LT EN
Vasario 23 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

“Metų slaugytoja„ S. Barkovskaja: “Tai darbas, kurio nepaliksi užvėręs kabineto duris„

2019 08 20

„Slaugytojo darbas yra labai įdomus ir atsakingas bei daug reikalaujantis – ir bendravimo įgūdžių, ir žinių, ir supratimo, ir užuojautos. Žmoguje turi būti viskas“, – savo patirtimi dalinasi šiais metais „Metų slaugytojos“ nominaciją laimėjusi Sabina Barkovskaja, kuri slaugytoja dirba jau trisdešimt metų, o šiuo metu yra VUL Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro bendrosios praktikos slaugytoja.

Profesija iš pašaukimo

Kolegos S. Barkovskają apibūdina kaip komunikabilią, pozityvią, kultūringą, mokančią puikiai bendrauti su pacientais ir jų artimaisiais. Ši slaugytoja visada gali išklausyti, patarti ir padėti surasti išeitį sudėtingose situacijose. Ji itin gerbiama viso kolektyvo ir laikoma sektinu pavyzdžiu kitiems.

Santaros klinikose S. Barkovskaja dirba nuo pat medicinos mokyklos baigimo. „Iš pradžių dirbti pradėjau bendrosios hematologijos skyriuje ir tik vėliau atsidarius dienos stacionarui perėjau dirbti į jį, taip ir dirbu iki šiol“, – pasakoja S. Barkovskaja.

Slaugytojo profesija ją patraukė dar mokyklos metais. Kadangi namuose buvo slaugomi seneliai, visi namiškiai daugiau ar mažiau prie to prisidėjo. S. Barkovskaja spėja, jog tikriausiai dėl to sudėtingas darbas hematologijos skyriuje, kuriame slaugytoja ir atliko praktiką, jos neišgąsdino: „Žinoma, pacientai buvo sunkūs, bet įgijau daug patirties, buvo įdomu. Taip ir liko iki šiol.“

Pacientų ir darbų įvairovė

Darbas VUL Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centre, anot „Metų slaugytoja“ tapusios S. Barkovskajos, reikalauja daug įgūdžių ir patirties. „Dienos stacionare atliekame įvairias procedūras: imame kraują, asistuojame gydytojams prie tam tikrų procedūrų, lašiname kraujo komponentus, darome perrišimus, lašiname cheminius vaistus – toks darbas reikalauja ne tik atidumo ir išmanymo, bet ir nuolatinio dėmesingumo“, – aiškina S. Barkovskaja. Slaugytoja pasakoja, jog reakcijų į vaistus gali būti įvairių, tad labai svarbu laiku jas pastebėti. Kartais net patys pacientai dar nepastebi, jog kažkas ne taip, tad medikams labai svarbu matyti visus simptomus.

„Metų slaugytoja“ išrinkta Sabina Barkovskaja apibūdina ir savybes, reikalingas geram slaugytojui: „Kadangi dirbam komandoje, tikrai reikia gerų bendravimo įgūdžių, žmonės turi būti nekonfliktiški. Taip pat reikia būti pastabiam ir matyti kiekvieną pacientą ir kolegę, palaikyti pacientus, kuriems sunku. Mūsų merginos visos puikiai susitvarko su pacientais, bendrauja ir su jų giminaičiais.“

Kolektyvas ir pacientai – kaip šeima

S. Barkovskaja pabrėžia ypatingą ryšį, kuris sieja slaugytojų kolektyvą ir pacientus bei jų artimuosius. „Mūsų kolektyvas yra labai darnus – viena kitą suprantam, padedam, kartu sprendžiam įvairias problemas, net ir nesusijusias su darbu. Su kai kuriais pacientais matomės netgi dažniau nei su savo giminaičiais“, – pasakoja bendrosios praktikos slaugytoja.

Anot S. Barkovskajos, ryšys su pacientais nenutrūksta net ir jiems baigus gydymą. Kadangi ji dirba hematologijos skyriuje, pacientai čia lankosi daugelį metų – gydymas ilgas ir nori nenori pradedi susidraugauti su žmogumi, domiesi, kaip jam sekasi. „Visuomet labai smagu juos matyti ir sužinoti, kaip auga vaikai ar anūkai, kokie karjeros pokyčiai. Kartais netgi aptarinėjam paskutines perskaitytas knygas“, – sako ji.

Būtent pasveikusių pacientų istorijos labiausiai įkvepia ir motyvuoja. „Labai džiugina, kuomet pacientai ateina pasitikrinti po kaulų čiulpų transplantacijos ir matome, kaip jie sveiksta. Ir kaip yra smagu, kai jauni žmonės sugrįžta jau sukūrę šeimas, turintys vaikučių.“

Darbe pasitaiko ir sunkumų

Tačiau Sabinos Barkovskajos darbe nepavyksta apsieiti ir be liūdnų akimirkų. „Sunkiausia būna, kai paskambina ir pranešą, jog pacientas mirė. Tuo metu norisi nuleisti rankas. Supranti, kad toks yra gyvenimas, bet vis tiek netikėta žinia trumpam išmuša iš vėžių“, – pasakoja bendrosios praktikos slaugytoja.

Medikus sieja artimas ryšys su pacientais ir jų artimaisiais, neretai darbe išgirstos naujienos ar pacientų netektys nepalieka slaugytojos net ir po darbo.

Požiūris į slaugytojo profesiją keičiasi

Kelių dešimtmečių darbo patirtį turinti S. Barkovskaja pastebi, jog visuomenėje slaugytojų darbas tikrai nėra labai vertinamas. Ji pastebi, jog toks požiūris vyrauja daug kur, net ir tarp draugų neretai išgirsta nuomonių, jog slaugytojos vaidmuo nėra itin svarbus.

Vis tik „Metų slaugytoja“ tapyusi S. Barkovskaja pastebi, jog pastaruoju metu daug kas keičiasi. Anot jos, pagerėjo ir slaugytojų mokslas, jaunos merginos ateina su didesniu žinių bagažu, jau turi ir bendravimo su pacientu įgūdžių.

Norėdama neatsilikti nuo jaunimo, pati S. Barkovskaja pabaigė slaugos mokslus Klaipėdos universitete. „Pasaulyje kasdien vykdomi svarbūs tyrimai, kuriami nauji vaistai ir mums be galo svarbu sekti medicinos naujienas – lankome įvairius kursus, važiuojame į stažuotes. Dabar visko vyksta daug daugiau nei prieš trisdešimt metų, kuomet aš pradėjau savo karjerą“, – pasakoja VUL Santaros klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centro bendrosios praktikos slaugytoja.

Ypač ji džiaugiasi tuo, jog laikui bėgant pasikeitė ir žmonių požiūris į hematologijos skyriaus pacientus. „Kai atėjau dirbti, tai ūminė leukemija jau mirties nuosprendis, o dabar medicina padeda įveikti šią ligą, pacientai pasveiksta ir gyvena pilnavertį gyvenimą, kuria šeimas“, – pasakoja S. Barkovskaja.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.