LT EN
Spalio 20 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Mikrochirurgų kūrinys – iš pilvo audinių rekonstruota vilnietės krūtis

2017 04 05

Moters krūties istorija prasidėjo 2007-aisiais – nuo menko simptomo. Pašalinus krūtį istorija nesibaigė. Neseniai Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriuje moteriai buvo atlikta sudėtinga mikrochirurginė operacija – iš pilvo audinių suformuota nauja krūtis. 47 metų kirpėja šiandien jaučiasi ne tik atgavusi moteriškumą, bet ir iš naujo pamilusi gyvenimą.

Vėžys puolė abi krūtis

Prieš devynerius metus Loreta (vardas pakeistas) užčiuopė guzelį krūtyje. Tuo metu moteriai buvo 38 metai.

„Nesinorėjo tikėti, kad tai vėžys, bet kreipiausi į poliklinikos mamologą. Po pirmo vizito mane nuramino, kad tai tik fibroadenoma ir paskyrė vizitą po trijų mėnesių. Dabar jau gavau siuntimą į onkologijos institutą. Raminau save, kad guzelis nedidelis, laiku kreipiausi į gydytojus. Buvo atlikta krūtį tausojanti operacija. Po tyrimų paaiškėjo, kad vėžys jau pažengęs – trečia stadija. Reikėjo ištverti chemoterapijos ir spindulinio gydymo procedūras“, – prisimena Loreta.

Deja, tai nebuvo pabaiga… Po ketverių metų vėžys atsinaujino, tik jau kitoje krūtyje. Šįsyk buvo priimtas sprendimas šalinti visą pažeistą krūtį.

„Sužinojus diagnozę reakcija turbūt visų panaši: šokas, ašaros, klausimai – kodėl… Kai liga atsinaujino, buvo dar skaudžiau… Vis dėlto sprendimą šalinti visą krūtį priėmiau ryžtingai, norėjosi atsikratyti vėžio visiems laikams“, – prisipažįsta Loreta.

Protezu nesidžiaugė

Bėgant laikui sveikata pagerėjo ir stabilizavosi, moteriai ėmė rūpėti ne tik būti sveikai. Loretai nebuvo malonu nuolat jausti diskomfortą dėl ligos ir chirurginio gydymo pakeisto kūno.

„Kai jau pradedi tikėti, kad liga atsitraukė, supranti, kad likusios pasekmės tau neleis apie tai pamiršti. O ir nešiojamas protezas kėlė nepatogumų, ypač karštomis vasaros dienomis. Kasdien darėsi vis sunkiau matyti savo atvaizdą veidrodyje“, – pasakoja moteris.

Apie krūtų rekonstrukciją implantais ji buvau skaičiusi spaudoje. Apie tai ji buvo kalbėjusi su ją operuosiančiu chirurgu dar prieš krūties šalinimo operaciją. Jis sakė, kad po viso gydymo kurso, praėjus kuriam laikui, bus galima planuoti krūties atstatymą implantu.

„Praėjus keleriems metams po gydymo, pradėjau galvoti apie rekonstrukciją. Žiniasklaidoje radau straipsnį, kad Santariškių klinikų mikrochirurgai atlieka rekonstrukcines operacijas ne tik su implantais, bet ir iš paciento audinių. Priimti sprendimą paskatino faktas, kad iš savo audinių rekonstruota krūtis atrodys natūraliau, o operacija yra visiškai nemokama“, – prisimena Loreta.

Pasikonsultavusi su Santariškių klinikų plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytoju dr. Nerijumi Jakučiu ji gavo išsamią informaciją apie mikrochirurgų atliekamas operacijas.

Po operacijos – euforija

„Operacijos laukiau su dideliu nekantrumu. Aišku, buvo šiek tiek baimės, kad viskas pavyktų ir audiniai sėkmingai prigytų. Bet didesnis noras buvo atgauti moteriškumą, atsikratyti komplekso dėl nešiojamo protezo“, – pasakoja moteris.

Loretos krūties rekonstrukcijos operacija truko apie septynias valandas, kadangi, gydytojų teigimu, buvo pasirinktas sudėtingesnis variantas. Iš pilvo srities buvo paimtas audinys ir iš jo suformuota krūtis.

Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjo dr. N. Jakučio teigimu, pacientės Loretos krūties rekonstrukcija atlikta metodu, kuris ligoninėje taikomas nuo 2013-ųjų metų. Šio tipo mikrochirurginės operacijos pastaruoju metu sudaro didžiąją dalį krūties rekonstrukcijos operacijų ligoninėje, kiekviena jų apmokama iš Valstybinės ligonių kasos.

„Atsibudusi po narkozės negalėjau patikėti savo akimis: gydytojai padarė tikrą stebuklą! Patyriau tiesiog euforiją. Džiaugiausi, kad ryžausi šiam žingsniui!” – su geromis emocijomis operaciją prisimena pacientė.

Po operacijos ją visą naktį stebėjo gydytojai. Jie norėjo būti tikri, kad funkcionuoja kraujagyslės. Pirmos kelios dienos, pasak Loretos, buvo sunkesnės: pilvo apačioje buvo didelis randas, buvo sunkiau atsikelti iš lovos, vaikščioti, moteris negalėjo iki galo išsitiesti. Vis dėlto pjūvių vietos gijo sklandžiai – jau po savaitės ją išleido į namus.

Po trijų savaičių – į darbą

Išėjusi iš ligoninės moteris apie mėnesį nešiojo specialų pilvą prilaikantį diržą ir apie du mėnesius – specialią liemenėlę. O dar po trijų savaičių jau pamažu grįžo į darbą.

„Dabar jaučiuosi puikiai. Net pati nesitikėjau, kad tiek laimės suteiks sugrąžintas moteriškumas. Kolegės net juokavo, kad atrodau kaip įsimylėjusi. Bet išties dar labiau myliu gyvenimą! Nors dar ne visi gydymo etapai baigti, bet mane jau džiugina rekonstruotos krūties vaizdas. Jaučiuosi be galo dėkinga nuostabiems gydytojams“, – džiaugiasi Loreta.

Pacientės atvejis išskirtinis tuo, kad panaudojant mikrochirurginį DIEP lopą, jai buvo atlikta pati sudėtingiausia operacija per visą ligšiolinę Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus praktiką. „Pilvo apatinės dalies DIEP lopai, kuriuos mes naudojame ir taikome mikrochirurginėms operacijoms, yra persodinami, atjungiant kraujagysles pilvo srityje ir prijungiant jas krūtinės srityje. Paimant pacientės DIEP lopą, nebuvo paliestas tiesusis pilvo raumuo – nepaimtas nė gabalėlis. Dėl to nebuvo susilpninta pilvo siena ir užtikrintas greitesnis gijimas – greitesnė reabilitacija, stipresnis pilvo presas. Tokiais atvejais rečiau pasitaiko komplikacijų, pooperacinių išvaržų, lieka labai nedidelės pilvo deformacijos“, – aiškina Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas dr. N. Jakutis.

Pripažintas aukso standartu

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos gydytojo teigimu, DIEP lopo metodika yra taikoma visame pasaulyje. Šio tipo autologinės rekonstrukcijos metu pačios pacientės audiniai panaudojami itin aukštu standartu. Sykiu DIEP lopo metodika yra pati sudėtingiausia iš visų lopų metodikų ne tik krūtų rekonstrukcijos, bet ir kitais atvejais. DIEP atveju išsaugomas raumuo arba panaudojamas labai nedidelis jo fragmentas. Kitų lopų atveju naudojama raumens dalis, dėl to reikalingos papildomos priemonės – proleno tinklelis – pilvo sienai sustiprinti. Tokia operacija yra kur kas paprastesnė nei Loretos atveju.

Rekonstruojant vilnietės krūtį, teko išpreparuoti ne tik pagrindines kraujagysles, bet ir kitas, vadinamas perforatoriais. Jei pacientės perforatoriai nebūtų buvę anatomiškai tinkami tokiai operacijai, būtų pasirinktas kitas krūties rekonstrukcijos būdas.

„Kad ir koks būtų sprendimas – lopas su raumens fragmentėliu ar be jo, išoriškai vaizdas yra panašus – nepasakysi, koks lopas yra panaudotas“, – aiškina Santariškių klinikų Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus vedėjas.

Šis rekonstrukcijos metodas pasaulyje pripažintas autologinės krūties rekonstrukcijos aukso standartu.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.