LT EN
Gruodžio 8 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Sistemų biologams darbas ne tik Lietuvoje, bet ir ES

2018 06 14

„Galima drąsiai teigti, kad tiek Lietuvoje, tiek užsienyje sistemų biologų poreikis yra ir, artimiausioje perspektyvoje, tik didės“, - sako VU Medicinos fakulteto profesorė dr. Audronė Jakaitienė

Vilniaus universitete (VU) startuoja unikali ir Baltijos šalyse analogų neturinti tarpkryptinė Sistemų biologijos magistro programa. Tai „pirmoji kregždė“ ne tik VU Medicinos fakultete ir Lietuvoje, bet net ir Baltijos šalyse.

Jungia kelių mokslų žinias

Programa sukurta bendra trijų VU padalinių – Gyvybės mokslų centro, Matematikos ir informatikos fakulteto bei Medicinos fakulteto – iniciatyva. Programos koordinatorė VU Medicinos fakulteto profesorė dr. Audronė Jakaitienė sako, kad poreikį padiktavo pačių mokslininkų tarptautinė tarpdalykinė patirtis ir matymas, kad spartus naujų molekulinių tyrimų technologinių vystymasis kelia naujus reikalavimus specialistų, dirbsiančių biotechnologijų, farmacijos, aplinkos ir sveikatos apsaugos sektoriuose.

Fizinis darbas gali būti greitai robotizuotas, o analizuojamų duomenų apimtys tik auga. Sudėtinga tikėtis, kad medikas ar biologas lengvai gebės nuskaityti itin didelio dydžio failą bei išfiltruos jo mokslinei hipotezei patikrinti reikalingą informaciją. Antra vertus, informatikas ar matematikas gana lengvai atliks paminėtą užduotį, tačiau jam pritrūks žinių prasmingai suvokti ir interpretuoti gautą informaciją.
Nauja Sistemų biologijos magistro programa sujungia medicinos, gyvybės, matematikos bei informatikos mokslų žinias. Programa orientuota į medicinos technologijas.

Kokie iššūkiai laukia šių specialistų? „Kaip pavyzdys, gali būti šiuolaikinė klinikinė praktika, kur, kaip jau minėta, susiduriama su vis didesniais informacijos kiekiais, ar tai būtų tinkamiausio gydymo parinkimas, ar prognozės pateikimas, ar genetinės informacijos vertinimas. Sveikatos priežiūra vis labiau pereina personalizuotos medicinos modelio link, o tai lems, jog genomo, epigenomo, metabolomo, vaistų sąveikos ir kitų duomenų analizė taps rutininio klinikinio sprendimo priėmimo dalimi.

Sistemų biologija suteikia platų supratimą apie šiuos sudėtingus duomenų rinkinius pradedant nuo laboratorijos įgūdžių ir to, kaip šie duomenys gaunami iki šiuolaikinių bioinformatikos analizės įrankių, kurie padeda aptikti dėsningumus ir suteikia informacijos, galinčios padėti priimti klinikinį sprendimą. Sistemų biologija suteikia įrankius, kurie bus neatsiejama ateities sveikatos priežiūros sistemos dalis“, – šios studijų programos platų pritaikymą grindžia prof. A.Jakaitienė.

Dėstoma anglų kalba

Programos koordinatorė tvirtina, kad tai aukštos kokybės, lanksti, atspindinti pasaulines tendencijas programa. Ji yra orientuota į šalies ir tarptautines darbo rinkas, studentų poreikius bei talentų ugdymą. Studijų programa bus dėstoma anglų kalba. Tai ne šiaip sau. „Nors šiandien Lietuvos rinkoje yra tokių specialistų poreikis, bet tai greitai gali užsipildyti, todėl inicijuojama tarptautinė programa, pagal kurią parengti specialistai galės lengvai integruotis į Europos Sąjungos darbo rinką,“ – pažymi profesorė.
Ši studijų programa yra parengta moduliniu principu, visus modulius dėstant intensyviai ciklais. Tokiu būdu mokymosi sistema bus lanksti, leisianti į procesą įtraukti būsimus darbdavius bei užsienio ekspertus.

Laukiami sveikatos, gyvybės, informatikos ar net inžinerinių ir technologinių mokslų krypčių bakalauro studijų absolventai. Profesorė sako jau sulaukusi susidomėjusiųjų. O šių specialistų laukia ne tik Lietuvos, bet ir ES rinka. Jie paklausiausi biotechnologijų srityje, tačiau laukiami ir biomedicinoje, farmacijoje, maisto pramonėje, žemės ūkyje – žinių pritaikymas itin platus. Iš tiesų, patvirtina profesorė, nėra daug specialistų, kurie turėtų modeliavimo ir programavimo žinias bei suprastų biologinių sistemų funkcionavimo principus.
Tad, anot profesorės, galima drąsiai teigti, kad tiek Lietuvoje, tiek užsienyje sistemų biologų poreikis yra ir, artimiausioje perspektyvoje, tik didės.

 

Daugiau informacijos apie programą galite rasti paspaudę šią nuorodą.

 

Informacijos šaltinis lsveikata.lt 

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.