau palaipsniui jis pradėjęs suvokti fotografijos estetiką. Jį stebindavo, kai konferencijos rodomose skaidrėse matydavo ne tik pacientą, bet ir radiatorių nutrupėjusiais dažais, socialistinių įsipareigojimų lentą. Matydamas, ką kiti gydytojai daro ne taip, pats stengėsi to nekartoti.

„Esu mikrochirurgas ir mano darbe labai dažnai svarbios būna smulkios struktūros. Tuomet įsigijau fotoaparatą su makroobjektyvu, kuris padidina ir leidžia iš labai arti nufotografuoti smulkų daiktą stambiu rakursu. O juk ir gamtoje yra gausybė smulkių dalelių, į kurias mes net neatkreipiame dėmesio. Kai pradėjau naudoti makroobjektyvą, tas grožis dar labiau atsiskleidė“, – pasakojo doc. dr. V. Tutkus.

MOKĖSI IŠ KOLEGŲ

Kurį laiką jis fotografavo juostiniu „Nikon“, vėliau jį pakeitė kelios pusiau profesionalios skaitmeninės kameros. Neseniai atrado ir išmaniojo telefono privalumus. Pripažįsta ir tai, kad net fotografuojant telefonu praverčia seniau įgytos žinios – tiek vaikystėje gauti tėvo patarimai, tuo metu skaityta knyga „Fotografijos pamokos“, tiek tai, ką sužinojo vėliau įsigytoje knygoje „Fotografija plastinėje chirurgijoje“.

„Man pasisekė, nes mūsų skyriuje fotografuojančių buvo ne vienas. Tokie fotografavimo entuziastai buvo prof. dr. Kęstutis Vitkus, doc. dr. Mindaugas Minderis. Fotografavome tai, ką darėme, mokėmės vieni iš kitų“, – sakė mikrochirurgas.

Specialiai kokių nors iš anksto sumanytų kadrų gydytojas nerežisuoja, tačiau keliaudamas, ilsėdamasis gamtoje ar prie jūros ima su savimi ir fotoaparatą. Pasak jo, tai keičia santykį su aplinka. „Eini ne tuščiai, o dairydamasis, ką pamatysi gražaus. Arba keliaudamas po gamtą ne tik grožiesi, bet ir fotografuoji. Buvau konferencijoje Olandijoje, teko pavasarį lankytis tulpių sostinėje Keukenhofe. Ten ir gimė gėlių nuotraukų serija“, – sakė doc. dr. V. Tutkus.

Skyriuje eksponuojamas nuotraukas jis vadina interjerinėmis – jos patalpai suteikia linksmumo, jaukumo. „Manau, gera idėja buvo šias nuotraukas pakabinti skyriuje. Skatinu tą patį padaryti ir kitus gydytojus“, – sakė doc. dr. V. Tutkus.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.