LT EN
Sausio 21 d., ANTRADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Lietuvos mokslo pasiekimai jau įdarbinami: mėgintuvėlyje kuriama žmogaus oda ir akies ragena

2017 03 13

Lietuvoje kuriami ir tiriami įvairūs inovatyvūs medicinos produktai. Vieni tokių – ragenos, odos ir kitų audinių modeliavimui skirtos biosintetinės medžiagos. Šio produkto tyrimuose dalyvavo ir Santariškių medicinos įstaigų asociacijos nariai – Valstybinis mokslo institutas Inovatyvios medicinos centras ir Valstybinis patologijos centras, Santariškių klinikų filialas.

Pakeičia gyvūnus

Produktą sukūrė Vilniuje įsikūręs startuolis UAB „Ferentis“ (http://www.ferentis.eu/). Šios įmonės mokslininkai nuo 2013 metų kuria unikalias biosintetines medžiagas, kurios efektyviai imituoja žmogaus audinių tarpląstelinį užpildą. Pasak dr. Rūtos Aldonytės, UAB „Ferentis“ ir Inovatyvios medicinos centro mokslinės darbuotojos, ląstelės auginamos ant skaidrių, standžių gelinių matricų, čia jos jaučiasi gerai ir pačios toliau formuoja natūralias audinio struktūras. Matricos saugios, nes neturi gyvulinių ar kitokios, svetimos kilmės medžiagų.

Tokios biosintetinės matricos gali būti gaminamos pramoniniais metodais, integruojamos su nanotechnologijomis, modifikuojamos. Šios matricos naudojamos tiek audinių inžinerijoje ir regeneracinėje medicinoje, tiek laboratoriniuose tyrimuose, ypač kur reikia ir galima pakeisti laboratorinius gyvūnus, pavyzdžiui, testuojant naujus vaistus, kosmetikos ir buitinės chemijos medžiagas.

Žmogaus odos ląstelės formuojančios daugiasluoksnį epidermį ant odos matricos-hidrogelio

Žmogaus ragenos epitelio daugiasluoksnė kultūra ant ragenos matricos-hidrogelio

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Padės gydyti akis ir žaizdas

Bendrovė „Ferentis“ tyrimų rinkai jau pristatė keletą produktų, skirtų in vitro tyrimams. Vienas tokių yra matrica in vitro odai arba ragenai. Tai yra organotipiniam modeliavimui reikalingas pagrindas (žr. paveikslėlį). Šiuo metu bendrovė siekia regeneracinio akies ragenos implanto bei žaizdų gydymo gelio licenzijavimo pasaulinėms medicinos prietaisų kompanijoms.

„Ferentis“ kartu su užsienio partneriais šiuo metu vykdo tarptautinį „Eurostars“ programos projektą ir kuria akies ragenos modelį vaistų bandymams. Siekiama sukurti modelį, kuris leistų patikimai tikrinti ir atrinkti vaistus ir tuo padėtų sumažinti šiuo metu šiam tikslui naudojamų triušių skaičių.

Svarbu turėti profesionalius partnerius

Bendrovės „Ferentis“ steigėjai yra mokslininkai iš Lietuvos, Švedijos, Kanados ir Indijos. Savo veiklą įmonė vysto viename iš Vilniaus mokslo ir verslo inkubatorių LITEK, joje dirba 8 darbuotojai. Čia kartu su „Ferentis“ komanda dirba Fizikos ir technologijų centro, kitų startuolių mokslininkai, verslininkai ir darbuotojai.

2013 metais bendrovė buvo įvertinta Nanomedicinos apdovanojimu „BIO Europe“ parodoje, dar po metų pelnė geriausios naujos bendrovės apdovanojimą Europos gyvybės mokslų apdovanojimuose, o „Life Science Baltics 2014“ parodoje laimėjo gyvybės mokslų startuolių konkursą.

„Šioms technologijoms vystyti reikalingos įvairios kompetencijos, kurių įmonė ieško partnerių institucijose. Atliekami jungtiniai tyrimai su Inovatyvios medicinos centru, Valstybiniu patologijos centru, kitomis institucijomis. Su tokiais partneriais tampa įmanoma moderniausiais metodais išbandyti matricas įvairioms ląstelių kultūroms auginti, vizualizuoti ir tyrinėti gautus audinių mimetikus“, – sakė dr. R. Aldonytė.

Anot jos, visų šių tyrimų tikslas – sukurti naujus produktus ir paslaugas, išplėsti jų taikymo sritį, pasiūlyti mokslininkams organotipinius ir patikimus audinių modelius, kliniškai pritaikomas saugias ir išmanias medžiagas.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.