LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Pacientams – kineziterapeutas, medikams – fizinio rengimo treneris

2017 10 20

Santaros klinikose dirbantis kineziterapeutas Raimundas Venskaitis – vienas tų žmonių, kurių pomėgis ir tiesioginis darbas gražiai papildo vienas kitą. Reabilitacijos, fizinės ir sporto medicinos centre, II stacionarinės reabilitacijos skyriuje dirbantis specialistas yra ir ligoninės vyrų krepšinio komandos „Santa.lt“ fizinio rengimo treneris.

Esate kineziterapeutas ir fizinio rengimo treneris viename. Ar šie du vaidmenys netrukdo vienas kitam?

Mano, kaip ligoninėje dirbančio kineziterapeuto, darbo objektas – įvairūs pažeidimai, kuriems reikalinga kineziterapija,  skirtingų susirgimų atvejais. Būti fizinio rengimo treneriu man – maloni veikla po darbo, pomėgis. Būdamas Santaros klinikų komandos nariu, prisidedu ruošdamas ir padėdamas savo kolegoms palaikyti jų sportinę formą. Mes nesame profesionalai, visi dirbame ligoninėje, todėl mums reikia tinkamai fiziškai pasiruošti, atsigauti po sunkios dienos ligoninėje ir be abejo saugotis nuo traumų. Nors komandą sudaro ne pacientai, o sveiki vyrai, tačiau, kad būtų dar tvirtesni žaisdami krepšinį, jiems reikia būti tinkamos fizinės formos. Mano profesinės žinios šiame fizinio rengimo trenerio darbe tikrai labai praverčia – abi veiklos, manau, puikiai papildo viena kitą. Dažnai profesionaliose komandose fizinio rengimo treneriais dirba kineziterapeutai – jie žino, kaip užsiimti prevencija nuo traumų,  ką daryti, kai sportininkai susižeidžia, pasitempia raiščius ar panašiai.

Ką reiškia būti kineziterapeutu? Ar tai įdomus, kūrybiškas darbas?

Santaros klinikose dirbu nuo tada, kai baigiau savo bakalauro studijas. Magistrantūros studijų laikotarpiu jau dirbau šioje ligoninėje,  esu čia jau šešti metai. Kiekviena mūsų metodika, taikoma kiekvienam susirgimui, yra aprašyta. Tačiau dirbant šį darbą labai dažnai prireikia tiek fantazijos, tiek ir psichologinių žinių. Mūsų pacientai labai skiriasi – skirtingo amžiaus, skirtingų asmeninių savybių, prie kiekvieno reikia mokėti prieiti, susidraugauti, nes su kiekvienu iš jų per dieną praleidžiame po valandą ar net pusantros.

Fizinio rengimo trenerio darbas man – pomėgis

Ar daug kūrybos, išradingumo prireikia treniruojant „Santa.lt“ komandą? Kokio labiausiai pasirengimo reikia sportuojantiems medikams, ar jis yra individualus kiekvienam, o gal tinka vienodai visiems?

Nuo pat pradžios vadovaujamės mūsų ligoninės vadovo akad. dr. Kęstučio Strupo palaiminta idėja, kad sportas, krepšinis vienija, suartina įvairų specialybių medikus. Stengiamės parodyti, kad medikai ne tik sugeba gerai dirbti savo darbą, bet ir geba būti fiziškai aktyvūs. Mūsų komandoje – chirurgai, terapeutai, studentai, rezidentai. Kaip ne vienerius metus dirbančiu specialistu, jie manimi pasitiki, klausia patarimų. Jei susiduriame su didesne trauma, tai į pagalbą ateina komandoje žaidžiantys traumatologai, o vėliau pritaikau kineziterapijos elementus, kad mūsų komandos nario fizinė forma greičiau atsistatytų. Be abejonės, prie kiekvieno reikia individualaus priėjimo bei treniruočių plano – ne visi atviriau paklausia, kreipiasi pagalbos, yra ne vienas, kuris laikosi savotiškos katino pozicijos – išsilaižysiu. Esu įgijęs komandos narių pasitikėjimą ir stengiuosi jį išlaikyti.

Ruošiate komandos narius įdomiai ir įvairiai… Gal galite atskleisti paslaptį – kaip tai pavyksta?

