LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Liemenėlių dėvėjimo įpročiai vėžio nesukelia

2014 12 04

Mokslininkai paneigė visuotinai paplitusį mitą, kad moterys, dėvinčios liemenėles, o ypač tos, kurios pamėgo liemenėles su lankeliais, rizikuoja susirgti krūties vėžiu.

Žiniasklaidoje populiarūs pasakojimai ir komentarai apie tai, kad liemenėlės gali skatinti krūties vėžio vystymąsi, sukėlė bangą rūpestį keliančių gandų. Baimintasi, kad liemenėlės gali stabdyti limfos pratekėjimą krūtų apačioje, o dėl šių trikdžių krūtyse neva kaupiasi toksinai.

Įrodymų, kad yra taip, kaip spėjama, nebuvo, o galiausiai tai paneigė ir naujausias tyrimas.

Tyrimas buvo atliekamas, siekiant išsiaiškinti įvairių veiksnių – moters svorio, krūties vėžio atvejų šeimos istorijoje liemenėlės dėvėjimo įpročių – įtaką sergamumui krūties vėžiui. Buvo tiriamos vėžiu sergančios ir juo nesergančios 55–74 metų amžiaus moterys. Šia liga sergančioms moterims vėžys buvo diagnozuotas 2000–2004 metais.

Buvo atkreiptas dėmesys, kad moterys, kurioms buvo taikoma pakaitinė hormonų terapija, kurių motinos, seserys ar dukterys sirgo krūties vėžiu ir kurios niekada neturėjo vaikų, pasirodė labiau linkusios sirgti krūties vėžiu.

Mokslininkai taip pat neatrado ryšio tarp rizikos susirgti vėžio ir įvairių liemenėlių dėvėjimo įpročių ir parametrų: kaušelių dydžio, vidutinio valandų per dieną, kai buvo dėvima liemenėlė, skaičiaus, liemenėlės su lankeliais dėvėjimo ar amžiaus, kada pradėta dėvėti liemenėlė.

„Mūsų tyrimo metu nerasta įrodymų, kad dėvima liemenėlė padidina moters riziką susirgti krūties vėžiu“, – sakė Fredo Hutchinsono vėžio tyrimų centro visuomenės sveikatos mokslų tyrinėtojas Lu Chenas.

Internete iš tiesų galima rasti neramių pasisakymų apie tai, kad ypač kenksminga dėvėti liemenėles su lankeliu – tokias moterys dėvi beveik visą šimtmetį. Liemenėlės su krūtį prilaikančiu lankeliu idėja patentuota dar 1893 metais, modernūs jos variantai pasirodė 1930-aisiais, o plačiai jos paplito nuo 1950-ųjų.

Parengta pagal Breastcancer.org informaciją

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.