LT EN
Kovo 19 d., PIRMADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Turime vieną odą ir privalome saugotis nuo saulės

2017 05 05

Tik 14 proc. europiečių laikosi apsaugos nuo saulės patarimų, nors apie gresiantį pavojų žino net 91 proc.  Gegužės antrąjį penktadienį šiemet visoje Europoje vykdoma sąmoningumo apie odos vėžį ugdymo kampanija, kuria pabrėžiama būtinybė keisti apsisaugojimo nuo saulės įpročius. Euromelanomos kampanijos sąmoningumo šūkis šiemet – „Turi tik vieną odą. Tavo oda – nepakeičiama“.

Kviečia pasitikrinti nemokamai

2017 metų Euromelanomos kampanijos tikslas – atkreipti žmonių dėmesį į savo brangiausią ir vienintelį nepakeičiamą rūbą – odą. Dėl nepalankių oro sąlygų šiais metais akcija Lietuvoje atidedama į birželio 9 d. Visus pageidaujančius pasitikrinti savo odą Lietuvos dermatovenerologai birželio 9 d. nuo 12 val. iki 17 val. kviečia į Vilniaus Rotušės aikštę.

Lietuvos Euromelanomos kampanijos organizatorė ir koordinatorė, Lietuvos dermatovenerologų draugijos prezidentė, VUL Santaros klinikų Dermatovenerologijos centro profesorė konsultantė Matilda Bylaitė-Bučinskienė pristatydama šių metų kampaniją sako, kad norima atkreipti žmonių dėmesį, kiek jie iš tiesų žino apie ultravioletinių saulės spindulių žalą ir odos vėžį ir ką realiai daro, kad apsaugotų savo odą nuo saulės.

„Gausi saulės apšvita ir mūsų elgsena saulėtą dieną turi kumuliacinį ir tolimesnes pasekmes lemiantį efektą. Naudodami aiškius ir visiems suprantamus simbolius, siekiame pakeisti apsisaugojimo nuo saulės įpročius ir skatiname saugią elgseną saulėje“, – sako profesorė.

Ragina naudoti apsaugos priemones

Tinkamos apsaugos nuo saulės priemonės – tai aukšto lygio apsauginio faktoriaus kremai saulės veikiamoms kūno vietoms, akinių nuo saulės su ultravioletinių (UV) filtrų naudojimas, skrybėlės ar kepurės bei drabužių ilgomis rankovėmis dėvėjimas bei buvimas šešėlyje, kur tai yra įmanoma.

Net mažos UV spindulių dozės gali kauptis ir neigiamai veikti odą. Jeigu kasdien kiekvienas apsaugotų savo odą taip, kaip paplūdimyje, odos vėžio atvejų ženkliai sumažėtų. Taip pat labai svarbu, kad žmonės žinotų, jog dažnai odos vėžys gali būti sėkmingai gydomas, jei aptinkamas anksti. Kampanijos žinutė paprasta ir aiški: reguliariai tikrinkitės savo odą, o jeigu pastebėjote įtartinų požymių, nedelsiant kreipkitės į specialistus.

Deja, apklausus 13 500 europiečių išaiškėjo, kad net 91 proc. žmonių žino apie neigiamą saulės poveikį sveikatai, tačiau atostogų metu tik 27 proc. jų saugosi, o 13 proc. apskritai nenaudoja jokių apsauginių priemonių nuo saulės. Pasirodo, 40 proc. respondentų nenaudoja apsauginių priemonių nuo saulės ne atostogų metu, 46 proc. žmonių saugosi tik karštomis ir saulėtomis dienomis.

Vaikus saugo labiau nei save

Tyrimas taip pat atskleidė, jog būnant saulėje 89 proc. europiečių visada arba dažnai savo vaikų (iki 12 metų amžiaus) odą ištepa apsauginiais kremais nuo saulės. Visgi tik 62 proc. europiečių patys naudoja apsauginius kremus. Taigi beveik trečdalis Europos gyventojų apsisaugodami nuo saulės taiko skirtingus standartus sau ir savo vaikams.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tarptautinės mokslinių tyrimų onkologijos srityje agentūros duomenimis su melanoma nesusijusiu odos vėžiu ir melanoma kasmet suserga daugiau nei 3,5 milijono Europos gyventojų. Odos vėžys – dažniausias iš onkologinių susirgimų, o jo paplitimas – sparčiausiai augantis tarp visų vėžinių susirgimų.

Euromelanomos kampanija vykdoma 33 Europos šalyse. Projekte Europos dermatologai susivienija ir skiria savo laiką tam, kad padėtų žmonėms. Ši veikla orientuota į tris pagrindines grandis: visuomenę, mokslo bendruomenę ir politikus. Projekto metu dalinami lankstinukai, kabinami plakatai, atnaujintas Euromelanomos internetinis tinklalapis, o visi norintieji galės kreiptis į specialistus ir nemokamai pasitikrinti apgamus. Euromelanomos kampanija siekiama informuoti visuomenę apie odos vėžio profilaktiką, nustatyti ankstyvą diagnozę ir paskirti gydymą.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.