Dauguma mūsų komandos narių jau turi kokią nors krepšinio bei fizinio rengimo treniruočių patirtį – yra buvę krepšinio mokyklų nariais ir panašiai. Ne visos tos patirtys yra pavyzdinės. Todėl tenka šiuos žmones iš naujo sudominti, parodant naujas, įvairiapuses fizinio rengimo ir kineziterapijos priemones. Mūsų komandos fizinio rengimo treniruotės vyksta ne tik salėje, bet ir lauke, stadione. Esame treniravęsi su laisvo kybojimo sistemomis (TRX diržais), dideliais ir mažais terapiniais kamuoliais, įvairaus pasipriešinimo juostomis, nestabiliomis plokštumomis bei laisvais svoriais. Esant intensyviam treniruočių ir varžybų režimui naudojame atsigavimo priemones (fizioterapijos elementus, masažo elementus, teipavimą). Naudojame bevielį Compex SP 8  aparatą optimizuojantį jėgą ir ištvermę, padedantį greičiau atsigauti po krūvių. Stengiuosi,  kad kiekviena treniruotė būtų kitokia, o ne standartinė, šabloniška. Kiekvienam skiriama individualizuota programa – kad kiekvienas sustiprintų savo silpniąsias vietas, greičiau taptų dar geresnis krepšininkas, o kartu kad būtų įdomu ir linksma. Stengiamės, kad didesnioji dalis pratimų būtų komandiniai – kad kokį nors pratimą reikėtų atlikti su komandos draugu. Tai suteikia pasitikėjimą komandos nariu, leidžia jį geriau pažinti, pajuokauti ar net pyktelėti, jei kas nors ne taip. Tai kartu fizinė ir psichologinė treniruotė.

Kuo Jums įdomus fizinio rengimo trenerio darbas? Ką gaunate iš jo sau, ką išmokote?

Man tai yra neįkainojama patirtis. Prisimenu savo ankstesnę patirtį – teko susidurti ir su trenerių klaidomis. Dėl to įgijau kūno kultūros ir sporto veiklos leidimą (trenerio licenziją), kuris leido susipažinti su treniravimo bei fizinio rengimo ypatybėmis ir padeda sugretinti ir papildyti savo tiesioginį darbą kartu su fizinio rengimo trenerio darbu. Malonu dirbti su žmonėmis, kurie tavimi pasitiki, matyti efektą, sulaukti rezultato, matyti, kad vyrai džiaugiasi pastiprėję, ar dėl to, kad jiems mažiau skauda, greičiau sugijo trauma. Manau, kad ši patirtis gali praversti ateityje, netgi galėsiu panaudoti skyriuje dirbdamas su pacientais – tiek ir įvairius pratimus, tiek ir psichologijos žinias.

Santa.lt komandoje žaidžiu jau antrus metus

Jūs ir pats esate „Santa.lt“ komandos narys – žaidžiate, dalyvaujate varžybose. Tenka derinti dar ir žaidėjo bei trenerio vaidmenis… Kaip sekasi?

Kartu su „Santa.lt“ komanda aš jau antri metai. Daugelį žaidėjų pažįstu gerokai iš ankščiau, žaidėme kitose komandose. Dėl to norėdami gerai pasiruošti šiemet nuo rugpjūčio pradžios pradėjome rinktis du–tris kartus per savaitę. Bėgiojame, mankštinamės, bandome būti pavyzdžiu kitiems gydytojams ar studentams, kad reikia ne tik dirbti, bet ir judėti, kad turime ne tik gydyti kitus, bet ir neužmiršti savo sveikatos. Juk jei patys, liaudiškai tariant, sulūšime, tai nebegalėsime padėti kitiems. Judėdami, sportuodami galime išlikti ilgiau stipresni, sveikesni.

Komandos sėkmė anaiptol nėra paskutinėje vietoje. Pernai mūsų komanda žaidė Vilniaus miesto mėgėjų lygoje, tai tęs ir šiemet – bandys parodyti, kad gali lygiai taip pat sėkmingai žaisti su kitais neprofesionalais. Komandos išskirtinumas – žaidžiantieji vienaip ar kitaip susiję su medicina. Pernai sužaidėme kelias rungtynes ir su medikų komandomis – dalyvavome medikų kalėdiniame krepšinio turnyre, kuriame susirungėme su Kauno medikų komanda. Turnyre Gardine iškovojome pirmąją vietą.

Fizinio rengimo trenerio darbas yra papildomas indėlis į komandos veiklą, siekiant geresnių komandos rezultatų. Man tikrai smagu taip leisti laiką po darbo, ir džiugu, kad esu naudingas vaikinams.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.