LT EN
Sausio 20 d., PIRMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Pirmasis Europos chirurgų tarybos sertifikuotas koloproktologas Baltijos šalyse – Santaros klinikose

2019 04 30

Nuotr. ©Delfi

Kovo mėnesį Miunchene, Vokietijoje, vykusiame Europos chirurgų tarybos rengiamame koloproktologijos egzamine savo žinias įvertino ir Santaros klinikų Pilvo chirurgijos centro chirurgas prof. dr. Tomas Poškus. Sėkmingai išlaikytas egzaminas ir įgytas Europos koloproktologo sertifikatas įkvepia stiprinti koloproktologijos specialybės prestižą Lietuvoje ir dalintis žiniomis su kolegomis, teigia profesorius.

„Egzaminas buvo skirtas koloproktologijos subspecialybei, kuri Lietuvoje, mano manymu, nėra visiškai deramoje vietoje – ji laikoma chirurgijos ar abdominalinės chirurgijos dalimi, kadangi dauguma chirurgų savo praktikoje vienaip ar kitaip susiduria su koloproktologija. Daugelyje šalių tai yra atskira chirurgijos subspecialybė, apimanti kolorektinį vėžį, opinį kolitą bei Krono ligą ir proktologines ligas – išangės fistules, hemorojų ir kt. patologiją“, – sakė prof. T. Poškus.

Profesorius pastebi, jog retų, sudėtingų ligų atveju geriausiai gali padėti tie specialistai, kurie dažniau susiduria su šiomis ligomis ir labiau išmano jų diagnostikos ir gydymo ypatumus.

Pasirengimas egzaminui – kasdienė praktika

Egzamine iš viso dalyvavo 22 medikai, kurių didžiąją dalį sudarė vokiečiai, taip pat buvo ir specialistų iš kitų šalių – Olandijos, Ispanijos, Baltarusijos, Jungtinėje Karalystėje dirbantys medikai iš Pakistano, Indijos. Prof. Tomas Poškus buvo vienintelis lietuvis, laikęs šį egzaminą bei pirmasis Baltijos šalių chirurgas, gavęs šį įvertinimą.

Pasak jo, tokie egzaminai svarbūs ne tik medikui ar jo atstovaujamai gydymo įstaigai, bet ir visai Lietuvai ir net Rytų Europos regionui.

T. Poškus su egzaminų komisijos pirminiku prof.David Zimmerman (Olandija)

„Nors mus egzaminuoja kolegos koloproktologai, ne paslaptis, jog žmonės iš Rytų Europos šalių vertinami šiek tiek žemiau. Bendraudamas su egzaminatoriais pastebėjau, jog jie buvo maloniai nustebę, kad mes nelabai atsiliekame nuo jų tiek teoriniame, tiek praktiniame lygmenyje“, – pastebi prof. T. Poškus.

Registracija egzaminui vyko dar lapkričio mėnesį, tačiau galima drąsiai sakyti, jog iš tiesų pasirengimas trunka visus 20 praktikos metų. Egzaminą besiruošiantys laikyti medikai turėjo atitikti minimalius kvalifikacijos reikalavimus – nurodyti atliktų operacijų ir endoskopinių tyrimų skaičių, pateikti tai patvirtinančius dokumentus su rezidentūros vadovo parašu. Pats egzaminas – trijų dalių dvi dienas trukęs renginys, kiekvieną kandidatą egzaminuojant bent 6 skirtingiems vertintojams. Paprastai egzamino neišlaiko apie 20 procentų kandidatų, šįkart buvo maloni išimtis – nepavyko tik 1 iš 22 bandžiusiųjų.

Aktyviai dalijasi sukaupta patirtimi

„Egzaminas yra svarbus ta prasme, jog Lietuvos medikai tampa lygiaverčiais specialistais Vakarų šalims. Nuolatos tenka dalyvauti JAV, Europos ir kitų pasaulio šalių organizuojamose konferencijoje – birželį skaitysiu pranešimą koloproktologų suvažiavime JAV, liepą – Jungtinėje Karalystėje, rugsėjį – Austrijoje vyksiančiame Europos koloproktologų suvažiavime. Įsiminė Australijoje ir Pietų Korėjoje vykę koloproktologų suvažiavimai, kuriuose taip pat turėjome galimybę pristatyti pranešimus“, – savo patirtimi dalijosi profesorius.

Lietuvoje vykstančiose koloproktologų konferencijose medikai nuolatos dalijasi patirtimi ir skaito pranešimus Lietuvos kolegoms – chirurgams, koloproktologams bei kt. specialybių gydytojams.

Paklaustas, iš kur semiasi įkvėpimo ir ryžto nuolat mokytis, prof. T. Poškus prisiminė savo mokytojus. „Šiuo metu Klaipėdoje dirbantis prof. Narimantas Samalavičius pats yra koloproktologijos entuziastas ir moderniosios koloproktologijos aktyviausias propaguotojas Lietuvoje. Jis daugiausiai prisidėjo prie mano, kaip koloproktologo, teorinio ir praktinio pasiruošimo. Taip pat svarbus autoritetas mano profesiniame kelyje buvo a.a. Romanas Drąsutis, buvęs ilgametis Vilniaus universitetinės Raudonojo Kryžiaus ligoninės Chirurgijos skyriaus vedėjas. Jis gal neturėjo tiek galimybių keliauti ir tokio aprūpinimo technologijomis, koks yra dabar, tačiau buvo tarptautinio lygio chirurgas technikas, nuostabus žmogus ir neprilygstamas mokytojas“, – kolegomis vėliau tapusius mokytojus prisiminė jis.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.