LT EN
Gruodžio 8 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Metų gydytoja: “Norisi kalnus nuversti„

2018 08 03

Gydytoja vaikų hematologė Dr. Sonata Šaulytė - Trakymienė

Ar gali vienas ir tas pats žmogus itin jautriai bendrauti su vaikais, o tuo pačiu metu ryžtingai, negailėdamas savęs, kovoti už geresnes ligonių gydymo sąlygas? Santaros klinikos turi pavyzdį, kuriame šis jautrumas, darbštumas ir ryžtingumas puikiai dera. Tai – ligoninės kolektyvo Metų gydytoja nominuota dr. Sonata Šaulytė-Trakymienė, Vaikų ligoninės onkohematologijos centro Vaikų onkohematologijos skyriaus gydytoja, vaikų hematologė.

Spinduliuoja gerą energiją

Kaip teigiama nominacijoje, kolegos gydytoją vertina už meilę savo darbui ir didžiulę meilę vaikams, už energingumą, pozityvumą, inovatyvumą, kruopštumą ir aplinkiniams spinduliuojamą gerą energiją.

Dr. S. Šaulytė-Trakymienė nuo 2002 metų Santaros klinikų Vaikų ligoninėje pradėjo dirbti kaip rezidentė, o nuo 2006-ųjų tapo gydytoja neseniai atidarytame dienos stacionare. Apie darbą vaikų onkohematologijos skyriuje ji svajoti pradėjo jau rezidentūros metais.

„Nepaisant sunkumų, čia man visada viskas atrodė kitaip. Čia man net tas kitoks kvapas patiko“, – prisimena gydytoja. Nors pasirinkta specialybė nebuvo lengva,  jauna gydytoja greitai įsiliejo į puikų kolektyvą.

Norėjosi iššūkių

„Lengvo darbo nenorėjau. Norėjosi iššūkių. O vaikų onkohematologija patraukė tuo, kad, viena vertus, tave gąsdina, jog vaikui teko tokia liga, tačiau, kita vertus, kai esi arti, tai labai norisi padėti ir nebėra taip baisu. Net 80 procentų dažniausiu onkologiniu susirgimu – kraujo vėžiu – sergančių vaikų pasveiksta. Su įvairiais sunkumais susiduri nuo pat ligos diagnozės iki gydymo pabaigos, tačiau lieka šviesulys tunelio gale, kuris didžiajai daliai ligonių pasiekiamas. O kai įveiki sunkumus, išgyveni didžiulį džiaugsmą – tai viską subalansuoja“, – sako dr. S. Šaulytė-Trakymienė.

Gydytoja pripažįsta: emocijos, dirbant tokį darbą, yra tikrai labai banguojančios. Ypač sunku, kai vienu metu pasitaiko keli sunkūs blogos prognozės atvejai – tuomet apima pačios liūdniausios nuotaikos.  Tačiau kartais tenka pasakyti ir džiugią žinią: ne, jūsų vaikas onkologine liga neserga.

Dr. Šaulytės-Trakymienės profesinio ir mokslinio domėjimosi kryptis yra krešėjimo ligos – tiek kraujavimo srities, tokios kaip hemofilija ir kitos, tiek ir trombozės, kurios, gydytojai pradėjus dirbti, buvo itin retos, o dabar jų pasitaiko vis dažniau ir dažniau. Susidomėti šia kryptimi ją paskatino profesorė Lina Ragelienė, kurią Sonata vadina savo didžiąja mokytoja.

Pacientų labui – ilgas kelias

„Iš pradžių nebuvau labai laiminga, kad ši, tuo metu labai reta sritis paskirta man, be to, ji nebuvo sutvarkyta. Tačiau, pažvelgus atgal, esu nepaprastai dėkinga savo mokytojai ir susiklosčiusioms aplinkybėms. Kai pradedi gilintis į kurią nors sritį, sužinai daug įvairių subtilybių – tada tikrai norisi kalnus nuversti“, – aiškina gydytoja.

