LT EN
Spalio 20 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Internetu pasiekiama Lietuvos medicinos biblioteka – atvira visiems

2015 04 29

Ar internetas su sparčiai augančiu informacijos kiekiu pakeičia biblioteką? Bibliotekininkų teigimu, internetas nėra šių dienų bibliotekos priešas, o greičiau pagalbininkas, puiki priemonė naudotis naujomis bibliotekų galimybėmis. Ši žinia buvo skleidžiame ir tradiciniame Lietuvos bibliotekininkų draugijos renginyje – per Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę.

Balandžio 23–29 dienomis vykusios bibliotekų savaitės tema buvo „Biblioteka: informacija ir žinios – kiekvienam“. Apie tai kalbėjomės ir su Lietuvos medicinos bibliotekos direktore Salvinija Kociene.

Koks, Jūsų manymu, bibliotekos vaidmuo šiame technologijų bei interneto amžiuje?

Mano manymu, bibliotekų vaidmuo tampa vis svarbesnis. Jos keičiasi, transformuojasi, prisitaikydamos prie sparčiai besivystančių technologijų laikmečio. Iš tradicinių knygų namų jos tampa informaciniais vartais į platų žinių pasaulį. Bibliotekose kaupiamos ne tik knygos ar žurnalai, bet ir informacija pačia plačiausia prasme. Bibliotekos turi galimybę informacijos vartotojams pateikti daug daugiau žinių iš prenumeruojamų informacijos duomenų bazių. Be to, bibliotekos šiuo metu tampa tarytum bendruomenės namais. Daugelyje rajonų renovuojamos viešosios bibliotekos, jose vyksta didžiuliai renginiai, kuriuos jos rengia kartu su bendruomenėmis, bendruomenės savo ruožtu skatinamos naudotis bibliotekų sukaupta informacija.

Tačiau vis dar yra žmonių, kurie gyvena taip tarsi bibliotekos jiems neegzistuotų. Ko reikia, kad šios atgimstančios, transformuotos bibliotekos taptų labiau matomos?

Žinoma, yra įvairių žmonių, jie turi įvairių nuomonių. Tačiau nereikėtų vertinti bibliotekas pagal į jas fiziškai užsukančių žmonių skaičių. Šiandieną turime daug vartotojų, kurie naudojasi mūsų paslaugomis nuotoliniu būdu. Mums, bibliotekininkams, svarbu sukurti sąlygas mūsų vartotojams pasiekti informaciją jiems patogioje vietoje (darbe, namuose ir kt.) Žinoma, skleisti žinią apie mūsų galimybes reikia nuolatos. Tam padeda ir tokios kasmetinės akcijos, kaip šiuo metu vykstanti Nacionalinė bibliotekų savaitė. Be to, norėtųsi, kad Vyriausybė skirtų didesnį dėmesį bibliotekoms. Juk nuolat kalbama apie informacinės visuomenės ugdymą. Tačiau ugdymas neatsiejamas nuo informacijos išteklių, kuriuos bibliotekos turi pirkti. Juk nė vienas žmogus negali sukaupti tiek informacijos, kiek tai gali padaryti biblioteka ir suteikti prieigą prie informacijos ne vienam vartotojui, o visai bendruomenei. Sutinku, jog yra žmonių, kurie paskutinį kartą bibliotekoje yra lankęsi prieš dešimtmetį ar net dar seniau. Jie tikrai nežino visų bibliotekos galimybių. Interneto didžiosiomis paieškos sistemomis naudojasi daugelis, tačiau, kalbant apie mūsų bibliotekos vartotojus, medikus, bendrųjų žinių nepakanka įrodymais pagrįstai mokslinei informacijai surasti. Čia į pagalbą ateina specialių žinių turintys bibliotekininkai. Ištisus metus bibliotekoje rengiami patikimos medicinos informacijos paieškos kursai.

Bibliotekos matomumas priklauso tiek nuo informacijos išteklių (dokumentų fondo, duomenų bazių), tiek nuo kvalifikuotų bibliotekoje dirbančių specialistų. Todėl ir šių metų Nacionalinės bibliotekų savaitės šūkis – „Biblioteka: Informacija ir žinios – kiekvienam“.

Kuo ypatinga yra Lietuvos medicinos biblioteka, kaip ji pasikeitė ir kokiems skaitytojams ji skirta šiandien?

Lietuvos medicinos biblioteka buvo įkurta prieš 70 metų. Anksčiau ji buvo skirta tik medikų bendruomenei. Šiandien ji tapo atvira visiems, kurie domisi sveikatos informacija.

Mano akyse įvyko esminis bibliotekinių informacinių procesų pokytis: nuo pirmojo kompiuterio iki visų bibliotekinių procesų automatizavimo, nuo tradicinių informacijos šaltinių iki visatekstės medicinos informacijos virtualioje erdvėje.

Medicinos informacijos ištekliai kasdien auga. Nuolat tobulėja ir informacijos kaupimo, saugojimo, sklaidos technologijos. Kartu auga ir informacijos vartotojų poreikiai. Informacinių technologijų raida lėmė elektroninių paslaugų atsiradimą bibliotekoje. Turbūt, niekada negalėsime padėti taško ir pasakyti, jog svarbiausias uždavinys – įgyvendintas.

Ką Jums pačiai reiškia biblioteka?

Šiuo atveju galbūt tiktų ekskursas į mano jaunystės metus. Mokyklos laikais bibliotekininkas man atrodė pats turtingiausias žmogus pasaulyje. Toks jis man atrodė ne todėl, kad bibliotekoje sukaupta daug knygų ir žurnalų, bet todėl, kad jam po ranka milžiniškas kiekis informacijos, kurią jis gali valdyti ir perduoti kitiems. Nors bibliotekai vadovauju jau seniai, idealistinis požiūris į biblioteką išliko.

Vis dėlto mane liūdina šių dienų realijos. Bibliotekos tikrai nepakankamai finansuojamos. Trūksta lėšų naujausiai mokslinei bei mokomajai literatūrai, duomenų bazių prenumeratai . Esame priversti ne vienam valdininkui vis iš naujo aiškinti ir įrodinėti bibliotekos svarbą ir poreikius. Kaip informacijos vartotoja, džiaugiuosi, jog informacinių technologijų pagalba galiu pasiekti man reikalingą informaciją. Kadangi mūsų biblioteka yra Lietuvos integralios bibliotekų sistemos narė, turiu vieningą skaitytojo bilietą ir galimybę kreiptis į kiekvieną šios asociacijos sistemos bibliotekų, rasti, ko man reikia elektroniniuose kataloguose. Tai galiu padaryti būdama bet kurioje vietoje, kur tik turiu prieigą prie interneto. Internetu galiu užsisakyti vieną ar kitą leidinį. Lygiai tą pačią galimybę turi ir kiti mūsų bibliotekos skaitytojai.

Biblioteka man yra ne tik knygų lentynos, kompiuteriai, duomenų bazės, bet ir joje dirbantys bei ją lankantys žmonės. Mūsų biblioteka pasiekiama visų šalies ligoninių medikams, studentams ir kitiems medicina besidomintiems žmonėms visoje Lietuvoje. Džiaugiamės plačiu skaitytojų ratu.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.