LT EN
Lapkričio 17 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Neonatologija: koja kojon su naujuoju laikmečiu

2019 07 04

Neonatologijos centro vadovo dr. A. Liubšio teigimu, kūdikių mirtingumo sumažėjimą Lietuvoje lėmė dideli poslinkiai neonatologijoje.

Apžvelgdamas paskutinius tris dešimtmečius Neonatologijos centro vadovas pažymi, jog per šį laikotarpį buvo sukurta šeimai draugiška aplinka, šeima buvo įtraukta į naujagimio slaugos ir gydymo procesą, nepaliaujama kartoti, kad meilė, šiluma ir maistas – tai trys svarbiausi dalykai, reikalingi naujagimiui.

Neonatologijos Vaikų ligoninėje istorija prasidėjo 1979 m. kai buvo atidaryti pirmieji naujagimių skyriai ir atsirado naujagimiams skirtos lovos reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuje. 1980 m., kai į Neonatologijos korpusą Santariškėse persikėlė skyriai iš Žvėryno, Vytauto gatvės, neišnešiotų naujagimių skyriui su centrinių nervų pažeidimu vadovavo gydytoja A. Našliūnienė, o naujagimių, sergančių infekcinėmis ligomis, skyriui – gydytoja J. Norvaišienė. 1985 m. Vaikų intensyviosios terapijos skyriuje įkurtas poskyris naujagimiams, nes tapo akivaizdu, kad darbas su naujagimiais yra specifinis, jam reikia specialių žinių. Taip buvo įkurtas pirmasis šalyje naujagimių intensyviosios terapijos poskyris, kuris Lietuvoje padėjo pagrindus daugybei inovacijų neonatologijoje. Vėliau kilo būtinybė sukurti naujagimių transportavimo brigadą, kad sunkiai susirgę naujagimiai iš atokių Lietuvos vietų būtų saugiai atgabenti į Vaikų ligoninę suteikti kvalifikuotai neonatologų pagalbai.

2000 m. pradėjo darbą naujagimių stebėjimo konsultacijų poskyris, kuris leido retrospektyviai stebėti tolesnį ligoninėje gydytų pacientų sveikatos kelią. Šio stebėjimo pastarųjų metų rezultatai rodo, kad net patys mažiausieji, kurie gimė nesverdami nė kilogramo, išgyvena, o 70-80 proc. iš jų auga visiškai sveiki. Amerikiečiai yra apskaičiavę, kad tokie žmonės per keletą metų grąžina valstybei tai, ką ji į juos investavo.

Neonatologijos centro istorija rodo, kad lovų skaičius nuolat mažėja. Kažkada turėjęs 100 lovų, dabar centras veikia su 49. Lovų mažėjimas nepablogino gydymo rezultatų, o apskritai neonatologijos lygį Lietuvoje į gerokai aukštesnį lygį kilstelėjo dvi finansinės Lietuvos ir Šveicarijos vyriausybės programos, skirtos pagerinti mūsų šalies motinų ir naujagimių sveikatą. Jos didele dalimi lėmė tai, kad dabar Lietuva turi vienus iš žemiausių kūdikių mirtingumo rodiklius pasaulyje.

Kaip teigia dr. A. Liubšys, kiekvienais metais Neonatologijos centre gydoma apie 1000 naujagimių, kurių trečdalis labai maži, neišnešioti, o trečdalis iš jų turiu sunkių patologijų ir ligų. 300 naujagimių kasmet tenka atlikti sudėtingas operacijas.

Neonatologijos centras pirmas Lietuvoje pradėjo naujagimių retinopatijos diagnostiką ir gydymą, pirmasis ėmė diegti naujas, šiuolaikiškas kvėpuojamąsias terapijas, modernius naujagimių monitoravimo būdus, naudotis pakeičiamosios inkstų terapijos galimybėmis.

Didelė dalis šių naujųjų technologijų, kurios įdiegtos į klinikinę praktiką, įsigytos centro rėmėjų, labdarių lėšomis. Kad naujagimiai ir ateityje gautų geriausią pagalbą, investuojama į ateitį. Centre sukurtos geros sąlygos studentams, rezidentams, norintiesiems pasitobulinti. Veikia simuliacijų kambariai, kur mokoma pagrindinių dalykų, gydytojai ir slaugytojai dalyvauja mokslinėje veikloje.
Centro pasididžiavimas – jau dvejus metus veikiantis donorinis motinos pieno bankas, kuris per savo veiklos periodą jau yra surinkęs daugiau nei toną motinos pieno. Visas donorių suaukotas pienas buvo tinkamai sunaudotas, laikantis principo, kad kiekvienas besigydantis Neonatologijos centre pacientas turi būti maitinamas motinos ar donorinės motinos pienu.

Centre veikia tarpdisciplininė naujagimių raidos priežiūros komanda, į kurią įeina socialinis pediatras, medicinos psichologas ir ergoterapeutas. Jų konsultacijų skaičius naujagimių šeimoms kasmet auga ir pernai pasiekė 500. Ta komanda nepastebimai įsiliejo į neonatologų tarpą ir be jų jau neįsivaizduojame šiuolaikinių neonatologijos paslaugų, pripažįsta dr. A. Liubšys.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.