LT EN
Lapkričio 17 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Mažoji revoliucija didžiojoje pediatrijoje

2019 07 05

Minint Tarptautinę Vaikų gynimo dieną pediatrijos centro vadovė prof. Augustina Jankauskienė prisiminė 1989 m. Būtent šiais metais vaikų pediatrai iš Vytauto gatvės persikėlė į Santariškėse esantį Pediatrijos korpusą. Nuo tų metų prasidėjo naujas etapas pediatrijos pažangos kelyje.

Viskas prasideda nuo žmonių ir požiūrių pokyčio, teigė profesorė. Čia yra svarbiausia dirva „revoliucijai“. 1989 m. gydomasis darbas buvo tik gydytojų ir medicinos seselių rankose, o 2019 m. šalia paciento jau triūsia didžiulė komanda: gydytojai, slaugytojai, slaugytojų padėjėjai, medicinos psichologai, socialiniai darbuotojai, auklėtojos ir kiti darbuotojai.

Pediatrų požiūris į šią sritį taip pat kito: nuo bendro organizmo tyrimo pereita prie atskirų organų ištyrimo. Atsirado genetikų konsultacijos ir diagnostika, organų transplantacija, prenatalinė genetinė diagnostika, nustatomos ir gydomos retos ligos.

Pakaitinė inkstų terapija, vaikui sergant lėtine inkstų liga, iki 1994 m. buvo medicinos pagalbos stokojanti sritis, prisimena prof. A. Jankauskienė. Nuo 1994 m. jau atsirado hemodializės, peritoninės dializės galimybės, sėkmingai vyksta inkstų transplantacijos vaikams. 2016 m. įsigijus specialų aparatą, hemodializes jau galima atlikti kūdikiams nuo gimimo iki 10-12 kg sveriantiems vaikams.

Vaikų kardiologai anksčiau turėję diagnostikai tik rentgeno nuotrauką, technologiniams procesams tobulėjant, įgijo galimybę naudoti magnetinio branduolinio rezonanso tomografiją, o šiandien jau turi galimybę registruoti 24 val. elektrokardiogramą. Ultragarsinė diagnostika dėl gerėjančios įrangos tapo aiškesnė ir tikslesnė.

Ryškiai pagerėjo reumatologijos rezultatai. Didelį neįgalumą sukeldavusios reumatologinės ligos dėl biologinės terapijos, kurią prireikus gauna visi šiomis ligomis sergantys vaikai, grąžina vaikus į visavertį gyvenimą.

Džiaugiasi ir gydytojai neurologai, nes šiandien, galėdami vaikams skirti šiuolaikinius efektyvius vaistus, gali išgydyti tokią ligą, kaip spinalinė raumenų atrofija, dėl kurios vaikai anksčiau nepakildavo iš neįgaliųjų vežimėlių. Paskutiniame dešimtmetyje pradėti taikyti aktigrafijos, elektromiografijos tyrimai vaikų neurologiją pakėlė į kitą, kokybiškai tobulesnį lygmenį.

Vaikų alergologija, kurį laiką buvusi bendra sritimi su suaugusiaisiais, taip pat patyrė kokybinį šuolį: pradėti naudoti diagnostikai lopo mėginiai, alerginiai mėginiai vaistams, 2015 m. ligoninėje įkurtas alerginių ligų diagnostikos ir gydymo dienos stacionaras, pagerinęs pagalbą alerginių ligų turintiems vaikams, kurių metai iš metų daugėjo.

Šiuolaikinė įranga pasitarnavo gydytojų pulmonologų paslaugoms pagerinti. Šiandien jau galima taikyti neinvazinę naktinę ventiliaciją namuose vaikas, turintiems sunkią kvėpavimo patologiją, o naująja ultragarsinio srauto matavimo sistema galima greitai išmatuoti plaučių funkcijos parametrus.

Endokrinologija pasiekė svarių laimėjimų vaikų augimo sutrikimų srityje, diabetologijoje. Vaikų gastroenterologijos laimėjimai neatsiejami nuo doc. dr. Vaidoto Urbono vardo. Vaikų ligoninės gastroenterologai pirmieji Lietuvoje pritaikė namų parenterinį maitinimą, prižiūri vaikų kepenų transplantacijas patyrusius vaikus. 2017 m. pirmą kartą išbandyta išmatų transplantacija autizmo sutrikimą turinčiam pacientui, o šiandien jau yra ne vienas pacientas, kuriems atliktų procedūrų rezultatus medikai vertina teigiamai. Gastroenterologijoje gydymas naujais vaistais, nauji tyrimai, celiakijos diagnostika, kiti nauji metodai nuolat pristatomi visos respublikos gydytojams specialistams ir šeimos gydytojams.

Prof. A. Jankauskienė akcentavo ir didelės svarbos medicinos pažangai turėjusį Vaikų tuberkuliozės skyriaus „Pušelė“ reorganizavimą. Šis žingsnis – tai pasikeitusio požiūrio į tuberkuliozę tąsa. Tuberkuliozei gydyti neužtenka pušynų oro. Vaikų ligoninės Vaikų infekcinių ligų skyriuje buvo įrengtos modernios palatos su ištraukiamąja ventiliacija, kur šiandien šiuolaikiškai gydomi sunkiomis tuberkuliozės formomis sergantys vaikai. Profesorės teigimu, tuberkuliozė – liga, kuri ne skaičiumi sukelia iššūkius gydytojams, o savo sudėtingumu.

Nuo prof. Rimantės Čerkauskienės vardo neatsiejamas centro, koordinuojančio specialistų, teikiančių pagalbą retomis ligomis sergantiems vaikams, darbas. Didžiuojamės, kad Europos referencijos centrų žemėlapyje dėl savo pastangų ir laimėjimų šioje srityje yra ir Vaikų ligoninė Vilniuje.

Pasak prof. A. Jankauskienės, pediatrai siekia pažangos ne tik gydymo ir mokslo srityse, nūdienos uždavinys – medicinos personalizavimas, naujas bendravimo su pacientais ir tėvais modelis, pagrįstas bendradarbiavimu, individualiu požiūriu į pacientą, šiuolaikinių technologijų naudojimu.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.