LT EN
Sausio 20 d., PIRMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Lietuvos genetikams – tarptautinis pripažinimas

2014 10 07

Šalies citogenetikos specialistai šiemet gavo aukščiausią tarptautinį pripažinimą už savo darbą ir kvalifikaciją. Tai parodė citogenetikos laboratorijos kokybės kontrolės šių metų patikros rezultatai. Kadangi citogenetikos tyrimų sąlygos Lietuvoje skiriasi nuo kitų Europos šalių, geras laboratorijos įvertinimas prilygsta laimėjimui.

Kiekvienais metais organizuojamoje programoje dalyvauja daugiau kaip 100 laboratorijų iš visos Europos. Pasitikrinti pasiektus rezultatus jas kasmet pakviečia Didžiosios Britanijos laboratorinių tyrimų kokybės kontrolės organizacijos padalinys.

„Viskas vyksta tiesiogiai prisijungus internetu. Pateikiama vaizdinė medžiaga – metafazinių chromosomų paveikslai, kuriuos turime įkelti į savo analizės programas. Pagrindinis darbas – chromosomų skaičių bei struktūros pokyčių paieška. Džiugu, kad šiemet pavyko pasiekti gerų rezultatų, atitikome visus reikalavimus“, – patirtimi dalijosi VUL Santariškių klinikų Medicininės genetikos centro Citogenetikos laboratorijos vyr. ordinatorius dr. Vytautas Šliužas.

Šis įvertinimas rodąs aukštą laboratorijos darbuotojų kompetenciją ir kvalifikaciją atliekant citogenetinius tyrimus. V. Šliužas neabejoja, jog šiemet sėkmę atnešė ir tai, kad specialistai suprato organizatorių reikalavimus, kaip reikia pateikti informaciją ir kas yra svarbiausia.

Lietuvos specialistams šis įvertinimas itin malonus, nes tai akivaizdus įrodymas, kad jie konkurencingi medicinos srityje. „Reikia pripažinti, kad chromosominių pakitimų Lietuvoje nustatome nedaug – apie 20 atvejų per metus. Dalis jų yra žinomi ar pasikartojantys  variantai, kiti yra unikalūs, pasitaikantys tik tam tikram pacientui. Turime būti nuolat pasiruošę rasti kažką naujo ir neprarasti budrumo“, – paaiškino dr. V. Šliužas. Pasak specialisto, laboratorijos darbuotojai prieš programą specialiai nesitreniravo. Geriausia treniruotė – jų kasdienis darbas.

Programoje pateikiamos užduotys yra ne išgalvoti atvejai, o paremtos užsienio šalyse vykdytais tyrimais. Tai leidžia susipažinti su kitų šalių specialistų darbo rezultatais, įgyti naujos patirties. Kiekvienas toks projektas – ne pramoga, o žinių ir kompetencijos plėtimas, kuris neįkainojamas kiekvienoje srityje.

„Manau, kad čia galioja taisyklė, jog savame krašte pranašu nebūsi. Tenka girdėti, kad žmonės kartais nepasitiki savais specialistais, bet dirbdamas tam tikrą darbą ir būdamas profesionalu savo srityje, galiu pripažinti, kad Lietuvoje dirba aukšto lygio įvairių biomedicinos sričių specialistai, gebantys atlikti užduotis ir tyrimus moderniausiomis technologijomis“, – sakė V. Šliužas.
Anot jo, tobulėti dar galima, o ir dalyvavimas kokybės patikros programoje toli gražu nėra profesionalumo viršūnė. Organizacija po tokių patikrų prašo atskleisti, kokiais metodais vadovaujasi programos dalyviai, kaip vyksta jų kasdienis darbas, susitikimų, konferencijų ir forumų organizavimas, kokiais būdais dalijamasi veiklos patirtimi.

„Žinoma, tenka pripažinti, kad naujos technologijos brangiai kainuoja ir kad Lietuvoje kartais atsimušame į finansinius barjerus. Tačiau nuolat vyksta derybos su Valstybine ligonių kasa, ieškome sprendimų. Svarbiausia, jog Lietuvoje šiandien genetiniai tyrimai yra atliekami ir jų kokybė bei tikslumas neatsilieka nuo Vakarų Europos šalių. Šiemet tai oficialiai pripažino ir tarptautinė specialistų komanda“, – džiaugėsi dr. V. Šliužas.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.