LT EN
Spalio 16 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Pasaulinė krūties diena: pasitikrinkime dėl krūties vėžio

2014 10 15

Krūties vėžys – dažna onkologinė liga. Ją būtų galima įveikti, jei moterys laiku pasitikrintų sveikatą. Tai dar sykį primenama spalio 15-ją, Pasaulinę krūties dieną. Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė, Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistai ir Lietuvos medicinos studentų asociacijos nariai šią dieną ragina moteris pasitikrinti dėl krūties vėžio.

„Ketvirtadalis Lietuvos moterų, 2011 metais susirgusių krūties vėžiu, dar neturėjo 50-ies, – sakė Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė. – Tai iš tiesų didžiulė valstybinio svarbumo problema, nes šioms socialiai aktyvioms, dar vaikų iki galo neužauginusioms jaunoms moterims mes turime užtikrinti ir kuo ankstyvesnę diagnostiką, ir gydymo kokybę bei prieinamumą, ir, neabejotinai, gyvenimo kokybę po gydymo.“

Tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje krūties vėžys išlieka neabejotinai dideliu rūpesčiu, nuolat užimančiu pirmąsias statistikos lentelės eilutes.  Kaip kovoti su krūties vėžiu – ši problematika labai aktyviai tiriama ir analizuojama visame pasaulyje. Ankstyvoji diagnostika šios ligos atveju ypač svarbi – kuo anksčiau diagnozuojamas krūties vėžys, tuo geresnių gydymo rezultatų galima tikėtis.

„Krūties vėžio prognozė gana gera, palyginti su kitų piktybinių navikų, – sakė NVI gydytoja onkologė dr. Daiva Gudavičienė. – Dėl ankstyvesnio ligos diagnozės nustatymo, dėl plataus mamografinių tyrimų ir patikros programų įdiegimo, dėl taikomo efektyvaus gydymo Lietuvoje gerėja krūties vėžiu susirgusių pacienčių išgyvenamumo rodikliai.“

Lietuvoje vykdoma atrankinė moterų patikros dėl krūties vėžio programa. Pasak NVI onkologės R. Briedienės, šios programos tikslas – sumažinti mirtingumą nuo krūties vėžio. „Lietuvoje mamografinė patikra atliekama 50–69 metų amžiaus moterims kas dvejus metus, tačiau krūties vėžiu serga ir moterys iki 50 metų. Tai turėtų atsiminti kiekviena moteris. Tikimės ir didesnio šeimos gydytojų budrumo“, – R. Briedienė skatina pacientes ir šeimos gydytojus būti atidžiais ir rūpintis sveikata.

Statistika
2011 m. Lietuvoje krūties vėžys buvo diagnozuotas 1541 moteriai.
Jaunų, nuo 30 iki 54 metų, moterų grupėje krūties vėžys išlieka dažniausia onkologine liga.
Tik 65,9 proc. naujų krūties vėžio atvejų liga diagnozuojama ankstyvųjų stadijų. Apie 500 moterų į gydytojus kreipiasi jau ligai pažengus.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.