LT EN
Sausio 20 d., PIRMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Muziejus kviečia medikus pasidalinti turimais ženkleliais

2016 08 22

Pasitinkant Lietuvos sveikatos apsaugos ministerijos įkūrimo šimtmetį Lietuvos medicinos biblioteka, Vilniaus medicinos draugija ir VšĮ „Ženklelių muziejus“ kviečia visus medicinos darbuotojus ir jų artimuosius prisidėti prie albumo „Lietuvos medicina: ženklai, ženkleliai, apdovanojimai” išleidimo.

Būsimojo albumo tikslas – dokumentuoti Lietuvos medicinos istorijos faktus, įamžinti medicinos įstaigos įvairių ženklų (metalinių ženklelių, ženklų, skirtų apdovanojimams ar įžymioms datoms atminti) raidą, medikų bendruomenės solidarumą ir meninį polėkį.

Įamžinti medicinos istoriją padeda Lietuvos medicinos biblioteka

„Norėdami surinkti kuo didesnę ir turtingesnę kolekciją, kreipiamės į visus: medikus, kolekcininkus, įstaigas, organizacijas, ženklelių autorius ir kviečiame pasidalinti informacija apie turimus eksponatus ar netgi juos padovanoti. Būsimus eksponatus norėsime aprašyti, todėl mums bus labai svarbi informacija apie juos: ženklelio autorius, pagaminimo metai, vieta, ženklelį ar ženklą užsakiusioji organizacija ir kt. Kataloge nurodysime kolekcininkus, pateikusius informaciją ar padovanojusius ženkliukus“, – sako Lietuvos Mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos Bibliografijos sektoriaus vadovė dr. Birutė Railienė.

Kadangi Lietuvos medicinos biblioteka domisi viskuo, kas susiję su Lietuvos medicinos istorija, šis projektas papildys dar vieną lietuviškosios medicinos istorijos sritį. „Kai Birutė pasiūlė prisijungti prie Ženklelių muziejaus organizuojamo projekto „Lietuvos medicina ženkleliuose“, mielai sutikome bendradarbiauti. Pirma, kad tai liečia Lietuvos medicinos istoriją, o antra, tai lyg tąsa bibliotekoje sukauptai ekslibrisų kolekcijai, kurioje atsispindi Lietuvos medicina. Juk visur dominuoja ženklas, o tai susiję su simboliais, aiškinimais, kodėl autorius ar institucija vaizduojama taip ar kitaip. Visa tai labai įdomu, bet pastaruoju metu šiek tiek primiršta“, – sako bibliotekos informacijos skyriaus vedėja Regina Vaišvilienė.

R. Vaišvilienė prisiminė, jog Lietuvos medicinos bibliotekai rengiant antrąją ekslibrisų parodą dailininkas Arvydas Každailis pasiūlė ne ekslibrisus, o savo sukurtų ženklelių projektus. Ekslibrisų katalogo priede taip pat buvo paskelbti ir dailininkės Viktorijos Daniliauskaitės bibliotekai sukurto ženklelio ir ženklo duomenys. Šiuo metu Lietuvos medicinos „kolekcijoje“ yra keturi metaliniai ženkleliai, skirti medicinai.

Pirmąją ekspoziciją planuojama surengti per kasmet Vilniaus universiteto Medicinos fakultete rengiamus Andriaus Snedeckio skaitymus. Šiais metais skaitymai vyks gruodžio 2 d. Vėliau ekspozicija turėtų persikelti į Lietuvos medicinos biblioteką.

Vaikystės kolekcija išaugo į muziejų

„Ženklelius kolekcionuoju nuo pat vaikystės – džiaugiuosi, kad šiuo pomėgiu sudominau ir savo vyrą Darių Railą. Mūsų kolekcijos tema – Vilnius. Kad kolekcionavimas nebūtų vien ženklelių rinkimas, nutarėme veiklą įprasminti: kartu su Lietuvos Mokslų akademijos Vrublevskių biblioteka pernai išleidome albumą „Vilnius ženkleliuose“, o prieš kelis mėnesius įsteigėme VšĮ „Ženklelių muziejus“, svetainę internete galima rasti adresu www.zenkleliai.lt“ – sako dr. B. Railienė.

Pagrindinis „Ženklelių muziejaus“ uždavinys – kaupti informacijos fondą apie Lietuvoje sukurtus ir esančius ženklelius, sukurti išsamias istorines institucijų, organizacijų ženklelių kolekcijas. Stengiamasi sužinoti ženklelių atsiradimo istoriją, kūrėjų pavardes, gamintojo pavadinimą, gaminimo istoriją.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.