Pasak jos, natūralu, kad su retomis ligomis šeimos ar apylinkės gydytojas susiduria labai retai, būna atvejų, jog per jų praktiką iš viso nepasitaiko nė vieno tokio ligonio. Todėl labai svarbu, kad ligoniai gautų specialistų, dažniau susiduriančių su tokiomis ligomis, pagalbą.

„Mums pavyko sukurti hemofilija sergančių ligonių registrą. Tai buvo ilgas procesas. Siekėme europinio lygio gydymo. Nuėjome ilgą kelią šviesdami pacientus. Taip pat reikėjo įtikinti valdžios institucijas, kad jie leistų šiuolaikiškai gydyti pacientus, kurie anksčiau be tokio gydymo tapdavo neįgalūs. Šiuo metu mes turime viską, ko reikia hemofilija sergančių ligonių gydymui“, – nuveiktais darbais džiaugėsi gydytoja.

Medikė taip pat įvardija ir savo pasirinktos medicinos srities privalumus: čia mažai rutinos. Onkohematologinėmis ligomis sergančių vaikų nėra labai daug, be to, kiekvienas atvejis yra skirtingas, o mokslas taip sparčiai žengia į priekį, kad į kiekvieną susirgimą dažnai tenka pažvelgti naujai. „Mūsų darbe pilna iššūkių, ir kai juos įveiki, randi sprendimą, tai teikia džiaugsmo“, – sako dr. S. Šaulytė-Trakymienė. Ją taip pat džiugina bendravimas su vaikais, ypač – su paaugliais.

Atgaivina kelionės ir aktyvus sportas

Pasak gydytojos, medicina – ypač įtraukianti sritis, kuria gyvenama ir po darbo valandų. Juolab, kad gydytojos sutuoktinis – irgi medikas: juodu labai gerai vienas kitą supranta ir palaiko, ypač, kai reikia neskaičiuoti darbo valandų. Namie aptariamas ne vienas atvejis, bandoma ieškoti sprendimų. Gydytoja norėtų, kad daugiau laiko liktų grožinei literatūrai, bet, deja, tenka vis daugiau skaityti profesinės literatūros, nes medicinoje viskas labai greitai keičiasi, daugėja patirties, ja sparčiai dalijamasi visame pasaulyje, prisipažįsta medikė.

Atitrūkti, perprogramuoti smegenis padeda kelionės ir aktyvus sportas. Žiemą – slidės, vasarą – dviračiai. Neseniai gydytoja atrado ir vandenlentę – iššūkį, kurį įveikti ją paskatino vaikai. Buvo be galo smagu, kad ir jie mane kažko išmokė.

Gydytoja augina tris sūnus ir prisipažįsta, kad teko ne sykį susimąstyti apie tai, kad dėl profesinio užimtumo savo vaikams galėjo duoti mažiau nei kitos mamos. Vis dėlto ją labai palaikė vyras, kuris buvo ne tik lygiavertis partneris, bet ir neleido sustoti ir stumtelėdavo ją į priekį.

„Man labai patinka, ką darau, niekada neateina į galvą mintis, kad galėjau rinktis kitą profesiją. Vis dėlto, kai sykį sau uždaviau klausimą, ar norėčiau, kad sūnus studijuotų mediciną, susimąsčiau. Viena vertus, labai to norėčiau, tačiau, kai susimąstau, kiek visko reikės padaryti, tada, kaip mama, šiek tiek nusiminiau, kilo mintis: gal yra lengvesnių kelių. Vis dėlto jaunam žmogui reikėtų pasakyti: jei matai save ten, matai sau kelią, nereikia išsigąsti, kad tas kelias ilgesnis nei kitų. Juk tuo metu, kai kiti jauni žmonės jau pradeda dirbti ir uždirbti, mediciną pasirinkęs žmogus dar studijuoja arba pradeda mokytis rezidentūroje. Tačiau reikia nesiblaškyti ir sekti paskui savo svajonę“, – jauniems žmonėms linki dr. S. Šaulytė-Trakymienė.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.