LT EN
Sausio 22 d., TREČIADIENIS
ŽEMĖLAPIS

Vaikų onkohematologija: kelias svajonių link

2019 07 08

Skaitydama pranešimą Vaikų gynimo dienos proga, Vaikų onkohematologijos centro vadovė doc. dr. Jelena Rascon pažymėjo, jog 1999 m. vaikų vėžio gydymo rezultatai visoje Europoje sparčiai gerėjo, o Lietuva nuo šio pažangos proceso dar buvo pakankamai toli. Poslinkių įvyko tik tada, kai buvo patobulinta medicinos įrangos bazė ir pagerėjo diagnostikos galimybės.

Vienas iš svarbesnių dalykų onkohematologijoje – šalių bendradarbiavimas, įtraukiant ligonius į bendrus klinikinius tyrimus. Kadangi vaikų onkologija priskiriama retoms ligoms, gydymo algoritmo mažoje šalyje nesukursi dėl atvejų stokos. Todėl turėjome žvelgti į Vakarus, ir pasitikrinti, ar darome viską taip, kaip reikia, apie pažangos pradžią kalba doc. dr. J. Rascon.

Atskaitos pradžia laikytinas atsikėlimas į Santariškes 1978 m.. II Pediatrijos skyriuje buvo šešios lovos, skirtos hematologiniams ligoniams. 1981 m. jau įkurtas atskiras 20 lovų Vaikų hematologijos skyrius, kuriame gydytos vien leukemijos. Pirmoji gydytoja hematologė buvo daktarė N. Gurevič. Kartu dirbo doc. L. Ragelienė, G. O. Miškinienė, slaugytojos D. Malinauskienė, L. Mažeikienė, O. Obuchovičienė.

1992 m. buvo gydomas jau ne tik kraujo vėžys, bet ir vaikų solidiniai navikai, kurie iki tol buvo Nacionalinio vėžio instituto rūpestis. Tuo metu skyrius buvo pavadintas Vaikų onkohematologijos skyriumi, o po kiek laiko iš skyriaus tapo centru su padaliniais.

Pastaraisiais metais ligoninėje kūrėsi kompetencijos centrai, kurių tikslas – suintensyvinti tarpdalykinius ryšius, sustiprinti daugiadalykį požiūrį į pacientą. Iš nedidelio onkohematologų kolektyvo išaugo didelė darni komanda.

Pasak centro vadovės doc. dr. J. Rascon, ši gydytojų karta tapo ne tik vaikų onkohematologijos lyderiai savo šalyje, mūsų specialistus pripažino kolegos Šiaurės šalyse, jie tapo visaverčiai Šiaurės šalių onkohematologijos draugijos nariais. Lietuvių pėdomis seka kolegos iš Latvijos ir Estijos. 2018 m. Vilniuje įvyko pirmoji mūsų šalyje Baltijos ir Šiaurės šalių vaikų onkohematologų konferencija.

Pasiekti pripažinimo nebuvo paprasta, prisimena doc. dr. J. Rascon: reikėjo smarkiai patobulinti gydymo galimybes. Skyriaus susikūrimo pradžioje reikėjo naujų gydymo protokolų, aparatūros, kelti specialistų kvalifikaciją. Pasisemti žinių gydytojai važiuodavo į užsienį, ypač draugiški santykiai susiklostė su vokiečių kolegomis. Lietuvai tapus nepriklausomai, laukė sunkūs metai – nutrūko vaistų, būtiniausių priemonių tiekimas, kelis metus onkologija gyveno tik labdarių dėka. Geri žmonės veždavo iš Vokietijos vaistus, medicinos priemones.

Ekonominėms sąlygoms gerėjant, tobulėjant diagnostikai, pacientus koncentruojant viename stacionare, pagerėjo ir gydymo rezultatai. Šiandien jau kaip lygiavertis partneris centras dalyvauja mieloblastinės leukemijos klinikiniame tyrime, turėdamas 10-15 atvejų per metus, yra įtrauktas į bendrą gydymo protokolą su Šiaurės šalimis.

Centro kompetencijos pripažinimu tapo įsijungimas į Europos referencijos retoms ligoms skirtus tinklus.

Pirmoji kaulų čiulpų transplantacija, atlikta prieš 17 metų, taip pat buvo svarbus žingsnis pažangos link. Šiandien veikia vaikų kaulų čiulpų transplantacijos centras, kuris aptarnauja tris onkologijos centrus – Vilniuje, Kaune ir Rygoje. Vaikų kaulų čiulpų transplantacijų rezultatai atitinka dabartinę europinę patirtį, todėl ir šioje srityje Vilniaus onkohematologai įtraukti į Europos referencijos tinklo vaikų transplantacijos sričiai narius.

Hemofilijos gydymas kilstelėtas į aukštesnį lygį ilgametėmis doc. L. Ragelienės, dr. S. Šaulytės-Trakymienės pastangomis. Šiandien Lietuvoje visi hemofilija sergantys vaikai gauna profilaktinį gydymą, normaliai gyvena – nebėra ligos suluošintų vaikų, kuriems reikia nuolatinių operacijų ir ilgalaikės reabilitacijos.

Dabartinė gydytojų vaikų onkohematologų karta dėkinga savo mokytojams gydytojams A. Savinui, doc. L. Ragelienei, kurie mokė jauną, dar nepatyrusią kartą diskutuoti, ieškoti naujovių ir taip išugdė puikią specialistų komandą, kuri nuolat juda pirmyn ir siekia geriausių rezultatų.

NAUJIENŲ PRENUMERATA


Užpildykite raudonai pažymėtus laukus
Naujienų prenumerata užregistruota.