LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Vaikų chirurgijos istorijoje – lyderystės pamokos

2019 07 03

Chirurgo darbas, kaip žinia, nelengvas fiziškai. Todėl, kaip juokauja Vaikų chirurgijos, traumatologijos ir ortopedijos centro vadovas doc. dr. Gilvydas Verkauskas, sunku po šešias valandas trukusios operacijos dar išklausyti priekaištus iš nepatenkintų pacientų tėvų.

Tęsiame straipsnių ciklą skirtą trijų ir keturių dešimčių metų pediatrijos ir vaikų chirurgijos laikotarpiams pažymėti.

Vaikų chirurgija ypatinga: daug skirtingų ligų, specifinis gydymas, trapesnis ligonio organizmas, bet kartu ir geresnė išgijimo perspektyva, neabejotinai didelė pagydyto ligonio nauda visuomenei. Gydytojo chirurgo darbo specifika taip pat ypatinga: reikia dirbti su mažesniais nei įprastai instrumentais mažesniame apžvalgos lauke, vaikų atvejai retesni, jų mažiau, todėl chirurgui sunkiau išmokti ir įgyti visavertės patirties. Maža to, ligonį gydyti – dar ne viskas. Vaikui reikia žaidimų, prie vaikų randi tėvus, gimines – su visais reikia gražiai sutarti, rasti bendrą kalbą. Visą tą aplinką gauni kartu su pacientu, taigi tavo darbas chirurgija nesibaigia, todėl, dr. G. Verkausko nuomone, geriems vaikų chirurgams geriausia dirbti Vaikų ligoninėje.

1978 m., pastačius naują specialiai suprojektuotą pastatą Santariškėse, savo naują veiklą pradėjo ir Vaikų chirurgijos centras. Jo uždavinys buvo koncentruoti ir gydyti visos Lietuvos vaikus, sergančius sunkiausiomis chirurginėmis ligomis, sklaidos ydomis ir traumomis. Į naująjį centrą iš Vilniaus miesto klinikinės ligoninės persikėlė du skyriai ir buvo įkurti specializuoti skyriai: 60 lovų neatidėliotinos chirurgijos skyrius (vedėjas V. Rybalko), 40 lovų planinės chirurgijos skyrius (vedėjas S. Maknavičius), 60 lovų ortopedijos-traumatologijos skyrius (vedėjas dr. V. Beniuševičius, vėliau – 1985-1992 – Z. Gerdaitytė). 1992 m. šis skyrius reorganizuotas į 60 lovų traumatologijos skyrių (vedėjas dr. J. Vencius) ir 40 lovų ortopedijos skyrių (vedėjas dr. K. Saniukas). Įkurtas pirmasis ir vienintelis Lietuvoje 40 lovų vaikų urologijos skyrius (vedėjas K. Gricius).

Chirurgo ir vadovo lyderio pavyzdys, kaip teigia doc. dr. G. Verkauskas, buvo ilgametis Urologijos skyriaus vedėjas gydytojas urologas K. Gricius, profesionalumo, kantrybės, inteligentiškumo ir kolegiškumo pavyzdys.

Iki 1989 m. veikė ir 20 lovų diagnostikos skyrius su priėmimo kambariu (vedėjas E. Ragelis, vėliau – dr. P. Gurskas) ir anesteziologijos-reanimacijos skyrius (vedėja T. Ulevičienė). 1988 m. šis skyrius reorganizuotas į du skyrius: anesteziologijos (vedėja T. Ulevičienė) ir 12 lovų reanimacijos-intensyvios terapijos (vedėjas V. Karmanovas).

Pirmasis ligonis šiame centre buvo hospitalizuotas 1978 m. spalio 27 d. į neatidėliotinos chirurgijos skyrių, lapkričio 3 d. buvo atlikta pirmoji operacija – orchiopeksija dėl nenusileidusios sėklidės (atliko prof. J. Gradauskas). Iš viso centre funkcionavo 220 lovų. Nuo pirmųjų metų čia dirbo daug aukščiausios kvalifikacijos vaikų chirurgų: be minėtų skyrių vedėjų dirbo A. Goldgammer, B. Minkovienė, R. Jurgutytė, V. Leipus, D. Bernotienė. Iš jaunų gydytojų čia išaugo aukščiausios kvalifikacijos specialistai: G. Breivienė, D. Jatkauskas, D. Geležauskas, A. Puzinas, dr. K. Trainavičius. Drauge su jais dirbo ir Vilniaus universiteto dėstytojai – prof. J. Gradauskas, doc. J. Jablonskytė-Umbrasienė, prof. B. Siaurusaitis.

Nuo centro įkūrimo jame dirbo ligoninės vyriausioji sesuo N. Švainickienė, slaugytojos G. Juknevičienė, O. Ignatavičiūtė, G. Žemienė, T. Poševecka, R. Mečanec, R. Alšauskienė, A. Degutienė, M. Ravoitienė, D. Čibiraitė, I. Labžentienė, G. Bartaševič ir kt.

Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė tapo centru ir kalve vaikų chirurgijos specialistų, kurie vėliau pasklido po visą Lietuvą.
„Mokytis iš istorijos reikia. Bet niekada iš jos nepasimokom. Dabar laikau savo uždaviniu auginti naujus lyderius, kurie neleis sumenkti vaikų chirurgijai“, – teigia naujasis centro vadovas doc. dr. G. Verkauskas.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.