LT EN
Vasario 17 d., SEKMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Tarp žiemos ir pavasario: odą saugokite ir nuo šalčio, ir nuo saulės

2018 03 12

Medikai pastebi, kad šaltuoju metų laikotarpiu paūmėja kai kurie odos susirgimai. Pirmiausia tai – lėtinės egzemos, dermatitai, žvynelinė. Santaros klinikų Dermatovenerologijos centre dirbanti gydytoja dermatovenerologė Inga Kisielienė atkreipia dėmesį, kad pavasarėjančių orų pavojai labai panašūs į žiemiškus, be to, ankstyvas pavasaris gali būti ir gana apgaulingas.

„Šaltuoju sezonu paūmėjančios odos ligos yra glaudžiai susijusios su mūsų odos sausumu ir barjerine būkle. Šiuo metu, kaip taisyklė, mūsų odą papildomai veikia tokie veiksniai, kaip šaltis, temperatūrų kaita, vėjas, sniegas, šildymo sezonu padidėjęs patalpų sausumas – sumažėja santykinė drėgmė. Visa tai pablogina mūsų odos būklę. Poveikį turi ir tai, kad mažiau gauname ultravioletinių saulės spindulių, kurie slopina uždegimą, skatina odos atsinaujinimo procesus, taip pat skatina vitamino D gamybą, stiprinančio imuninę sistemą, gamybą“, – aiškina gydytoja dermatovenerologė I. Kisielienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad šalto oro poveikio stiprumas priklauso ne nuo realios, o juntamos temperatūros, kurią dabar galime sužinoti per orų įvertinimui skirtas programėles. Kartais, esant vėjui ir drėgnam orui, keli laipsniai šalčio gali turėti tokį patį poveikį, kaip ir esant 20 laipsnių šalčio temperatūrai.

Tiems, kurie kenčia nuo egzemos ar dermatito, ar kurių oda šaltuoju metų laikotarpiu linkusi išsausėti, gydytoja I. Kisielienė siūlo keletą priemonių.

  1. Prauskitės sausai odai skirtais prausikliais. Šie prausikliai paprastai turi žemesnio rūgštingumo pH. Įprastam muilui ar prausikliams būdingas labiau šarminis pH, kuris labai išsausina odą. Tuo tarpu sausai odai skirti prausikliai turi artimą odai pH (4-6), dėl to jie ne taip išsausina odą, padeda išsaugoti jos apsauginį sluoksnį.
  2. Drėkinkite odą. 1–2 kartus per dieną tepkite viso kūno odą drėkinančiu kremu, arba emolientu. Jei žmogus pasinaudojo dušu arba išsimaudė vonioje, šią priemonę rekomenduojama panaudoti iškart – per pirmąsias tris minutes. Nusausinkime odą ir patepkime. Taip pasieksime daug stipresnį drėkinantį poveikį nei kad pasitepę odą po valandos.
  3. Saugokite odą nuo dirgiklių. Eidami į lauką, nepamirškite užsidėti kepurės, apsivynioti šaliko, apsimauti pirštinių.
  4. Esant minusinei temperatūrai, vėjuotam orui, tepkite odą riebesniu kremu. Tai daugiau riebalų, arba lipidų, turintis kremas. Šį kremą reikėtų naudoti likus pusvalandžiui iki išeinant į lauką.
  5. Eidami pasivaikščioti vėjuotu, žvarbiu oru, naudokite ypač riebų kremą nuo šalčio. Toks vien tik iš riebalų – vazelino, parafino ar taukmedžio sviesto – pagamintas kremas apsaugos odą nuo nušalimo. Šis kremas sudaro riebią apsauginę plėvelę. Jį galima tepti prieš pat išeinant į lauką.
  6. Saulėtą dieną leisdami sniego aplinkoje naudokite kremą nuo saulės (su vadinamuoju SPF faktoriumi). Kadangi sniegas gerai atspindi ultravioletinius saulės spindulius, žmogus patiria dvigubą jų poveikį. Dėl to ilgiau būnant ant sniego gali būti ardomos odos kolegeno ląstelės – oda gali nudegti arba tai gali paskatinti odos vėžio vystymąsi.

„Jei kitu metų laiku žmogus neturi odos problemų, bet šaltuoju laikotarpiu jaučia, kad oda išsausėjo, vietomis išryškėjo paraudimų, įtrūkimų, pradėjo niežėti, tokiu atveju reikėtų kreiptis į gydytoją. Jei žmogus serga lėtinėmis ligomis – atopiniu dermatitu, žvyneline, egzema – ir mato, kad padaugėjo bėrimų ar jie išplito, be įprastų naudojamų priemonių galima būtų išbandyti šviesos arba ultravioletinių spindulių terapiją, kurią skiria gydytojas“, – aiškina gydytoja.

Dermatovenerologė nerekomenduoja minėtiems odos problemų turintiems žmonėms savarankiškai bandyti ieškoti pagalbos soliariumuose.

„Mes turime galimybių apskaičiuoti, kiek ultravioletinių spindulių žmogus gauna, ir parinkti tinkamiausią jų dozę. Per didelis jų kiekis gali ne tik sukelti nemalonių reiškinių, pavyzdžiui, odos peršėjimą, bet ilgainiui tapti odos vėžio priežastimi. Per didelės ultravioletinių spindulių dozės taip pat paspartina odos senėjimo procesus“, – perspėja I. Kisielienė.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.