LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Medicinos fizikai – pacientų gerovei

2018 11 06

2018-aisiais lapkričio 7 d. yra minima 6-oji Pasaulinė Medicinos fizikų diena. Medicinos fizikai – tai nedidelė profesionalų bendruomenė, dirbanti medicinos srityje ir padedanti medikams suprasti, panaudoti fizikinius metodus medicinoje ir apsisaugoti nuo nematomo ir labai galingo fizikinio reiškinio – jonizuojančios spinduliuotės.

Ligoninėse medicinos fizikų veikla apima keturias pagrindines sritis: diagnostikos, spindulinės terapijos, branduolinės medicinos ir radiacinės saugos. Medicinos fizikų užduotis – visais galimais fizikiniais metodais, panaudojant turimas technologijas, užtikrinti, jog pacientų diagnostiniai vaizdai bei dozė spindulinių procedūrų metu būtų optimali, o medicinos personalas ir kiti lankytojai būtų apsaugoti nuo nereikalingos apšvitos. Įgyvendinant šią koncepciją svarbiausią vaidmenį vaidina kokybės kontrolės procedūros, kurias atlieka medicinos fizikai. Nuolatiniai įrangos techninių parametrų matavimai ir kontrolė leidžia nustatyti, ar naudojama įranga yra techniškai tvarkinga, o gaunama paciento diagnostinė-vaizdinė informacija – tinkama.

Medicinos fizikos sritis yra pakankamai jauna. Jos evoliucija tampriai susijusi su technologine pažanga. Nenuostabu, kad Medicinos fizikų dienai pasirinktas lenkų-prancūzų mokslininkės, radiologijos srities pradininkės ir Nobelio premijos laureatės Marijos Sklodovska-Kiuri gimtadienis. Medicinos fizikos era prasidėjo tada, kai radioaktyvūs elementai buvo pasitelkti vėžio gydymui. Pradėta ieškoti atsakymo kaip, nepakenkiant žmogaus organizmui, taikyti jonizuojančiąją spinduliuotę ir sunaikinti vėžinius darinius.

Lietuvoje pirmieji medicinos fizikai pradėjo dirbti didžiuosiuose onkologijos centruose Vilniuje bei Kaune pradėjus taikyti spindulinę terapiją. Vėliau prie jų prisijungė Klaipėdos ir Šiaulių onkologijos ligoninės.

Šiuo metu Lietuvoje medicinos fizikais dirba virš 60 diplomuotų specialistų, kuriuos vienija Medicinos fizikų draugija taip pat Lietuvos medicinos fizikų ir biomedicinos inžinierių asociacija, atstovaujanti Lietuvai tarptautinėse organizacijose. Medicinos fizikai nuolat kelia kvalifikaciją Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) organizuojamuose mokymuose, dalijasi savo patirtimi ir žiniomis mokslinėse konferencijose.

Didžioji dalis medicinos fizikos specialistų Lietuvos įstaigose dirba spindulinės terapijos srityje. Onkologinių ligonių gydymas didelės energijos jonizuojančiąja spinduliuote yra vienas pagrindinių sudėtinio vėžio gydymo metodų. Vadovaujantis šiuolaikinės įrodymais pagrįstos medicinos reikalavimais, apie 50% onkologinių ligonių yra gydomi jonizuojančiąja spinduliuote bent kartą per savo ligos istoriją, o kai kurie ir kelis kartus. Pastaruoju metu vis didesnis dėmesys skiriamas diagnostikai ir branduolinei medicinai. Pagal 2018 m. paskelbtus Pasaulio branduolinės energetikos asociacijos (WNA) duomenis, kiekvienais metais pasaulyje atliekama virš 40 mln. branduolinės medicinos procedūrų ir jų skaičius kasmet auga  5 procentais. Pažangių technologijų diegimas šiose srityse siejamas su didėjančiu dirbančių aukštos kvalifikacijos medicinos fizikų poreikiu.

VUL Santaros klinikose medicinos fizikai pradėjo dirbti nuo 2009 metų. Iš pradžių jų prioritetinis dėmesys buvo skirtas radiacinės saugos kultūros diegimui bei jos gerinimui ligoninėje, o pagrindiniai darbai susiję su radiacinės saugos reikalavimų vykdymo užtikrinimu.

Šiuo metu medicinos fizikų komanda Santaros klinikose gerokai pagausėjo. Medicinos fizikai dirba skirtingose srityse ir atlieka įvairios vaizdinimo įrangos (įprastinės ir intervencinės radiologijos, magnetinio rezonanso, branduolinės medicinos, kompiuterinės tomografijos) priėmimo bei periodinius testus, užtikrina, jog dozė spindulinių procedūrų metu būtų optimali, o medicinos personalas bei kiti lankytojai būtų apsaugoti nuo nereikalingos apšvitos. Medicinos fizikai taip pat konsultuoja darbuotojus radiacinės saugos, įrangos veikimo techniniais klausimais, dalyvauja ruošiant specifikacijas naujai įsigyjamai įrangai, vertina ligonines patalpas dėl radiacinės saugos, tiesiogiai dalyvauja įstaigos paslaugų teikimo kokybės laidavimo sistemoje, vykdo darbuotojų mokomąją veiklą. Pagrindiniai medicinos fizikų tikslai Santaros klinikose – tai saugus personalo darbas su prižiūrima įranga bei tinkamų ir kokybiškų medicininių paslaugų suteikimas pacientams, panaudojant pažangiausią įrangą bei geriausias jos savybes.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.