LT EN
Rugpjūčio 24 d., ŠEŠTADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Šimtmečio Lietuvos slaugos istorija jau skaitytojų rankose

2018 11 16

Lapkričio 14 d. Lietuvos medicinos bibliotekoje su nenusakomu jauduliu buvo sutikta ir į slaugos specialistų, kolegijų, universitetų atstovų ir kitų skaitytojų rankas perduota knyga „Lietuvos slaugos istorija 1918 – 2018“.

Renginį pradėjusi Lietuvos medicinos bibliotekos direktorė Salvinija Kocienė pasveikino visus susirinkusius į dar vienos Lietuvos medicinos istoriją praturtinančios knygos sutiktuves, žodį perdavė Sveikatos priežiūros ir farmacijos specialistų kompetencijų centro direktoriui Juozui Ruoliai, kuris rankose laikydamas knygą sakė, jog jis su šia knyga, kaip su Biblija, nori visus palaiminti ir dėkojo knygos iniciatoriams ir redakcinei kolegijai už šventą darbą, kurį jie atliko rinkdami medžiagą ir dėdami į vieną aruodą – šią knygą.

Visi kalbėjusieji atkreipė dėmesį į tai, ar įmanoma per metus parengti šitokią knygą, kurioje sudėta visa Lietuvos slaugos istorija nuo pradžių pradžios, kurioje pateikiami skirtingi slaugytojo profesijos raidos aspektai įvairiais istoriniais tarpsniais, parodantys, kaip slauga iš savanoriškos neformalios veiklos tapo savarankiška ir mokslo žiniomis grįsta profesija.

„Autorių kolektyvo parengtoje knygoje „Lietuvos slaugos istorija 1918 – 2018“, skirtoje Lietuvos valstybės šimtmečio metinėms pažymėti, pirmą kartą išsamiai nušviesta šimtmečio slaugos istorija Lietuvoje. Leidinys bus naudingas slaugytojams ir jų kolegoms, slaugos studentams, slaugos mokslininkams ir visiems, besidomintiems Lietuvos slaugos istorija“ – taip apie knygą atsiliepė recenzentas doc. Dr. Vytautas Siudikas.

Knyga „Lietuvos slaugos istorija 1918 – 2018“

Knygos sudarytoja prof. dr. Olga Riklikienė žodį tarė iš už Atlanto ir džiaugėsi, kad anksčiau nei Lietuvoje pristatyta knyga džiugino ne tik knygos redakcinės kolegijos narę ir autorę doc. Dr. Laimą Mariją Karosas (Yale University, School of Nursing), bet ir jos kolegos.

Šios knygos parengimo iniciatorė ir variklis Loreta Gudelienė Gudelevičienė laikydama rankose knygą visą laiką šypsojosi ir sakė, kad jei ne 2018 m. slaugos žurnalo „Slauga. Mokslas ir praktika“ 20-čio minėjimas, kurio metu ir kilo idėja iš jau surinktos medžiagos bandyti parengti knygą, tai šios knygos gal ir nebūtų buvusios. O ir laikas tam tinkamas – Lietuva švenčia nepriklausomybės šimtmetį, organizuota slauga Lietuvoje prasidėjo taip pat prieš šimtą metų. Nuostabus sutapimas – knyga tapo dovana Lietuvai ir jos žmonėms, medicinos ir slaugos istorijai.

Keletas žodžių iš užsklandose tarp skyrių pateiktų citatų.

„Sesuo yra ligonio draugas. Nepalikite silpno ligonio vieno. Paimkite už rankos, paglostykite. Ateikite su vilties pilnu veidu, geromis akimis. Kol dūšia kūne, tol viltis pas Dievą. Kada baigiasi daktaro platus kelias, lieka seselės siauras takelis“, – 1930 m. rašė gailestingoji sesuo V. Monkutė.

„Pagarbus bendravimas, geras žodis ir pagyrimas slaugoje – labai svarbus ir reikalingas. Turime ne tik jų laukti iš kitų, bet pirmiausia patys privalome juos ištarti kitiems. Labai džiaugiuosi, kad tai yra profesija, kurioje nuolat galiu tobulinti ne tik  profesines, bet ir asmenines savybes“ – teigia jaunoji slaugos specialistė Julita Gudelytė.

Knyga praturtinta asmenvardžių rodykle bei daugiau nei 1000 bibliografinių įrašų, kuriuos surinko Lietuvos medicinos bibliotekos bibliografė Ramutė Stankevičienė.

Renginio dalyvius džiugino senosios muzikos ansamblis „Puelli vilnenses“ (vadovė Giedrė Strikulienė) atliekami šokiai ir šilti žodžiai.

Knygą galima rasti bibliotekoje, taip pat sklaidyti ir skaityti ir internete adresu: http://www.sskc.lt/uploads/Slaugos%20knyga%202018/Knyga_Lietuvos%20slaugos%20istorija.pdf

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.