LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Istorinei širdies operacijai – 50 metų

2014 10 14

1964 m. spalio 14 d. profesorius akademikas  Algimantas Marcinkevičius pirmą kartą Lietuvoje atliko širdies operaciją su dirbtine kraujotaka 14 m. pacientei, turinčiai įgimtą širdies ydą. Šiandien šiai pacientei jau 64 m.
Operaciją profesoriui A.Marcinkevičiui padėjo atlikti akademikas Eugenijus Mešalkinas iš Novosibirsko. Puikus dviejų specialistų darbas tapo svarbiu įvykiu Lietuvos medicinos istorijoje.

PIRMOJI OPERACIJA – NAUJOS SPECIALYBĖS LIETUVOJE PRADŽIA
„Po tokių operacijų  Lietuvai atsivėrė kelias į naujos medicinos specialybės – širdies chirurgijos – atsiradimą“, – sako VUL Santariškių klinikų generalinis direktorius prof. akad. Kęstutis Strupas.
Pasak jo, nuo tos istorinės datos širdies chirurgija Lietuvoje ėmė sparčiai progresuoti. Šiandien VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centre per metus atliekama daugiau nei 1000 sudėtingiausių įgytų širdies ydų operacijų suaugusiems ir daugiau nei 200 retų širdies operacijų vaikams, taip pat čia yra atliekamos širdies transplantacijos. Prieš du metus širdelė sėkmingai persodinta vos trijų mėnesių kūdikiui.
Skaičiuojant per 50 metų centre atliktas širdies operacijas, jų skaičius siekia  41.297.

OPERACIJŲ SĖKMĖ PRIKLAUSO NUO PROFESIONALIOS MEDIKŲ KOMANDOS
VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centro vadovas dr. Virgilijus Tarutis sako,  kad  sėkmingą gydymą  lemia ne vienas žmogus, o visos komandos pastangos.  „Tu vienas gali išoperuoti, bet be kitų sričių medikų pagalbos ligonis neišgyvens. Labai svarbus diagnozės nustatymas ir gydymas iki operacijos. Ypač reikšmingas intensyvios terapijos specialisto vaidmuo, operacinėje – anesteziologo, taip pat  gydymas jau  išoperavus pacientą. Didelė mūsų sėkmės dalis – tai, kad turime specializuotą, profesionalią ir atsidavusią savo darbui komandą“, – teigia V.Tarutis.
V. Taručio žodžius patvirtina buvęs ilgametis VUL  Santariškių Klinikų generalinis direktorius, VU Širdies ir kraujagyslių ligų klinikos vedėjas prof. akad. Aleksandras Laucevičius. Pasak jo, šiandien ligoninėje darbas organizuojamas taip, kad būtų patogu ir pacientui, ir medikui. „Santariškių klinikose yra įdiegtas „vieno langelio” principas, kai visos paslaugos pacientui suteikiamos vienoje gydymo įstaigoje. Be to, yra unikalios daugiaprofilinių konsiliumų galimybes, nes tik tokio tipo gydymo įstaigose yra įvairių sričių specialistai, išvystyta patologijos tarnyba bei galingi radiologijos ir branduolinės medicinos centrai, Lietuvoje tik VUL Santariškių klinikose teikiamos vaikų onkohematologijos, kaulų čiulpų transplantacijos paslaugos“, –  kalbėjo prof. A. Laucevičius.

ĮDIEGTOS INOVACIJOS TRAUKIA PACIENTUS IŠ UŽSIENIO
Širdies chirurgijos centre diegiamos modernios širdies operacijų metodikos ir technologijos nenaudojant dirbtinės kraujo apytakos (DKA). Tai – mažai invazinės širdies šuntavimo operacijos, hibridinės operacijos, mitralinio vožtuvo nesandarumo korekcijos implantuojant dirbtines chordas be DKA ir kt.
VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centras yra vienintelė vieta Lietuvoje, kur atliekamos sudėtingų įgimtų širdies ydų operacijos. 50% operuojamų pacientų yra mažiau nei 1 metų amžiaus. Čia operuojami pacientai su sudėtingomis širdies ydomis ir iš Latvijos, Estijos, Rusijos, Ukrainos, Kazachstano nuo naujagimių iki suaugusių.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.