LT EN
Sausio 23 d., KETVIRTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Pulmonologė Asta Kaminskienė: nemėgstu laiko švaistyti veltui

2016 08 17

Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninės vedėja Asta Kaminskienė ligoninėje dirba nuo pat studijų baigimo 1989-aisiais. 14 metų ji vadovauja Suaugusiųjų tuberkuliozės skyriui. Gydytoja neslepia, kad vienintelis laikas, kai negalvoja apie darbą, yra ilgai planuotos atostogos kasmet vis kitoje pasaulio šalyje ir valandos, kurias ji leidžia su 1,5 ir 3 metų anūkais. Visą kitą laiką gydytoja gyvena ligoninės ir savo pacientų rūpesčiais.

Tad ne veltui Santariškių klinikų apdovanojimuose A. Kaminskienė buvo kolegų įvertinta ir apdovanota Tikrojo pašaukimo statulėle. Gydytoja sako, kad šis įvertinimas jai labai svarbus. „Statulėlę parsinešiau namo, pastačiau garbingoje vietoje ir ji mane kasdien džiugina. Manau, kiekvienam svarbus moralinis  įvertinimas, parodytas dėmesys“, – sako gydytoja.

Paciento padėka – didžiausias džiaugsmas

„Dailininkas nupiešia piešinį ir tuomet džiaugiasi juo, jo kompozicija, spalvomis. O gydytojui didžiausią džiaugsmą teikia pagydytas sunkus ligonis. Tai ir yra tas variklis, kuris skatina dirbti“, – sako A. Kaminskienė.

Kadangi tuberkuliozės gydymas trunka mažiausiai pusę metų, su daugeliu pacientų užsimezga šiltas ryšys. Tuberkulioze sergantiems ligoniams gydytojas dažnai tampa ir psichologu, ir socialiniu darbuotoju.

„Tuberkuliozė vis dar yra stigma. Mitas, kad ja serga tik asocialūs asmenys. Užsikrėsti gali kiekvienas. Gydome verslininkus, mokytojus, gydytojus, profesorius, studentus. Tiesiog žmonės tai slepia, apie tai nekalba. Todėl mūsų pareiga yra padėti žmonėms ne tik išgyti, bet ir susitaikyti su liga psichologiškai. Pasitaiko ir atvejų, kai stengiamės žmogui padėti atsistoti ant kojų, ieškoti darbo, būsto, paramos, artimųjų. Manau, kad šią sritį pasirinkę gydytojai yra nepakankamai įvertinami ir tikiuosi, kad tai pasikeis“, – sako gydytoja.

Du būdai mintims pailsinti

Trijų vaikų  mama ir dviejų anūkų močiutė itin vertina laiką, praleistą su šeima. Gydytoja prisipažįsta, kad daug laiko skiria darbui ir retai kada pavyksta visiškai „išjungti“ mintis. Vienas iš atsipalaidavimo būdų – kelionės.

„Kasmet su vyru aplankome vis kitą  pasaulio šalį. Kelionės planavimas – mano hobis ir atsipalaidavimo būdas. Man patinka pažinti kitus kraštus, įsilieti į kitą kultūrą, paragauti patiekalų. Tik kelionėse pavyksta ištrūkti iš kasdienybės ir pamiršti rūpesčius. Bene įsimintiniausia kelionė – 2000metais  su maldininkų grupe aplankytas Izraelis. Dabar svajoju aplankyti Tailandą“, – pasakoja A. Kaminskienė.

Kitas patikimas minčių nukreipimo būdas – knygų skaitymas. Dažnai jos – taip pat apie tolimus kraštus, kitas kultūras. „Mėgstu įvairias knygas, grožinę literatūrą. Tik lėkštiems meilės romanams  neskiriu  laiko“, – šypsosi gydytoja, šiuo metu įnikusi į  Gregory David Roberts romaną „Šantaramas”.

Tikisi, kad mediko kelią pasirinks anūkai

Nė vienas iš trijų A. Kaminskienės vaikų nenuėjo mamos pėdomis ir nepasirinko medicinos. „Matyt, išsigando ilgų studijų metų, įtemptų darbo valandų, budėjimų. Aš pati esu darboholikė, ir dabar dirbu trijose darbovietėse.Matyt, vaikus tai atgrasė. Viliuosi, kad gal anūkai seks mano pėdomis“, – šypsosi gydytoja.

A. Kaminskienė viliasi, kad tuberkuliozės stigma bus įveikta bendru valstybės, gydytojų ir visuomenės darbu, o sąlygos gydytojams ir pacientams pagerės kartu su kylančiu naujos ligoninės pastatu ir naujomis galimybėmis, atsiradusiomis Infekcinių ligų ir tuberkuliozės ligoninei įsiliejus į VUL Santariškių klinikas.

„Jeigu esi gydytojas iš pašaukimo, nėra didelio skirtumo, kokią sritį pasirinksi. Ar gydysi širdį, ar plaučius, galutinis pasitenkinimas aplankys kaskart, kai pacientas ištars „ačiū“. Linkiu jauniesiems kolegoms nepabūgti rinktis ir nepopuliarias sritis. Pacientai čia, tuberkuliozės ligoninėje, per ilgą gydymo laikotarpį tampa jau ne tik pacientais, bet ir draugais. Susitinki po kelių ar net keliolikos metų ir paaiškėja, kad ne tik jis tave, bet ir tu jį prisimeni. Gal ne visi patikės, bet mes iš tiesų mylim ir gerbiam savo pacientus“, – sakė medikė

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.