LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Medikai aptarė onkologinėmis ligomis sirgusių pacientų vaisingumo problemas

2017 02 13

Vasario pradžioje Lietuvoje vyko dvi konferencijos, skirtos aptarti onkologinėmis ligomis sirgusių pacientų vaisingumo problemas. 8th meeting of the „Nordic network for gonadal preservation after cancer treatment in children and young adults” ir 5th Meeting of the “Nordic Centre for Fertility Preservation in Children after Childhood Cancer Treatment” konferencijų metu dalyvavo abiejų tinklų nariai, gydytojai ir mokslininkai iš Švedijos, Suomijos, Islandijos, Norvegijos, Danijos, Lietuvos, Latvijos ir Estijos.

Pirmąją dieną buvo gvildenamos vaikų, susirgusių vėžiu, vaisingumo išsaugojimo problemos, dalijamasi šalių patirtimi. Doktorantas Babak Asadi iš Oslo universiteto (Norvegija) ir jo doktorantūros vadovė dr. Kirsi Jahnukainen iš Helsinkio universiteto (Suomija) pristatė jų vykdomo tyrimo apie merginių ir jaunų moterų kiaušidžių rezervą, kiaušidėse bręstančių folikulų ir kiaušialąsčių pokyčius onkologiniams pacientams, rezultatus. Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų akušerė ginekologė prof. Žana Bumbulienė ir vaikų urologas dr. Gilvydas Verkauskas (Vilniaus universiteto Vaikų ligoninė) pateikė duomenis apie mergaičių ir berniukų reprodukcinės sistemos funkcijas ir pokyčius prieš ir po vėžio gydymo, vaisingumo išsaugojimo svarbą ir tėvų informavimo būtinybę vaikui susidūrus su onkologine liga.

Antroje seminaro dalyje buvo pristatytos Šiaurės Europos šalių ir Nordertil (www.nordfertil.org) tinklų parengtos ir atnaujintos rekomendacijos berniukų ir mergaičių, susirgusių onkologine liga, vaisingumo išsaugojimui. Įvadą rekomendacijoms atliko dr. Kirsi Jahnukainen iš Helsinkio universiteto (Suomija), abejas rekomendacijas pristatė dr. Cecilia Petersen iš Karolinska Instituto (Švedija) bei dr. Jelena Rascon iš Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės. Toliau vyko intensyvios diskusijos, kaip šias rekomendacijas gali įgyvendinti kiekviena šalis. Diskusijas vedė pagrindinis renginio organizatorius dr. Jan-Bernd Stukenborg iš Karolinska Instituto ir renginio organizatorė Lietuvoje dr. Živilė Gudlevičienė iš Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų. Daugiausiai dėmesio diskusijose skirta rekomendacijoms, kurios praktiškai jau yra vykdomos daugelyje ekonomiškai stiprių Šiaurės Europos šalių, tokių kaip Švedija, Suomija, Islandija, Norvegija, Danija. Naujose tinklų narėse Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, kurios vis dar yra ir ekonomiškai silpnesnės, vaikų vaisingumo išsaugojimo problemos dar yra nauja sritis, trūksta informacijos ir gydytojams, ir pacientams, ir jaunųjų pacientų šeimos nariams.

Džiugu pažymėti, kad šioje srityje iš trijų Baltijos šalių didžiausią pažangą yra padariusios Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos. Praėjusiais metais įsteigtame Vaisingumo technologijų poskyryje yra visos galimybės šaldyti ir saugoti onkologinių pacientų lytines ląsteles, reprodukcinius audinius ar sukurtus embrionus moterims, kurios turi partnerį. Ir tai šiuo metu yra vienintelė įstaiga Lietuvoje, teikianti visas šias paslaugas. Tokia Santariškių klinikų patirtimi ir galimybėmis labiausiai susidomėjo mūsų kaimynai iš Latvijos, kurių pacientai kaulų čiulpų transplantacijai vyskta į Lietuvą.

Baigiant diskusijas buvo nutarta, kad jauno amžiaus onkologinių pacientų vaisingumo išsaugojimo rekomendacijos bus pristatytos ir patvirtintos Šiaurės šalių vaikų onkohematologų draugijos (NOPHO) kasmetinėje konferencijoje, toliau seks rekomendacijų įgyvendinimas visose šalyse.

Kitas dvi dienas vyko Nordfertil tinklo narių pristatymai, pateikiant rezultatus, kas naujo šiais metais atlikta kiekvienoje šalyje. Lietuvos situaciją pristatė dr. Živilė Gudlevičienė. Individualių diskusijų metu buvo palaikyta idėja, kad reikalinga sukurti asociaciją, kuri vienytų susijusių sričių gydytojus, mokslininkus, pacientų atstovus, ir rengtų, teiktų tvirtinti Sveikatos aspaugos ministerijai bei diegtų į praktiką vaisingumo išsaugojimo, pagalbinio apvaisinimo ir kitas su žmogaus reprodukcine sveikata susijusias rekomendacijas, diagnostikos ir gydymo metodus bei pažangias biomedicinos technologijas Lietuvoje.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.