LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Sėkmingai apginta disertacija tema “Kūdikių ir mažų vaikų mitybinių mažakraujysčių ryšys su sveikatos rodiklių ir išmatų mikrobiotos pokyčiais”

2019 01 16

Vaikų onkohematologijos skyriaus gydytoja vaikų hematologė Audronė Mulevičienė apgynė biomedicinos mokslų daktaro disertaciją „Kūdikių ir mažų vaikų mitybinių mažakraujysčių ryšys su sveikatos rodiklių ir išmatų mikrobiotos pokyčiais”. Mokslinė vadovė – prof. dr. Augustina Jankauskienė.

Lietuvoje mitybinė kūdikių ir mažų vaikų mažakraujystė išlieka aktuali problema, tačiau iki šiol didžiausias dėmesys skirtas ankstyvajai ligos diagnostikai bei gydymui.  Šio tyrimo tikslas buvo įvertinti kūdikių ir mažų vaikų iki 36 mėnesių amžiaus mitybinių mažakraujysčių ryšį su antropometrinių rodiklių, mitybos ypatumų ir išmatų mikrobiotos pokyčiais Vilniaus miesto ir rajono savivaldybėje. Nustatyta, kad mitybine geležies stokos mažakraujyste (mGSM) sirgusiųjų grupėse buvo daugiau mažo gimimo svorio ir sparčiau gimimo svorį padvigubinusių kūdikių ir vaikų. Nepakankama dietos įvairovė didino riziką susirgti mGSM kūdikystėje, o vėlyvas mėsos įtraukimas į mitybą, karvės pieno ir saldintų produktų vartojimas – susirgti antraisiais–trečiaisiais gyvenimo metais. Taip pat nustatyti mitybinių mažakraujysčių profilaktikos trūkumai pirminėje sveikatos priežiūros grandyje: žindymo skatinimo, palaikymo ir saugojimo stoka, netinkamos papildomo maitinimo rekomendacijos, specifinių profilaktikos priemonių taikymo spragos. Naujos kartos sekoskaitos metodu ištyrus išmatų mikrobiotos 16S rRNR geno V3-V4 regioną, paaiškėjo, kad mGSM susijusi su sveikatai nepalankiais pokyčiais: sumažėjusiu Bifidobacteriaceae/ Enterobacteriaceae santykiu, sumažėjusia Coriobacteriaceae šeimos bakterijų santykine gausa ir padidėjusia Veillonellaceae šeimos bakterijų santykine gausa.  Remiantis rezultatais parengtas kūdikių ir mažų vaikų mitybinių mažakraujysčių profilaktikos algoritmas.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.